KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Steam Yüklemeleri Nasıl Hızlandırılır?

Steam yükleme hızından hoşnut değil misiniz? Bilgisayar ve internet teknolojisinin gelişmesi ile birlikte dijital oyun sektöründe de büyük değişimler yaşanmaya başlandı. Bilgisayar oyunları için önceden cd/dvd ürünleri kullanılırken, günümüzde dijital oyun dağıtıcısı platformlar üzerinden oyun satışları yapılıyor. Oyun severler, istedikleri oyunları platform üzerinden satın alıyor ve indiriyor.

Online oyun mağazası olan steam dijital oyun platformunda milyonlarca oyun bulunuyor ve oyun severler oyunları ücretsiz ya da ücret karşılığında indirebiliyor. Online mağazadan satın alınan oyunların hızlı indirilmesi önemlidir ve oyuncular internet hızlarını ona göre ayarlamaya çalışıyor. Sürekli oyun oynayan ve yeni oyunlar indirmek zorunda kalanlar, internet hızlarını yüksek tutma ihtiyacı hissediyor. Oyun yüklemelerinin hızlı yapılabilmesi için çeşitli yöntemler kullanılıyor.

Steam İndirme Hızının Önemi

Bilgisayar oyunlarına ilginin giderek artması ve e-spor oyunlarının, sadece dijital oyun değil aynı zamanda spor dalı sayılması, daha fazla kişinin oyun oynamasını sağlıyor. Oyun severler, yeni oyun ya da oyun için ekipman satın alma işlemlerinde yüksek hızlı internete ihtiyaç duyarlar.

Steam yüklemeleri hızlı yapıldığında, zaman kaybetmeden oyunlar oynanmaya başlanacaktır. Yükleme hızı düşük olduğunda, büyük kapasiteli oyunların çoğu indirilemeyecek ya da oyuncular istedikleri oyunları zamanında oynayamayacaktır. Düşük internet hızında indirme yapılan oyunların bilgisayara indirilmesi bazen saatlerce sürebilecektir.

Süre uzadığında ve yaşanacak küçük kesintiler oyunun indirilmesinin iptal edilmesine neden olabilecektir. Tüm bunlar göz önündü bulundurulduğunda online oyun mağazasından oyun indirme işlemlerinde internetin indirme hızının yüksek olması çok önemlidir.

Steam İndirme Hızının Önemi

Steam İndirme Hızının Önemi

Steam Yükleme Hızını Artıma Yöntemleri

İnternet üzerinden yapılan işlemlerde bağlantının ve indirme hızının düşük olması insanlarda moral bozucu olabiliyor. Yeni bir oyun satın alma ve oyun oynama heyecanın yaşanabilmesi için oyun yükleme hızının yüksek olması önemlidir. Steam hızlandırma işlemleri için internet hızının artırılması yöntemleri kullanılır. Her kullanıcı, bilgisayarı ve internet bağlantısı üzerinde şu yöntemleri deneyerek yükleme hızını artırabilir.

 • İnternet indirme bölgesinin doğru bir şekilde güncellenmesi, indirme bölgesi farklı bir yer olabilir,
 • İnternet bant genişliği sınırsız olarak ayarlanmalı,
 • İnternet bağlantıları kablosuz değil kablolu olmalı,
 • Görev yöneticisinden arka planda çalışan ve sistemi yoğun kullanan uygulamalar kapatılmalı,
 • Mevcut sunucuyu farklı bir bölge olarak konumlandırılmalı,
 • Oyun yüklemesi için daha fazla kaynak ayırma ayarlarını yapılmalı,

Oyun yükleme işlemlerine başlamadan önce internet hızınızı kontrol edebilir ve yavaşlamaya neden olabilecek hususları tespit edebilirsiniz. Yapacağınız kontroller sonucuna göre uygulayacağınız yöntemlere karar verebilirsiniz.

Steam Yükleme Hızını Artıma Yöntemleri

Steam Yükleme Hızını Artıma Yöntemleri

İndirme Bölgesinin Değiştirilmesi

Steam’de indirme hızını artırmak için denenecek yöntemlerin ilk sırasında indirme bölgesinin değiştirilmesi gelir. Bunun için oyun platformu açılır ve ayarlar bölümüne gidilir. Ayarlar penceresinde bulunan indirme kısmı seçilir ve indirme bölgesi ayar paneli tıklanır. Açılan pencerede, Türkiye seçenekleri bulunur ve Turkey – Istanbul, Turyey – Ankara, Turkey – İzmir seçeneklerinden birisi seçilir.

Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra tamam butonu ile yapılan değişiklikler kaydedilir. Bulunduğunuz konum, indirme yapılacak sunucuya uzak olduğunda indirme hızı düşük olabilecektir. Ayarları yaparken, Türkiye seçeneklerini bulamıyorsanız, en yakın ülke sunucuları seçilmelidir. Online oyun mağazasından yapacağınız tüm indirimleri hızlı yapabilmek için doğru yöntemleri kullanabilirsiniz.

İndirme Bölgesinin Değiştirilmesi

İndirme Bölgesinin Değiştirilmesi

Bant Genişliğinin Artırılması

İnternet indirme hızını önemli oranda etkileyen bant genişliği, internete bağlı cihazın belirli bir zaman dilimi içerisinde indirebileceği veri miktarı olarak açıklanır. Bant genişliği ne kadar büyük olursa birim zaman içerisinde indirilecek veri miktarı daha fazla olacaktır. Steam’da indirme işlemlerinin kısa sürede yapılabilmesi için bant genişliği ayarlarının yapılması ve artırılması önemlidir. Bazen bilgisayarlarda bant genişliği sınırlandırılmış olabiliyor.

İndirme ayarları yapılırken, kısıtlamalar bölümü üzerinden bant genişliği bilgileri kontrol edilebilir. Ayarlar bölümünde, bant genişliğini sınırla seçeneği işaretli ile bu işaret kaldırılmalıdır. Bilgisayarlarda 2.4 GHz için 20 Mhz, 5 GHZ için 40 Mhz bant genişliği ayarı yapılabilir. Sınırlamaları kaldırdığınızda, internetin indirme hızı artmaya başlayacak, istediğiniz oyunu daha hızlı indirebileceksiniz.

Bant Genişliğinin Artırılması

Bant Genişliğinin Artırılması

Wi-Fi Yerine Lan Bağlantı Kullanmak

İnternet erişimleri, masaüstü bilgisayarda genelde Lan kablolu olurken dizüstü bilgisayarlarda wi-fi kablosuz olabiliyor. Bilgisayarın internet bağlantısının modemden LAN kablosu ile yapılmış olması, internet hızının daha fazla olmasını sağlayacaktır. Kablosuz bağlantılarda kesintilerin yaşanma ihtimali daha yüksektir. İndirme hızını engelleyecek diğer hususları ortadan kaldırdıktan sonra istenilen hız elde edilememişse, wi-fi yerine LAN bağlantı yöntemi denenmelidir.

Online oyun mağazasından ya da farklı bir platform üzerinden yapacağınız büyük kapasiteli indirme işlemlerinde kablolu bağlantı yöntemi indirme hızı sorununu çözecektir. Lan bağlantılarında da güncel sürümlerin kullanılması, bağlantı kablosu uzun ya da ek aparatların olmamasına dikkat edilmelidir.

Wi-Fi Yerine Lan Bağlantı Kullanmak

Wi-Fi Yerine Lan Bağlantı Kullanmak

Diğer Programları Kapatmak

Bilgisayarların işlemcilerinin belirli bir kapasitesi vardır. İşlemci hızı ve RAM kapasitesine göre bilgisayarda aynı anda birden fazla program çalışabiliyor. Bazı programlar, bilgisayar açıldığında otomatik başlama modunda ayarlanabiliyor. Steam’deki indirme hızınızı artırabilmesiniz için bilgisayarda başka programların çalışmaması gerekiyor. Her program sürekli veri çektiği için internet erişim ve indirme hızını yavaşlatacaktır.

Bilgisayarın, görev yöneticisi bölümünden çalışan tüm programları görebilir, sistem programları haricindeki diğer programları geçici olarak kapatabilirsiniz. Bilgisayar arka planında çalışan programları kapattığınızda bilgisayarın indirme hızının arttığı görülebilecektir. Online oyun mağazasından indirmek istediğiniz büyük kapasiteli oyun dosyalarının indirme süresi daha az olacaktır.

Hızlı indirme yöntemlerini kullanabilmek için hangi ayarların nasıl yapılacağını öğrenmeniz gerekiyor. Bilgisayarda oyun oynarken indirme yapabilmek için bazı ayarları yapabilirsiniz. Steam’deki ayarlar bölümündeki indirmeler seçeneği tıklanır ve oyun esnasında indirmelere izin ver kutusu işaretlendiğinde, oyunlarınızı oynarken arka planda indirmeler devam edecektir. Ancak oyun oynarken bilgisayarın indirme hızının düşeceği ve oyunda da yavaşlamalar olabileceği bilinmelidir.

Diğer Programları Kapatmak

Diğer Programları Kapatmak

Sunucunun Farklı Bir Bölge Olarak Değiştirilmesi

İnternet indirme hızı, işlem yapılan sunucunun trafik yoğunluğuna bağlıdır. Sunucunun trafik yoğunluğu arttığında, sunucu bant genişliğine göre yükleme hızı ona göre düşmeye başlayacaktır. Oyun indirmelerinde her zaman yakın sunucuyu seçmek bazen işe yaramayabiliyor. Farklı bölgedeki trafiği daha az olan sunucuyu seçmek yüksek hızda indirme yapmanızı sağlayabilecektir.

Sunucuların trafik yoğunluğunu görebilmek için steam’de yer alan indirme istatistikleri sayfasındaki haritalar incelenebilir. Bu haritalar, hangi sunucular üzerinden yoğun indirmelerin yapıldığını gösterir. Trafiği az olan sunucu uzakta da olsa seçildiğinde daha hızlı indirme yapmanızı sağlayacaktır. Tüm indirme işlemelerinde ülke ve sunucu seçim ayarlarını yaparak yüksek hızda indirme yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Steam’da Daha Fazla Kaynak Ayırma İşlemi

Oyun sunucularından yapılacak olan indirme işlemlerinde, indirme hızını etkileyen en önemli işlemlerden birisi önceliğin artırılmasıdır. Bunun için steam’a giriş yapılır ve görev yöneticisi bölümü seçilir. Açılan pencerede, client service yazılı bulunur ve Mouse ile sağ tıklanarak ayrıntılara git bölümü seçilir. Ayrıntılar bölümünde yer alan steamservice.exe seçilir ve sağ tıklanır.

Açılan listede öncelik ayarları yüksek olarak değiştirilmelidir. Bu işlemleri yaptığınızda az da olsa bilgisayarın indirme hızında artış olmaya başlayacaktır. Öncelik ayarlarını yüksek olarak değiştirdiğinizde, indirme işlemleri için daha fazla kaynak ayırmış olursunuz. Bunun için bilgisayar, indirme işlemlerine öncelik verir ve ilk önce indirmeyi yapmayı, istediğiniz oyunların indirme süresinin daha az olmasını sağlar.

İçerik
Valve Vac Ban Nedir?

Valve VAC ban nedir? Valve kullanıcıların sıklıkla merak ettiği sorulardan biridir. Bu soruyu algılayabilmek için1

3 dk. 122 Okundu
İçerik
PS5 Kol Bağlantısı Yapma İşlemi Nasıl Yapılır?

PS5 sahibi olan her kullanıcının karşılaştığı sorunların başında gelen kontrolcü bağlantı sorunu birçok insanın zorlandığı1

1 dk. 18277 Okundu
İçerik
Windows 10 Ayarlar Açılmıyor Sorunu

Tüm Windows işletim sisteminizi sadece tek bir ayarlar sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Bu sayede işletim sisteminizi1

4 dk. 9308 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 29,466.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,976.15
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • bnbBNB (BNB) $ 312.97
 • xrpXRP (XRP) $ 0.415723
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.527803
 • solanaSolana (SOL) $ 50.37
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.085407
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.99
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 29,449.00
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,927.16
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 29.80
 • tronTRON (TRX) $ 0.074213
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000012
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 69.65
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.189125
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 4.91
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.649293
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 6.03
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 30.08
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 192.24
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 7.07
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 11.09
 • stellarStellar (XLM) $ 0.130915
 • moneroMonero (XMR) $ 178.17
 • okbOKB (OKB) $ 12.24
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.434229
 • flowFlow (FLOW) $ 2.82
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 20.31
 • uniswapUniswap (UNI) $ 5.23
 • apecoinApeCoin (APE) $ 8.07
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.101561
 • vechainVeChain (VET) $ 0.030833
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 91.39
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.064879
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 8.01
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.998233
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 8.17
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 21.02
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.10
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.33
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.82
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.69
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 15.89
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.090480
 • fraxFrax (FRAX) $ 1.00
 • pancakeswap-tokenPancakeSwap (CAKE) $ 4.57
cemre.com