KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Sakal Çıkarma

Sakal çıkarma aslında,erkekler için bir sembol olarak değerlendirilebilir ve insanlığın var olduğu günden bu yana önemsenir. İlk insanlardan bugüne sakal erkekler için kültürel anlamda da öneme sahip olurken geçmişte çeşitli toplumlarda erkeklerin sakallı olmasının zorunlu tutulduğu da görülmüştür.

Günümüzde de bazı toplumlarda sakalın kültürel bir anlam ifade ettiği görülürken birçok kişi açısından estetik anlamda da sakalın şekillendirildiği görülmektedir. Bazı durumlarda sakalın yeterli oranda çıkmaması nedeni ile doğal yollarla bunu desteklemek gerekli olabilir.

Sakal çıkmaması tıbbi açıdan bir sorun olarak görülmezken erkeklerde yer alan testosteron hormonu sayesinde sakalın gür ya da seyrek oluşu etkilenir. Sakal çıkması tıbbi bir problem olarak görülmediği için herhangi bir müdahale yapılması da söz konusu olmamaktadır.

Sakal çıkarma konusunda dışarıdan müdahale yapmak pek mümkün olmamakla birlikte bilinen bazı doğal yöntemler kullanılmak sureti ile sakalın çıkmasında artış yakalanabilmektedir.

Sakal Çıkarma Yöntemleri Nelerdir?

Sakalın çıkması istendiğinde belli aralıklarla tıraş olmak sakalların daha gür çıkmasında etkili olabilecek bir yöntemdir.

Bunun yanı sıra bazı doğal malzemelerden yapılmış olan ürünleri uygulamak da işe yarayabilmektedir. Doğal olarak evde hazırlanabilecek bu karışımlar bazı bölgelerde sakalın seyrek olması dolayısı ile oluşan görüntüleri de yok edebilmektedir.

Doğal içerikli ürünler denenirken cildin tahriş edilmemesine özen gösterilmelidir. Bundan dolayı da evde hazırlanabilecek olan bu malzemeler belirli zaman aralıklarında uygulanmalıdır. Doğal yöntemlerin yetersiz kaldığı durumlarda günümüzde sakal ekimi de yapılan uygulamalar arasında yer almaktadır.

Doğal Sakal Çıkarma Uygulamaları

Doğal malzemeler hazırlanmak sureti ile sakalın çıkacağı bölgeye bu malzemeler sürülür. Sürülecek alanda tahriş oluşmaması için de gereğinden fazla bu malzemelerin kullanılmaması gerekmektedir. Haftada bir kez uygulama yapmak sakal çıkarma konusunda kişiye yardımcı olabilir.

Tarçın ve limon suyunun karıştırılması ile elde edilebilecek bir karışım sakal çıkarma konusunda yararlanılan yöntemler arasında yer alırken bu karışımın belli oranlarda yapılması gerekmektedir. İki tatlı kaşığı limon suyuna bir tatlı kaşığı tarçın eklenerek yapılacak karışım cildin sakal çıkması istenilen bölesine sürüldüğünde ve bu uygulama belirli aralıklarla bir süre yapıldığında etkili olabilmektedir.

Çeşitli doğal yağlardan hazırlanacak bazı kürler de sakalın çıkmasına yardımcı olabilecekler arasında yer alır. Ayrıca bu tür doğal yağların cildi besleyici bir özelliğe sahip olması nedeni ile de faydası olur.

Zeytin yağı bu konuda oldukça faydalı olan doğal yağlar arasında ilk sırada gelirken okaliptüs yağı ile karıştırıldığında bu karışım sakal çıkması istenen bölgeye sürülmektedir. Bu sayede belirli bir süre sonra istenilen etkiyi yakalamak mümkün olmaktadır.

Beş çay kaşığı Hindistan cevizi yağının içerisine katılacak olan yarım çay kaşığı biberiye yağı iyice harmanlandıktan sonra cilde tatbik edildiğinde bu yöntemin de işe yaradığı görülür. Hem cildi besleyen hem de sakal çıkmasına imkân veren bu uygulama da tercih edilen yöntemlerden yalnızca biridir.

Bu yöntemlerden farklı olarak sarımsağın antioksidan etkisi herkes tarafından bilinirken sakal çıkarma konusunda da ondan yararlanılabilmektedir. Sarımsak cilde uygulanmadan önce yüzün tıraş edilmesi gerekli olurken ciltte tüy bulunmaması önerilir. Tıraş işleminin tamamlanmasının ardından cildin su yardımı ile temizlenmesi önerilirken ardından dövülmüş sarımsak cilde uygulanabilmektedir. Sarımsağın içerisinde bulunan maddeler nedeni ile sık uygulandığında cildi tahriş etmesi söz konusu olur. Bundan dolayı da tatbik sırasında belirli zaman aralıklarında uygulama yapmaya dikkat edilmelidir.

Badem yağı da doğal yağlar arasındadır ve cildi beslemesinin yanı sıra sakal ve tüylerin çıkmasında etkili olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı da belirli aralıklarla tatbik edilecek badem yağı sayesinde sakalların çoğalması mümkün olurken cilt de beslenir.

Tüm bu uygulamalar doğal yöntemler olurken bir yan etkiye sahip olmazlar. Bunun yanı sıra doğal yöntemler uygulansa dahi çok sık aralıklarla bazı işlemleri gerçekleştirmek cildin tahriş olması gibi etkilere yol açabilmektedir.

Uygulama yapılacağı zaman belirli zaman aralıklarını tercih etmek gerekir ve genellikle bu yöntemler istenilen sonuçları elde etme açısından yeterli olabilmektedir. Hiçbir şekilde sakal çıkarma konusunda başarı elde edilemediğinde ise sakal ektirme yöntemi kullanılabilmektedir. Bunun için uzmanların önerisini almak sağlıklı olan davranış biçimidir.

İçerik
Yılbaşında Oynanacak Oyunlar 2021

2020 yılının sonunda yılbaşında oynanacak oyunlar konusunda araştırma yapan kişiler en iyi yılbaşı oyunları için1

5 dk. 12589 Okundu
İçerik
Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapabilirim

Çocuğum Söz Dinlemiyor Ne Yapabilirim. Bu yazımızda anne ve babaların en büyük sorunlarından birisi olan1

2 dk. 33 Okundu
Nedir
Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Hastalık Hastalığı (Hipokondriyazis) Nedir, Belirtileri Nelerdir? Toplumda meydana gelen çeşitli süreç ve değişimlerden dolayı insanlar1

6 dk. 16476 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.