KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Depresyon Nedir

Depresyon nedir. Çoğu insanın başına gelen bir durumdur çünkü hayatın hareketliliği ve yorucu olması ayrıca dışlanmışlık duygusu gibi bir çok faktör depresyona sebep olabilir. Depresyon sürekli ilgi kaybının olduğu sürekli üzüntü veren duygu bozukluğudur. Bazen depresyon mevsimselde olabilir. Gün ışığının az alınması da olabilir. Örneğin kışın gün ışığını göz görmekten ve hayatta yaşadığı bazı olumsuz durumlarla birlikte bir kişi depresyona girebilir. Tabi depresyon aynı zamanda genetikle de ilgilidir. Aile de depresyona yatkınlığı varsa o kişi de depresyona girebilir. Depresyon yaşayan insanlar 2 hafta boyunca ya da süreklilik içeren aynı olumsuz duyguları yaşayabilir. Peki depresyonun belirtileri nelerdir?

Depresyon Nedir 1

Depresyondaki biri iştah sorunları yaşar. Bir anda iştahı çok fazla artabilir ve de bir anda iştahı kesilebilir. Kilo kaybı veya fazla kilo almak örnektir. Uyku bozuklukları görülebilir. Örneğin ne kadar uyusa da uykusunu alamamış olabilir veyahut geceleri uyumakta güçlük çekebiliyor da olabilir. Uyumasa bile yine de yataktan çıkmama tutkuları vardır. Depresyondaki bir insanın dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu vardır. Fiziksel hareketlerde yavaşlama yani sık sık yorgunluk görülür. İlgisizlikte depresyonun nedenlerinden biridir. Önceden severek yaptığı işlere sonradan ilgi göstermemedir. Kişi de sık sık endişe ve huzursuzluk vardır. Kendini değersiz hissetme ya da kendini beğenmeme ayrıca intihar etme veya ölümü düşünme gibi tehlikeli düşünceler de depresyondan kaynaklıdır.

Kadınlarda depresyon yaklaşık %20 oranında karşılaşılır. Erkeklerde ise depresyon yaklaşık %10 oranında karşılaşılır. Ergenlerde ise yaklaşık %8 oranında karşılaşılır. Ergenlerde özellikle aşk hayatlarında yaşanan gerginlikler ya da akademik başarılardan kaynaklı stres ve kaygı depresyona sebep olabilmektedirler. Özellikle gençlerde dışlanmışlık korkusundan kaynaklı kötü alışkanlıklar edinme gibi sıkıntılar olabilir. Bunlarda ergenlik dönemindeki depresyon sebepleridir.

Depresyon Nedir

Depresyondaki bir kişi öncelikle bir psikiyatriste danışmalıdır. Genellikle depresyondaki insanlara onlara sevdikleri işleri yaptırırlar. Ama çok ağır vakalarda ise yatarak iyileştirmeye çalışırlar. Depresyona girmemek için sık sık yürüyüş yapabilirsiniz. Basit egzersizler enerjinizi yerinize getirebilir. Kafeinli içeceklerden ve alkollü içeceklerden uzak durulması daha sağlıklı olabilir.

İçerik
Okulda Karşılaşılan Öğretmen Tipleri

Okulda karşılaşılan öğretmen tipleri bu öğretmenler hepimizin zaman zaman karşılaştığı kimi zaman dersi daha katlanabilir1

3 dk. 34 Okundu
İçerik
Türklerin Tuhaf Gelenekleri

Türklerin tuhaf geleneklerini çoğu yabancı çok tuhaf bulmuştur. Bazen biz de bazı gelenekleri tuhaf bulmuşuzdur.1

2 dk. 25 Okundu
İçerik
U Şeklinde Mutfak Dekorasyon Fikirleri

U Şeklinde Mutfak Dekorasyon Fikirleri , kullanışlı mutfaklarda kaliteli zamanlar geçirmeniz için tasarlanmış dekorasyonlardır. Mutfak1

2 dk. 87 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.