KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Google Chrome “Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası ve Çözümü

Google Chrome kullanıcıları son zamanlarda özellikle internet erişiminin kesilmesi ya da buna benzer durumlarda “Bu Siteye Ulaşılamıyor” şeklinde bir hatayla karşılaşır. Bu hatanın kaynağı henüz net bir şekilde bilinmiyor olsa da en sık karşılaşılan durumlar genellikle sağlıklı bir internet bağlantısının olmaması, modem ve bilgisayar arasındaki mesafenin çok uzak olması ve benzeridir. Hâl böyle olunca ilk işlem olarak söz konusu kontrolleri yapmalı ardından eğer ki internet bağlantınızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edemiyorsanız size önereceğimiz çözüm yöntemlerini değerlendirmeye almalısınız.

“Bu Siteye Ulaşılamıyor” Hatası ve Çözüm Yolları

Her kullanıcının karşılaşma olasılığının bulunduğu “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatasının iki farklı çözümü bulunuyor. Bunlar;

 1. DNS Ayarlarını Güncelleme
 2. Google Chrome Proxy Ayarlarını Değiştirme

Bu iki çözüm yöntemini içeriğimizin devamında sizlerle paylaşarak ne gibi işlem adımlarını uygulamanız gerektiğini sizlere anlatacağız.

1- DNS Ayarlarını Güncelleme

Türkiye’de son zamanlarda yasaklı sitelerin sayıları git gide artmaya başladı. Bu olayın temelinde siyasi durumlar yatıyor olsa da en belirgin sebeplerinden biri de pornografik sitelere girişin engellenmeye çalışılmasıdır. Hâl böyle olunca kullanıcılar yasaklı sitelere (hiçbir sebep yokken yasaklanmış, erişim engeli yemiş) giriş yaparken “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatasıyla karşılaşıyorlar. İlgili hatayı çözümlemek için ise yaptıkları araştırmalarda DNS ayarlarının güncellenmesi gerektiğini görüyorlar. Peki bu işlem nasıl gerçekleştiriliyor?

 • “Windows Sistem Tepsisi (Sağ Alt Köşede)” üzerindeki internet simgesine sağ tıklayın.
 • “Ağ ve Paylaşım Merkezini Aç” seçeneğine dokunun.
 • “Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştirin” kategorisine girin.
 • “Aktif Ağ (Bulunduğunuz Ağ)” simgesinin üzerine gelip sağ tıklayın.
 • “Özellikler > İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4)” yolunu takip edin.
 • “Özellikler” butonuna basın.
 • Hızlı bir DNS adresi bulup ilgili alana girin.

Bu noktada hangi DNS adreslerinin günümüzde hız konusunda sorun çıkarmayacağını bilmiyorsanız en hızlı DNS adresleri adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

2- Google Chrome Proxy Ayarlarını Değiştirme

Proxy, internet kullanıcılarının girmek istediği internet sitelerine giriş yaparken kendilerini gizleme konusunda yardım aldıkları en önemli araçlardan biridir. Bu sebeple ilgili kavramın ne kadar önemli olduğunu söylemeye bile gerek olduğunu düşünmüyoruz. “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatası alıyorsanız öncelikle kullandığınız tarayıcının Proxy ayarlarını güncellemeniz gerekiyor.

 • “Google Chrome” tarayıcısını açın.
 • “Üç Nokta” simgesine tıklayın.
 • “Ayarlar > Gelişmiş > Sistem > Proxy Ayarlarını Aç” yolunu takip edin.
 • “Yerel Ağ Ayarları” butonuna dokunun.
 • “Ayarları Otomatik Olarak Algıla” seçeneğine tıklayın ve tamama basarak ayarları kaydedin.

Bu işlemlerin ardından artık söz konusu “Bu Siteye Ulaşılamıyor” hatası büyük olasılıkla çözülmüş olacak ve tarayıcınızdan dilediğiniz siteye rahatlıkla giriş yapabileceksiniz. Her kullanıcı için büyük bir sorun haline gelen bu hatayı iki farklı adımı takip ederek çözümleyebiliyorsunuz. Bazı kullanıcılar ne yazık ki anlatılanları anlattığımız gibi uygulamadığı için sorunlarla karşılaşmaya devam ediyor ancak biz yorum bölümünden sorulan tüm soruları yanıtlandırıyoruz.

İçerik
Microsoft Office Ücretsiz Nasıl Kullanılır?

Büyük küçük, genç yaşlı herkes tarafından bilinen ve mutlaka kullanılan Microsoft Office bildiğiniz üzere ücretli1

3 dk. 60 Okundu
İçerik
Eski iPhone’ler için iOS 12.5 Güncellemesi

Eski iPhone'ler için iOS 12.5 Güncellemesi, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus gibi artık eskiyen1

1 dk. 6 Okundu
İçerik
Windows 10 Kullanıcı Adı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Windows 10’da bilgisayara format attığınızda ya da cihazı basit bir şekilde sıfırladığınızda yeniden kurulum gerçekleştirilirken1

2 dk. 50 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al