KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 10 Teknoloji Şirketi!

Türkiye’ de son 10 yıla bakıldığı zaman kendi bünyesinde hayli gelişti. Dünya çapında Fortune 500 listesinde ise 100 tane Türk teknoloji şirketi vardır. Dünya bazında bakıldığında ilk 100 şirket teknoloji çoğunlukta ilerlerken, Türkiye’ de ise ilk sıraları petrol şirketleri alıyor.

Türkiye’ de teknoloji şirketleri petrol şirketlerine göre 2. Sırada yer alsa da çağ, teknoloji çağı olduğu için o sektörde de ilerleme görülmektedir.

Tüm dünya gibi ülkemizde de teknolojik anlamda gelişmeler olmuştur. Bu nedenle teknoloji bazlı şirketlerde yıllık gelir oranı artmıştır. Yazımızda Türkiye’ deki gelişen teknoloji şirketlerinden biraz bahsetmek istedik.

Arçelik

Kurucuları Vehbi Koç ve Lütfi Doruk olan şirket 1955 yılında ilk hizmetini vermeye başlamıştır. Beyaz eşya olarak teknolojik hizmet veren Arçelik, tarihi olarak köklü bir şirkettir.

Arçelik’te satış oranlarına bakıldığında % 29.5 lik artış görülür. Satış değeri 20 milyar 840 milyon Türk lirasıdır.

Türk Telekom

Son yıllarda yaptığı yeniliklerle adını daha çok duyduğumuz şirket aslında 23 Ekim 1840 yılında kurulmasıyla eski ve tarihi bir şirkettir. İlk olarak Osmanlı Posta Nezareti olarak kurulan şirket daha sonra 24 Nisan 1995 te postaneden ayrılmış telekomünikasyon olarak hizmet etmeye başlamıştır.

Devlet tarafından kurulmuş olan şirket, 16 Mart 1998 te bir ihale neticesinde GSM 1800 mobil işletme şirketi olarak Türk telekoma geçmiştir. İlk olarak Aycell kurulsa da daha sonra 2004 senesinde Aysell ve Aria birleştirilerek Avea olarak yoluna devam etmiştir.

Son dönemde yapılan yeniliklerle adından sıkça söz ettirmiş ve toplumun beğenisini almıştır. Buda hızla büyüyen teknoloji sektörüne girmesine neden olmuştur.

Türkcell

27 Şubat 1994 te kurulan şirket ilk kurulduğu andan itibaren yeniçağ ağını topluma kazandırmıştır. Kurucusu Mehmet Emin Karamehmet olan Türkcell’ in operatör olarak bireysel bir şirket olma özelliğindedir.

Türkcell’ in değişim yüzdesi %20. 7’ dir. Satış değeri ise 17 milyar Türk lirasıdır.

Türkiye’Nin En Hızlı Büyüyen 10 Teknoloji Şirketi!

Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 10 Teknoloji Şirketi!

Vestel

Vestel ilk hizmetine 1984 yılında başlamış, Zorlu holdingle beraber 1994’ te faaliyetine devam etmiştir.

Vestel’in kurulumu Manisa’dadır. 1, 1 milyon metre karelik alanda hizmetini sürdürmektedir. Geçtiğimiz yıl iyi bir başarı yakalamış ve büyüme oranını yükseltmiştir.

Index Bilgisayar

Index grup şirketi tarafından hizmete açılan şirket teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaç duyulur hale gelmesiyle gelişimini daha da zirvelere çıkarmayı başarıyor.

Bilgisayar olarak en çok tercih edilen markalar arasında yer alıyor ve yıllık kazancını ikiye katlamış bulunuyor.

Teknosa

Türkiye’nin hemen her yerine hizmeti sunabilen şirketlerden birisidir. Sabancı holdingde Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulmuştur. Kısa sürede başarı elde eden şirket, online olarak ta hızlı hizmet sektörünü açmıştır. 81 ilde yüzlerce mağazası bulunan şirkette cep telefonları, ses, görüntü, TV gibi ürünler satılır.

Şirket 2000 yılında kurulmuştur. Teknolojinin ilk duraklarından biri olması nedeniyle Türkiye’de hızla ilerleyen şirketlerden birisidir. Teknosa da satış rakamları 3 milyar 397 milyon Türk Lirasıdır.

Genpa

Şirket 1993 senesinde Erdem holding tarafından kurulmuştur. Türkiye’de GSM ağının daha taze olduğu zamanlarda faaliyetini başlatan şirketin 1000 den fazla mağazası bulunur.

Genpa bir GSM şirketidir. Teknoloji şirketleri arasında listelendiğinde ilk sıralara girmeyi başarıyor.

Ford

Ford Motor Company ve Koç Holdingin eşit oranda hisse sahibi olduğu bir şirkettir. Ford 2005 yılı itibariyle Türkiye’ de en fazla ihracat yapan şirketler arasında yerini alır. Bu nedenle son 3 yıldır Türkiye’de otomotiv sektöründe ihracat şampiyonluğunu bırakmamıştır.

Ford’ un yıllık kazancı 25 milyar 341 milyon 290 bin Türk lirasıdır.

Türk Hava yolları

Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük hava yolu şirketidir. İlk olarak 1933 yılında Atatürk hava limanında kurulmuştur. En son 2018 yılında yapılan açıklamaya göre 329 uçağı bulunmaktadır. Yeni açılan hava limanıyla birlikte son derece yükselişte olan şirketin 39 milyar 779 milyon yıllık kazancı bulunur.

EPİAS

2015 tarihinde tescil işlemlerinin bitimiyle resmi olarak kurulmuştur. Enerji piyasaları işletme olarak faaliyete geçen şirketin 41 milyar 168 milyon 719 Türk lirası yıllık kazanç sağlamasıyla bilinir.

İçerik
Windows 10 Hızlandırma Yöntemleri

Her geçen gün büyük gelişimler gösteren teknolojiyle birlikte bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemleri de değişmeye başladı.1

3 dk. 51 Okundu
İçerik
Samsung Uygulama Gizleme

Akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte, kişisel eşyalarınız arasında en özel ve sık kullanılan durumuna1

4 dk. 19663 Okundu
İçerik
En İyi Modem

Modem tercihlerinde ülkemizde oldukça yaygın bir alt yapısı bulunan VDSL modemler, çok fazla kullanılıyor. Genel1

4 dk. 12490 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Songül

    Bravooo

Sosyal Medyada bizi takip edin.