KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Renklerin İnsan Üzerindeki Etkileri

Renklerin insan üzerindeki etkileri kültürden kültüre değişmektedir. Bazı kültürlerde beyaz renk hüzün iken bazı kültürlerde de beyaz saf temiz anlamına gelmektedir. Renkler insanları bir şey satın alırken ya da bir motivasyon için kullanılabilir. Örneğin; kırmızı tutkuyu hırsı temsil ederken mavi, insanları rahatlatır. Bu etkiler fazla uzun sürmez ama yine de insan yaşamına oldukça etkiler. Reklamcılıkta da sıkça kullanılır. Renklerle açlık duygusu oluşturulabilir ya da bir işe odaklanmak için başarı duygusu da oluşturabilir. Renklerin anlamları kişiden kişiye sıkça değişse de genel anlam renkler insanları psikolojik, fizyolojik ve kültürel açıdan etkiler. Şimdi bazı renklerin anlamlarına değinelim;

renkler 2

Lacivert

Lacivert rengin anlamı başarıdır. Oldukça dikkat çeken bir renktir. Bir ortam da dikkat çekmek istiyorsanız lacivert rengini tercih etmelisiniz. Lacivert rengin hafızayı güçlendirdiği de söylenir.

renkler 3

Kırmızı

Kırmızının anlamı tutku, hırs, açlık, hayatta kalma iç güdüsüdür. Bazı hayvanların rengi güçlü olduğunu göstermek için kırmızıdır. Kırmızı rengi açlığı temsil ettiği için ünlü markalar sıkça iştah açmak için kırmızı rengini kullanır. Kırmızı trafik ışığının sebebi ise insanların durmasını tetiklemektir.

Mavi

Mavi rengi huzurun başarının simgesidir. Bu yüzden oldukça popüler bir renktir. Mavi rengi mantık iletişim ve zekanın simgesidir. Mavi renginin insanları sakinleştirme etkisi vardır. Uyanmaya katkı sağlar.

renkler 4

Yeşil

Yeşil rengi güveni, rahatlığı, sağlığı, parayı, dengeyi ve refahı temsil eder. Bu yüzden paranın rengi yeşildir. İnsanları stresten uzak tutan rahatlatıcı etkisi vardır. Bu yüzden hastanelerde de insanları rahatlatmak için yeşil rengini tercih edebilirler.

Beyaz

Beyaz renk saflığı, temizliği, masumiyet, güvenilirlik anlamlarına gelir. Batı kültüründe olumlu etkileri fazlasıyla vardır. Çok nadir beyaz rengin boşluğu veya yalnızlığı temsil ettiğini düşünen insanlar vardır. Beyaz rengi saflığı, mutluluğu temizliği temsil ettiği için gelinliklerde ve doktorların önlüklerinde de kullanılır. Beyaz rengi geleceği de temsil etmektedir, bu yüzden gelecek ile ilgili filmlerde genelde beyaz renkler sıkça kullanılır.

Sarı

Sarı rengi oldukça dikkat çekici bir renktir. Taksiler de dikkat çekmek için sarı rengini kullanırlar. Sarı rengi mutluluğu ve iyiliği temsil ettiği gibi zıt olarak hastalığı ve korkaklığı da temsil etmektedir.

İçerik
Çocuğunuza Cinsel Eğitimi Hangi Dönemde Vermelisiniz

Çocuğunuza Cinsel Eğitimi Hangi Dönemde Vermelisiniz? Erkek ya da kız çocuklarda özellikle cinsel eğitim konusunda1

2 dk. 5 Okundu
Nedir
Falda Dinozor

Kahve falı bakılırken çıkan sembollere bağlı olarak yorum yapılması söz konusudur. Kahve falında dinozor görmek1

4 dk. 6996 Okundu
İçerik
Uzun Mutfakların Kurtarıcı Fikirleri

Uzun Mutfakların Kurtarıcı Fikirleri ile mutfaklarınızda uyumu yakalamak artık çok kolay. Mutfak dekorasyonlarında sağlanan uyumluluk1

2 dk. 11 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al