KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Matematik Oyunları

Matematik Oyunları , hem eğlendiren hem de öğreten oyunların seçimi, özellikle gelişim çağındaki çocuklar ile alakalı atılacak en doğru adımlar arasında yer almaktadır. Okula yeni başlayan çocukların, özellikle hiç alışkın olmadıkları bu eğitim düzeyinden dolayı sıkılmaları söz konusu olmaktadır. Bu yaş grubundaki çocuklar genelde çabuk sıkılan, odağını şaşıran ve oyun oynamayı, ders çalışmaya tamamen tercih eden bir yapıdadır. Bu yapıda oluşları da aslında yaşları gereği oldukça normaldir. Bu bağlamda çocukların hem öğrenebileceği hem de eğlenebileceği bir oyun türü bulmak oldukça önemlidir. 

Matematik Oyunları , bu bağlamda karşımıza çıkan matematik oyunları seçeneği; iki işlevi de barındırmaktadır. İçerisinde yer alan problemler, sayılar ya da toplama ve çıkarma işlemleri gibi türevleri ile matematik oyunları hem eğlenceli bir yapıdadır hem de öğretici bir konumda yer almaktadır.

Matematik Oyunlarının Faydaları Nelerdir?

Matematik oyunları başta da belirttiğimiz gibi çocuğa; öğrenmesi gerekeni, en etkili ve en eğlenceli şekilde sunmayı amaçlamaktadır. Çünkü yaşı gereği farklı şeylere odaklanan ve okulun önem ve ehemmiyetini anlayamayan çocuklar için, derslerin önemini belirtmek oldukça zordur. Bir dersi anlaması gerektiği, 7 yaşındaki bir çocuğa kolayca anlatılamaz. Bunun kavranması zor olacağı ve baskı ile de yapılırsa, kötü sonuçlanabileceği bilindiği için bu tarzdaki oyunlar her zaman en etkili yollar arasında yer alacaktır.

Genelde matematik oyunlarının mantığı tekrar sistemine dayanmaktadır. Pek çok araştırmacının da ortak görüşü hem çocuklar hem de yetişkinler için, herhangi bir şeyi anlamının yolunun tekrar etmek olduğundan geçtiği söylenmektedir. Bu yüzden de oyunların içerisindeki sayıların, toplama işlemlerinin, çıkarma ya da çarpma gibi işlemlerin tekrar edilmesi; çocuğun bunu doğrudan anlamasının yolları arasındadır. 

Her bölüm sonunda ilgi çekici bir grafiğin kullanılması, bir çizgi filmin karesiymiş gibi bir tahta formatı oldukça ilgi çekicidir. Çünkü eğitim seviyesine gelene kadar o çocuk, sadece çizgi film ortamına alışkın olabilir. Bu ortamın, derslerde de ona sunulması; alışkın olduğu bir düzeni getirir. Böylece diğer bölümlere geçmek isteyecek ve soruları daha kolay şekli ile çözümlemeye başlayacaktır. 

Matematik Oyunlarının Çeşitleri Nelerdir?

Genellikle ilk adım matematik anlamında ihtiyaç duyulan bu oyunlar; hemen her ilkokul çocuğunun anlayabileceği ve çözebileceği şekli ile düzenlenmiştir. Öncelikle sayıları kavratmaya, hangi sayının hangisinden önce ya da sonra geldiğine dikkat çekmeye yönelik olarak düzenlenmiştir.

Sonrasında ebeveyn kontrolünde, derste işlenilenler ile paralellik gösterecek şekilde toplama ve çıkarma gibi işlemlere geçilebilir. Bir kağıt üzerinde bunun öğrenmektense, öğrencinin alışkın olduğu bir düzende bu işlemleri öğrenmesi hem daha fazla odaklı kalmasını hem de eğlenceli bir şekilde konuyu anlamasını beraberinde getirecektir. 

Matematik Oyunları Sadece Çocuklara Yönelik Midir?

İlk etapta kuruluş amacı, çocuklar için okullara destek olmak iken matematik oyunları, şimdilerde yetişkinlerin de zaman geçirebilecekleri bir platform halini almıştır. Hızlı Matematik Oyunu, Matematik Kralı, MentalUP, İki Kişilik Matematik Oyunları gibi tercihler yetişkinlere de yönelik seçenekler olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Matematik konusunda kendinize güveniyorsanız ya da sadece matematik ile zaman geçirmek istiyorsanız da bu oyunları tercih edebilirsiniz. Her yaş grubuna olan faydası kaçınılmaz özellikteki oyunlar hem Android hem de IOS cihazlara kolaylıkla indirilebilmektedir. Ayrıca çevrimiçi bir yarıştaymış gibi de karşınızdaki kişiyle oynamanıza yardımcı olmaktadır. Bu oyunlar da hem zekanın sürekli gelişmesini hem de boş geçirilen zamanın, daha keyifli ve kıymetli bir şekle dönüşmesini sağlamak konusunda önemli bir görev üstlenecektir. Bu oyunların hitap ettiği kesim; sadece çocuklar olarak algılanmamalıdır. 

İçerik
Team Fortress 2 Konsol Açma

Team Fortress 2 döneminin popüler oyunlarından biri olsa da günümüzde halen daha büyük bir kitle1

1 dk. 8666 Okundu
İçerik
Akıllı Çay Bardağı Oyunu

Akıllı Çay Bardağı Oyunu , yaklaşık 10 yıl önce, Türk Lipton firması soğuk çay üreticileri1

3 dk. 172 Okundu
İçerik
Tencent Gaming Buddy İndir

Dünyada en fazla oynanan ve birçok oyuncusu bulunan Pubg Mobile oyununu telefon yerine bilgisayarlardan da1

4 dk. 14123 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.