KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Programsız Anakart Modeli Öğrenme

Bir bilgisayarın çalışması ve işlevselliğini sürdürebilmesi için gerekli olan en önemli parçalardan biri anakarttır. Bu parça, bilgisayara işlevsellik kazandıran; Ram, Ekran Kartı ve SSD gibi parçaların alt kısmında bulunur ve söz konusu parçalar anakartın üstüne monte edilir. Hâl böyle olunca adından söz ettiğimiz bileşenlerin sorunsuz bir şekilde çalışması için anakart modelinizin ilgili bileşenleri desteklemesi gerekiyor. Bu desteklemeyi de programsız anakart modeli öğrenme işlemini gerçekleştirerek kontrol edebilirsiniz. Biz de içeriğimizde söz konusu olayı merak edenler için farklı yöntemlerden bahsederek konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

Bkz: Windows 10 0xc00000e Hatası Çözüm Yöntemleri

Programsız Anakart Modeli Öğrenme Yöntemleri

1- Komut İstemini Kullanarak Model Öğrenme

Windows 10’un sunmuş olduğu sınırsız özellikler sayesinde birçok kullanıcı gibi siz de programsız anakart modeli öğrenme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için takip edeceğiniz ilk aşama “Komut İstemi” penceresini açmak olacaktır. İlgili pencereyi açtıktan sonra aşağıdaki adımlara devam ediniz.

  • “Komut İstemi” uygulamasını “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini kullanarak açın.
  • İlgili pencereye aşağıdaki kod bütününü yazıp “Enter” tuşuna basın.

Kod parçacığını aktifleştirdikten sonra hemen ekranın ortasında anakart modelinizle alakalı bilgiler sizlere sunulacaktır. Bu bilgileri kullanarak bileşen seçimini gerçekleştirebilirsiniz. Her ne kadar sadece Windows işletim sisteminde bu uygulamalar aktifleşse de tüm Windows sürümlerinde ilgili sonucu görüntülemenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

2- DirectX Tanı Aracını Kullanarak Anakart Modeli Öğrenme

Bu yöntem de ilk yöntem kadar kolaydır. Birçok kullanıcı günümüzde gelişmiş programlar kullanarak anakart modeli öğrenme yollarını tercih ediyor olsa da özellikle cihazınızın sizlere sunduğu programsız anakart modeli öğrenme seçeneklerini değerlendirmek sizin için daha avantajlı olacaktır. Hem programın harcadığı enerjiden hem de kapladığı alandan kolayca tasarruf etmiş olacaksınız. DirectX Tanı Aracı sayesinde aynı şekilde işlemci ve ekran grafik sürücüsü ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.

  • Windows 10’da “Başlat” bölümünü açın.
  • “DXDIAG” yazın ve “Enter” tuşuna basın.
  • “Sistem” sekmesine gelin.

“Sistem Üreticisi” bölümünün karşısındaki ifade anakartınızın hangi markaya ait olduğunu, BIOS ifadesinin karşısındaki ise anakartınızın modelini belirtecektir. Bu bilgileri rahatlıkla kullanabilirsiniz.

3- Alternatif Programlar Kullanma

Her ne kadar başlığımızda programsız anakart modeli öğrenme ile ilgili bilgilere yer vereceğimizi söylesek de yukarıda anlatılan iki adımı uygulamak istemeyen ve bu sebeple ekstra program kurmak isteyen kişilerin ihtiyacını da gidermemiz gerekiyor. Bu sebeple programsız anakart modeli öğrenme yollarına alternatif olarak aşağıdaki programı indirerek de ilgili bilgiye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Bu program tamamıyla ücretsiz bir şekilde sunulmakta olup aynı zamanda bilgisayarınızda yer kaplamayacak boyuttadır. Hâl böyle olunca rahatlıkla indirebilir ve anakart modeli sorgulamalarını gerçekleştirebilirsiniz. Her kullanıcı gibi siz de bu programı kullanırken hiçbir şekilde zorlanmayacak ve rahatlıkla sorgulamalarınızı gerçekleştirebileceksiniz. Bu işlevi yerine getiren alternatif programları biliyorsanız yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Nedir
Steam İade Etme Nasıl Yapılır?

Oyun severlerin hemen hepsinin ilk tercih ettiği platform olarak karşımıza çıkan Steam üzerinden bazı oyunları1

3 dk. 35 Okundu
İçerik
Türk Telekom İnternet Ayarları [iOS – Android]

Türk Telekom, ülkemizde yer alan en büyük operatörlerden biridir. Bu sebeple de birçok kullanıcı söz1

3 dk. 29 Okundu
Nedir
Bluetooth 5.0 Nedir? Bluetooth 5.0 Yükleme Rehberi

Bluetooth 5.0 Nedir? Bluetooth 5.0 Yükleme Rehberi radyo frekanslarını kullanarak cihazlar arası verilerin 60 metre1

7 dk. 15997 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al