KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Yıldırım Hakkında Bilmedikleriniz

Yıldırım Hakkında Bilmedikleriniz Hiç düşündünüz mü bir yıldırım nasıl oluşur? İnsanlara çarpma olasılığı kaçtır? Yıldırım neden oluşur? Nasıl korunabiliriz? Size bunlardan bahsedeceğim sonuçta kimse bir yıldırımın kendisine çarpmasını istemez. Oldukça korkutucu gözüken yıldırımlar yer ile bulutlar arasında meydana gelen yüksek gerilimli bir elektrik boşalmasıdır. Yerlerin genelde pozitif yere yakın bulutların negatif yüklü elektriğe sahiptir. Bazı koşullarda tam tersi de olabilir. Potansiyel farkları arttıktan sonra hava iletken olmamasına rağmen iletken bir kanal oluşur daha sonra da boşalma olur.

Yıldırım olayında ortaya çıkan enerji 1010 joule kadardır. Oldukça fazla değil mi? Peki bu yıldırımlardan nasıl korunacağız? Ağaçlardan elektrik tellerinden uzak durmalısınız. Yıldırım çarpmış bir insana çarpmak tehlikeli değildir sizi çarpmazlar. Eğer suda yüzüyorsanız derhal karaya çıkmanız gerekir. Eğer otomobildeyseniz arabaların tekerlekleri elektriği yalıtkan özelliğe sahip olduğu için gayet güvenlidir. Yüksek binalara ve minarelere yıldırım savar takarak daha güvende olabilirsiniz.

Yildirim Hakkinda Bilmedikleriniz

Açık arazide piknik yapıyorsanız ya da yürüyüşe çıkmışsanız toprağa uzanmamanız da fayda var. Onun yerine yere çömelebilirsiniz. Metalik eşyalardan uzak durmada fayda var. Eğer yıldırım çarpmasın diye şemsiye açıyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Fark ettiyseniz şemsiyenin metal çubukları var bu yüzden şemsiyeden uzakta durmakta fayda var. Toplu bir alandaysanız diğer insanlardan uzak durmanız daha iyi. Evin içerisinde elektrikli eşyaları prizden çıkartmakta fayda var.

Neyse ki bir insana yıldırma çarpma olasılığı 600 binde birdir ama bu kendinizi tehlikeye atabileceğiniz anlamına gelmiyor. Yıldırım yağmurlu havalarda meydana geliyor bunu hepimiz biliyoruz. Yağmurlu ve yıldırımın kesin olacağı bir hava durumunda dışarıda kaldıysanız söylediklerimi uygulama da çekinmeyiniz.

Eğer size bir yıldırım çarpmış olsaydı kalp krizi, geçici ya da kalıcı felç olabilirdiniz. Elektrik akımı kemiklerinize girdiyse beyninizi pişirebilir. Ayrıca yıldırım çarpması sonucunda solumunuz durabilir. Yıldırım çarpması sonucunda nörolojik hastalıklara yakalanabilirsiniz. Kişiliğinizde değişmelere, duygu durumunuzda dengesizliklere, hafıza kaybına maruz kalabilirsiniz. Yıldırımın olumsuz etkileri oldukça korkutucu değil mi? Bu yüzden yıldırımlardan uzak durmalıyız fark ettiyseniz yıldırımda bir elektrik akımı yani elektrikle şaka olmaz. Mümkün olduğunca prizlere fiş takarken dikkatli olmalıyız ya da elektrik tellerine çıkmamalıyız.

İçerik
Falda Kelebek

Kelebek kısa ömürlü canlılar arasındadır ve falda kelebek görmek bundan dolayı kısa sürecek sevinçlere işaret1

4 dk. 2435 Okundu
İçerik
Dar ve Uzun Mutfakların Çözümü

Dar ve Uzun Mutfakların Çözümü , birkaç dikkat edilecek püf nokta ile ortadan kaldırmak artık1

2 dk. 29 Okundu
İçerik
Yaşlandığımızda Neler Olur

Yaşlandığımızda Neler Olur. Gençken fazla düşünmediğimiz ama yaş ilerledikçe yavaş yavaş bana ne olacak dediğiniz1

2 dk. 10 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al