KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Yıldırım Hakkında Bilmedikleriniz

Yıldırım Hakkında Bilmedikleriniz Hiç düşündünüz mü bir yıldırım nasıl oluşur? İnsanlara çarpma olasılığı kaçtır? Yıldırım neden oluşur? Nasıl korunabiliriz? Size bunlardan bahsedeceğim sonuçta kimse bir yıldırımın kendisine çarpmasını istemez. Oldukça korkutucu gözüken yıldırımlar yer ile bulutlar arasında meydana gelen yüksek gerilimli bir elektrik boşalmasıdır. Yerlerin genelde pozitif yere yakın bulutların negatif yüklü elektriğe sahiptir. Bazı koşullarda tam tersi de olabilir. Potansiyel farkları arttıktan sonra hava iletken olmamasına rağmen iletken bir kanal oluşur daha sonra da boşalma olur.

Yıldırım olayında ortaya çıkan enerji 1010 joule kadardır. Oldukça fazla değil mi? Peki bu yıldırımlardan nasıl korunacağız? Ağaçlardan elektrik tellerinden uzak durmalısınız. Yıldırım çarpmış bir insana çarpmak tehlikeli değildir sizi çarpmazlar. Eğer suda yüzüyorsanız derhal karaya çıkmanız gerekir. Eğer otomobildeyseniz arabaların tekerlekleri elektriği yalıtkan özelliğe sahip olduğu için gayet güvenlidir. Yüksek binalara ve minarelere yıldırım savar takarak daha güvende olabilirsiniz.

Yildirim Hakkinda Bilmedikleriniz

Açık arazide piknik yapıyorsanız ya da yürüyüşe çıkmışsanız toprağa uzanmamanız da fayda var. Onun yerine yere çömelebilirsiniz. Metalik eşyalardan uzak durmada fayda var. Eğer yıldırım çarpmasın diye şemsiye açıyorsanız çok büyük hata yapıyorsunuz. Fark ettiyseniz şemsiyenin metal çubukları var bu yüzden şemsiyeden uzakta durmakta fayda var. Toplu bir alandaysanız diğer insanlardan uzak durmanız daha iyi. Evin içerisinde elektrikli eşyaları prizden çıkartmakta fayda var.

Neyse ki bir insana yıldırma çarpma olasılığı 600 binde birdir ama bu kendinizi tehlikeye atabileceğiniz anlamına gelmiyor. Yıldırım yağmurlu havalarda meydana geliyor bunu hepimiz biliyoruz. Yağmurlu ve yıldırımın kesin olacağı bir hava durumunda dışarıda kaldıysanız söylediklerimi uygulama da çekinmeyiniz.

Eğer size bir yıldırım çarpmış olsaydı kalp krizi, geçici ya da kalıcı felç olabilirdiniz. Elektrik akımı kemiklerinize girdiyse beyninizi pişirebilir. Ayrıca yıldırım çarpması sonucunda solumunuz durabilir. Yıldırım çarpması sonucunda nörolojik hastalıklara yakalanabilirsiniz. Kişiliğinizde değişmelere, duygu durumunuzda dengesizliklere, hafıza kaybına maruz kalabilirsiniz. Yıldırımın olumsuz etkileri oldukça korkutucu değil mi? Bu yüzden yıldırımlardan uzak durmalıyız fark ettiyseniz yıldırımda bir elektrik akımı yani elektrikle şaka olmaz. Mümkün olduğunca prizlere fiş takarken dikkatli olmalıyız ya da elektrik tellerine çıkmamalıyız.

İçerik
Türklerin Tuhaf Gelenekleri

Türklerin tuhaf geleneklerini çoğu yabancı çok tuhaf bulmuştur. Bazen biz de bazı gelenekleri tuhaf bulmuşuzdur.1

2 dk. 25 Okundu
İçerik
Renklerin İnsan Üzerindeki Etkileri

Renklerin insan üzerindeki etkileri kültürden kültüre değişmektedir. Bazı kültürlerde beyaz renk hüzün iken bazı kültürlerde1

2 dk. 38 Okundu
İçerik
Meyve Ve Sebzelerin İlk Halleri

Meyve ve sebzelerin ilk halleri sizi oldukça şaşırtacaktır. Bildiğiniz üzere gündemde sürekli GDO'lu ürünlerden ve1

2 dk. 24 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.