KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Ruslar’a Özel Sosyal Medya Platformları

Ruslar’a Özel Sosyal Medya Platformları , Facebook, Instagram ya da Youtube gibi sosyal medya uygulamaları dünya üzerinde popülerliğini korumaya devam ediyor. 

Ancak bazı ülkeler kendi içerisinde farklı sosyal medya platformlarını daha fazla tercih ediyor. Rusya’da bu ülkelerden bir tanesidir. Ruslara özel sosyal medya platformlarını pek çok kişi merak ediyor. Rusya, özellikle kendi platformlarına farklı ülkelerden de üye kabul ediyor. Bu uygulama ile platformlarını daha popüler hale getirmeye çalışıyor. Bu yayınımızda ise sizlere Rusya’da en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden bahsedeceğiz.

VK (VKontakte)

Kısa sürede büyük ilgi görmeyi başaran VK, 2006 yılında kullanılmaya başlandı. Pavel Durov tarafından geliştiren platform, milyonlar üyesiyle hizmet veriyor. Facebook’a benzerliği ile bilinen VK sitesi diğer sosyal ağların içermediği özellikleri de içerisinde bulunduruyor.

Ruslara Ozel Sosyal Medya Platformlari
Ruslar’a Özel Sosyal Medya Platformları

Görünüm olarak daha çok Facebook’a benzeyen platform basit arayüzü ile öne çıkıyor. Ayrıca VK site içerisinde müzik dinlemenizi sağlayan özelliği de kullanıcılarına sunuyor. Bu sitede sahte hesap açmak son derece zordur. Çünkü hesabınızı aktif etmek için cep telefonu onayı gerekir. Rusya, Ukrayna gibi ülkelerde sıklıkla tercih edilen VK, dünya genelinde de bilinen sosyal ağlardan bir tanesidir. 

VK ilk olarak yüksek eğitim kurumlarındaki öğrencilerin birbiriyle iletişimi için kuruldu. Daha sonra herkesin kullanımına açıldı. Rusya’nın Facebook’u adıyla bilinen VK bir sosyal paylaşım sitesi olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar bu ağ üzerinde yer alan arkadaşlarını bulmak ve yeni arkadaşlar edinmek amacıyla siteden yararlanıyor. 

Yapılan araştırmalara göre özellikle Rusya üzerinde daha çok yükseköğrenim gören kişiler VK platformunu tercih ediyor. Kullanıcıların çoğunluğunu ise kadınlar oluşturuyor. Sitede Türkçe dil seçeneği de bulunuyor.

Moi Mir

2007 yılında Mail.ru tarafından kurulan Moi Mir aradığı popülerliğe bir türlü ulaşamadı. Yine de platform birkaç milyon kullanıcısıyla insanların merak ettiği platformlardan biri olmayı başardı. Rusya’da en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan site Mai.ru altında hizmetini veriyor.

Video ve film paylaşımı ile adından söz ettiren Mail. Ru, artık android uygulaması ile Türkçe olarak kullanılabiliyor. Siteyi dilerseniz arkadaş eklemek içinde kullanabilirsiniz.

Rusya’da popülerliğini korumaya devam eden Mail. Ru, android cihazlar için hazırlanan İngilizce sürümü ile dünya üzerinde yaygın hale gelmeye devam ediyor. Mail. Ru’nun kullanıcılarına sunduğu hizmetlerin başında birden fazla hesap ekleme özelliği bulunuyor. Şifreli klasörler ve kişisel spam şifresi de ile hesabınızı güvence altına alabilirsiniz. Gelişmiş arama motoru ile internet adresi üzerinden aradığınız bilgiye hemen ulaşabilirsiniz. Mail. Ru’nun kullanıcılarına sunduğu en önemli kolaylıklardan bir tanesi de posta kutusu ile eş zamanlı çalışmasıdır.

Mail. Ru anlık mesajlaşma uygulamalarından bir tanesidir. Türkçe seçeneği ile ülkemizde de yaygın platformlar arasında yerini almıştır. MSN Messenger ile aynı mantıkla çalışan Mail. Ru indirmek için kendi adresini kullanmanız gerekir. Mail. Ru Agent’ı mobil cihazların tamamında sıkıntı yaşamadan kullanılmaktadır.

OK.ru

Milyonlarca kullanıcısıyla hizmet veren OK.ru daha çok orta yaş kitlesine hitap ediyor. Bu platformun ilk oluşturulma amacı insanların iletişimini kaybettiği sınıf arkadaşlarını bulabilmesiydi. Bu nedenle sitede detaylı bir filtreleme özelliği bulunuyordu. Platform içerisinde kullanıcılar birbiriyle ar görüntülü ve sesli arama yapabiliyor.

Türkiye’den de pek çok kullanıcıya sahip olan sahip ok.ru sitesi özellikle reklamlarda karşımıza sıklıkla çıkıyor. Eski adıyla odnoklassniki.ru Rusya’nın arkadaşlık sitelerinden bir tanesidir. Site üzerinde milyonlarca üye bulunmaktadır. Ok.ru sitesine istediğiniz kadar film yükleyebilirsiniz. Bu gibi platformlara telif hakkı olan pek çok film yüklenip paylaşılıyor. 

Rutube

Rutube, Rusça konuşanlar için kurulan video paylaşım sitelerinden bir tanesidir. İnternet adresi, özel şahıslar tarafından oluşturulan videoları Rutube üzerinden yayınlıyor. Rutube’deki kayıtsız kullanıcılar isterlerse videoları görüntüleyebilir, paylaşabilir ve arayabilir. 

LiveJournal

LiveJournal 1999 yılında kurulan Rusya kişisel blog sayfalarından bir tanesidir. Bu platform üzerinde hiçbir ücret ödemeden kişisel bir sayfa oluşturabilir ve paylaşım yapabilirsiniz. LiveJournal, kullanıcılarına bloglarını paylaşma ve kayıt etme özelliği sunan çevrimiçi bir platformdur. LiveJournal SUP Medya’nın sahip olduğu bir sosyal paylaşım sitelerinden bir tanesidir. Özellikle Rusya’da pek çok siyasi fikrin ve yorumun paylaşıldığı bir yerdir. Tarafsız bir internet gazetesi olan Gazete.ru ile işbirliği içerisinde faaliyetlerini sürdürüyor.

İçerik
Skype Üyelik Silme – Üyelik İptal Etme

Skype, günümüzde eskisi kadar popüler olmasa da birçok kişi tarafından kullanılan sesli iletişim uygulamalarından biridir.1

3 dk. 85 Okundu
İçerik
Swarm Hesap Silme – Hesap İptal Etme Nasıl Yapılır?

Bir zamanların en sık kullanılan uygulamalarından biri olan Swarm, günümüzde ne yazık ki popülerliğini fazlasıyla1

3 dk. 43 Okundu
Nedir
Telegram Kanalları

Yüzbinlerce kişinin katılım sağlayabileceği telegram kanallarında sağlık, siyaset, eğlence, sohbet, fotoğraf paylaşımı, film, dizi önerileri,1

4 dk. 7672 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.