KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Steam’de Geçersiz Depo Yapılandırması Nasıl Çözülür?

Steam, bazı durumlarda oyun yüklemeye çalışırken geçersiz depo yapılandırması adında bir hata verir. Bu hata bir diğer şekliyle “Invalid Depot Configuration” olarak karşımıza çıkar. Hatanın en önemli sebebi ilgili programı “Beta” sürümünde kullanmaktır. Hâl böyle olunca kullanıcılar hiçbir şekilde ilgili programı kullanarak cihazına oyun, yazılım ya da buna benzer öğeleri yükleyemez. Biz de bu içeriğimizde söz konusu olan hatayla ilgili çözüm yöntemlerini sizlere sunuyoruz.

Yöntem 1: Steam Programının Güncellemelerini Gerçekleştirin.

Steam’da geçersiz depo yapılandırması aldığınızda yapacağınız ilk işlem programın güncellemelerini tamamlamaktır. Bu doğrultuda gerekli güncellemeleri yapmak için aşağıdaki adımları eksiksiz bir şekilde uygulayın.

 • Steam” programını açın.
 • Dosya” sekmesine tıklayın.
 • Steam İstemci Güncellemelerini Kontrol Et.” seçeneğine dokunun.

Bu seçeneğe tıkladıktan sonra programın güncel olan sürümü yüklenmeye başlayacak ve aldığınız hata ortadan kalkacaktır. Eğer ki güncelleme işlemi sorunun çözümü için yeterli olmadıysa bir sonraki yöntemi değerlendirmeye alın.

Yöntem 2: “Steam” Klasöründeki Tüm Dosyaları Silin.

Steam’de “Geçersiz Depo Yapılandırması” yani “Invalid Depot Configuration” hatası alındığında ilgili hatanın program klasörü içerisindeki tüm öğelerin silinerek düzeldiğini görüyoruz. Her ne kadar bu korkutucu bir yöntem olsa da sorunun çözülmesi için etkili olacaktır.

 • Win + E” kombinasyonunu kullanarak “Dosya Gezgini” penceresini açın.
 • Steam” programının kurulu olduğu dizine gidin.
 • Steam” klasörünün içerisindeki tüm öğeleri temizleyin.

Bu üç aşamanın ardından cihazınızı yeniden başlatın. “Steam” programını tekrardan kurun ve güncellemelerini tamamlayarak program indirmeyi deneyin.

Yöntem 3: Steam’ın Beta Programından Çıkın.

Steam, beta programına giren kullanıcılar programın çalışmasında kararsızlıklarla karşılaşabilir. Bu durumda indirme işlemleri başarısız olur, hiç başlamaz ya da başladıktan sonra kullanılamaz hale gelir. Hâl böyle olunca ilgili hatalarla karşılaşmamak için aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Steam” programını başlatın.
 • Ayarlar” bölümüne girin.
 • Hesap” sekmesi içerisinde “Beta Katılım” bölümündeki “Değiştir” butonuna dokunun.
 • Tüm Beta Programlarını Devre Dışı Bırak” seçeneğine tıklayarak programdan çıkışınızı gerçekleştirin.

Steam’de halihazırda bulunduğunuz beta programı artık sonlandırılacak ve “Geçersiz Depo Yapılandırması” hatası da son bulacaktır.

Yöntem 4: MountedDepots Yapılandırmasını Temizleyin.

Steam programında “MountedDepots” adlı bir yapılandırma bulunmaktadır. Bu yapılandırmayı silmek aldığınız hatayı ortadan kaldırmak için yeterli olabilir.

 • Win + E” kombinasyonuyla “Dosya Gezgini” sayfasını açın.
 • Steam” klasörüne girin ve “SteamApps” klasörüne ulaşın.
 • appmanifest_[gameid].acf” dosyasına sağ tıklayın.
 • Birlikte Aç” deyip ardından “Not Defteri” uygulamasını seçin.
 • MountedDepots” dosyasındaki tüm numaraları temizleyin.
 • Dosya” sekmesine girin ve “Kaydet” seçeneğine dokunun.

Bu yapılandırmaları temizledikten sonra programı tekrardan çalıştırmanız halinde yeni yapılandırmalar otomatik olarak tanımlanacaktır. Birçok kullanıcı “Geçersiz Depo Yapılandırması” hatasını bu şekilde çözüyor.

Steam’de Geçersiz Depo Yapılandırması Nasıl Çözülür” başlıklı içeriğimizde ilgili hatanın güncel çözüm yöntemlerinden bahsederek sorunla bir daha karşılaşmamanızı sağladık. Bu yöntemlere ek olarak deneyip başarıya ulaştığınız çözümler bulunuyorsa yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

İçerik
PUBG Mobile Ücretsiz Hesaplar [UC]

PUBG Mobile Ücretsiz Hesaplar, günümüzde birçok kişi tarafından internet ortamında fazlasıyla aratılıyor. İlgili oyunda hesap1

2 dk. 1132 Okundu
İçerik
GTA 4 Hileleri GTA 5 Hileleri

Açılımı Grand Theft Auto olan GTA son derece popüler oyunlardan biridir. 1997 yılında ortaya çıkan1

4 dk. 9530 Okundu
İçerik
Cyberpunk 2077 FPS Gösterme Programsız

Cyberpunk 2077 FPS Gösterme Programsız, neredeyse birçok oyun sever tarafından uzun zamandır beklenen oyunların başında1

2 dk. 19446 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.