KATEGORİLER
Kripto Al Sat


ÇÖPLERİN DÜNYADA YOK OLMA SÜRESİ

ÇÖPLERİN DÜNYADA YOK OLMA SÜRESİHer çöp yok olabiliyor mu? Plastik ürünler ne kadar zamanda yok oluyor?

Pet Şişeler

400 yıldan sonra bile yok olmama ihtimali olan atıklardan biridir. Pet şişeleri her tarafa atmak yerine sadece geri dönüşüm kutularına atmalıyız yoksa sevdiğimiz balıkların yaşadığı yerleri kirletiyorlar. Bu da hem gıdaya hem de çevreye olumsuz etkileri çok fazla var.

Plastik ürünlerde pet şişelerde plastikten yapılmadır. Bu yüzden herhangi bir plastik üründe 400 yıldan fazla doğada kaybolmayabilir.

Telefon Kartları

Telefon kartları 1200 yıldan fazla yok olmama ihtimali vardır. Bu yüzden özellikle teknolojik aletleri asla çevreye çöp niyetine atılmamalıdır. Bu teknolojik atıklar çevreyi hem kirletir hem de radyoaktif madde yayabilirler.

Cam Şişeler

4000 yılda ancak yok olan cam şişeler aynı zamanda çevrelerde yangın olmasına neden olur. Orman yangınların çoğu cam şişelerin ormanlarda bırakılmasından kaynaklıdır kimi zaman kırık küçük bir parçası bile orman yangınlarına sebep olabilir. Bu yüzden çokça ağaç kaybedebiliriz. Sadece ağaçlar için değil hayvanlara ve insanlara da zarar verebilir. İnsanların ve hayvanların bir yerine batabilir ya da bazı hayvanlar yanlışlıkla yutabilir veya yemeğe çalışabilir. Bu yüzden camları da diğer eşyalar ve çöpler gibi geri dönüştürülmesi gerekir.

kapak

Sigara Filtresi

2 yılda kaybolan bu çöp geri dönüştürülemez ve sadece çevreyi kirleten oldukça pis bir çöptür. Çoğu canlı açlıktan onları yemek zannedip yiyebiliyorlar ve bir süre sonra ölüyorlar. Bu yüzden özellikle içilen sigaralar çöpe atılmalıdır. Çevreyi kirletmemeliyiz.

Kağıt Gazete

3 ayda yok olur. Bu kağıt gazeteleri geri dönüştürerek boşuna yeniden ağaç kesilmesini engelleyebiliriz. Böylelikle bu dönüştürülen kağıt gazeteler ile yeni defterler ve yeni gazeteler elde edebiliriz. Bu çöpleri çevreye atmayarak diğer canlıları bitkileri ve denizi koruyabiliriz.

Pil

300 yılda ancak yok olabilir. Ayrıca çevreye atılması ile radyoaktif madde yayabilir. Bu yüzden geri dönüştürülmelidir. Pilin bir kutbu + bir kutbu- olduğu için pil aslında bitmez – yükler + yüklerle birlikte karışır sanayide tekrar + ve – ayrılır. Ama bu evde yapılamaz sadece sanayide özel ortamlarla üretilebilir eski haline getirilebilir.

İçerik
En İyi 5 Ünye Plajları, Ünye’de Gidilecek Plajlar

En İyi 5 Ünye Plajları, Ünye'de Gidilecek Plajlar , Ordu iline bağlı yaz turizminin en1

2 dk. 13892 Okundu
İçerik
Aşkını İtiraf Et

Aşkını İtiraf Et, Çok aşıksın çok seviyorsun ama açılamıyorsun. Bu durum hemen herkesin başına gelen1

1 dk. 17 Okundu
İçerik
Çocuklara Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 Yolu

Çocuklara Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 Yolu ,çocuklara verilmesi gereken bir disiplin de finansal sorumluluktur. Finansal1

2 dk. 41 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.