KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10 0xc00000e Hatası Çözüm Yöntemleri

Windows 10 günümüzde en çok kullanılan işletim sistemlerinin başında geliyor. Bu denli fazla kullanılması, her bilgisayarda yer alması bazı sorunların sürekli olarak ortaya çıkmasına sebep oluyor. 0xc00000e hatası da her bilgisayar kullanıcısının karşılaşacağı hatalar arasında yer almaktadır. Bu hatanın çözümü birçok kişi tarafından bilinmese de yapılan bazı işlemlerin ardından basit bir şekilde ortadan kaldırılabiliyor. Tek yapmanız gereken aşağıdaki belirtilen yöntemleri denemektir.

Bkz: Irql not less or equal hatası çözümü windows 10

Windows 10 0xc00000e Hatası Ne Anlama Geliyor?

Windows 10’da sık karşılaşılan bu hata genellikle cihazın başlatılma sürecinde ortaya çıkıyor. Bu sebeple de BSOD hatası olarak nitelendiriliyor. Hata genellikle mavi ekran şeklinde sunulur. İlgili sorun cihaz içerisinde bilgisayarın açılmasında gerekli olan bir bileşenin olağan şekilde çalışmadığını anlatmaktadır.

Yöntem 1: Windows 10 Onarım Aracını Başlatın.

Microsoft, kullanıcıların bu gibi hatalarda karşı karşıya kalması durumunda hatayı kolayca çözebilmesi için “Onarım Aracı” özelliğini devreye sokmuştur. Hâl böyle olunca tek yapmanız gereken ilgili aracı başlatmak ve hatayı düzeltmek için gerekli adımları atmaktır.

 1. Bilgisayarınızı kapatma tuşu aracılığıyla kapatın ve tekrar açın.
 2. “F2” tuşuna sürekli basarak “Onarım Aracı” özelliğini aktifleştirin.
 3. “Sistem Onarımı” kategorisine girin.
 4. “Sorun Giderme > Gelişmiş Seçenekler > Onarım Aracı” yolunu takip edin.

Bu işlemin ardından sistemsel dosyalarınızda herhangi bir sorun varsa basit bir şekilde kısa süre içerisinde onarımlar gerçekleşecektir.

Yöntem 2: Windows 10’da Önyükleme Yapılandırma Dosyası Oluşturun.

BCD olarak bilinen Önyükleme Yapılandırma Verileri, bilgisayarınızı ilk açtığınız andan itibaren cihaza komut göndererek başlatma seçeneğini belirler. BCD verileri eğer ki yapılandırılmamışsa doğrudan tekrardan oluşturma yöntemini denemeniz gerekiyor. Bilgisayarınızı “Yöntem 1” işlem adımında anlatıldığı gibi başlatın ve aşağıdaki adımları uygulayın.

 • “Onarım” bölümüne girin.
 • “Sorun Giderme > Gelişmiş Seçenekler” yolunu uygulayın.

Bu bölümde “Komut İstemi” seçeneğine dokunarak aşağıdaki komutları tek tek uygulayın.

 • bootrec /scanos
 • bootrec /fixmbr
 • bootrec /fixboot
 • bootrec /rebuildbcd

Her komutu uyguladıktan sonra klavyenizden “Enter” tuşuna basmayı kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Bu işlemler hiçbir şekilde bilgisayarınıza zarar vermez ve tam tersine cihaz yapılandırmanızı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirir. Şimdi de söz konusu komutların tek tek ne anlama geldiği hakkında bilgi aktarımı sağlayalım.

Bu komutlar “0xc00000e” hatası ile karşılaşılması durumunda tek tek uygulanması amacıyla Microsoft tarafından paylaşılmıştır.

Bootrec /fixmbr Ne İşe Yarar?

MBR adı verilen Önyükleme Aracı herhangi bir sebeple bozulduysa bu aracı eski haline getirmek için kullanılır.

Bootrec /fixboot Ne İşe Yarar?

Bu komut aracılığıyla sisteminizde halihazırda kullanmak üzere olduğunuz önyükleme sektörünü yenileyeceksiniz.

Bootrec /scanos Ne İşe Yarar?

Bu komut aktifleştirildiğinde Windows otomatik olarak diskinizdeki dosyaların taramasını gerçekleştirecektir.

Bootrec /rebuildbcd Ne İşe Yarar?

Bu komut aracılığıyla sisteminizdeki uyumlu diskler taranacaktır. Herhangi bir disk hatasıyla karşılaşılırken tekrardan yapılandırılacaktır.

Bu içeriğimizde sizlerle 0xc00000e hatasının çözümü için uygulanması gereken adımları inceledik. Takıldığınız noktalarda yorum bölümünü kullanarak bizlerden destek alabilirsiniz.

İçerik
Akıllı Saat Önerileri

Akıllı Saat Önerileri , akıllı teknoloji ürünleri hayatımızın her alanında bizlerle beraber bulunuyor. Bu yazımızda1

4 dk. 28 Okundu
İçerik
Discord Nick Önerileri 2021

Discord uygulamasının son zamanlarda popülerliğini olabildiğince arttırmasıyla birlikte bilgisayar üzerinden sesli iletişim kurma konusunda mükemmel1

2 dk. 191 Okundu
İçerik
Klavyede Sonsuzluk İşareti Yapma Nasıl Olur?

Klavyede Sonsuzluk İşareti Yapma herhangi bir şekilde ekstra bilgiye ihtiyaç duymadan gerçekleştirebileceğiniz bir olay değildir.1

2 dk. 28 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al