KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Mahjong Oyunu

Mahjong, Çin ülkesinde meydana bir tahta oyunu olmaktadır. Domino setine benzediği için “Çin domino” olarak da adlandırılır. 136 veya 144 sette oynanan Mahjong, Uzak Doğu bölgesinde çok popüler bir tahta oyunu olmaktadır.

Mahjong genellikle bir kumar oyunu olarak oynanır. Sonuç olarak, mahjong 1949’da Çin’den sonra yasaklandı, ancak 1976 yılındaki Kültür Devrimi’nden sonra yeniden başladı. Mahjong oyunu ülkeden ülkeye değişebilen bir oyun türü olmaktadır.

Mahjong seti 136 veya 144 taş içerir. Her turdan sonra, kazanan oyunda 16 tur vardır. Bu makale size 136 karoya dayalı daha genel bir sürümü nasıl oynayacağınızı gösterecek. Yaklaşık oynatma süresi 2 saattir.

Mahjong Geçmişi

Mahjong Çin oyunu 19. yüzyılda başladığına inanılıyor. Çin ülke bölgesinde başlayan oyun, 20. yüzyılın başlarına kadar Uzakdoğu’da popülerdi. 1920’lerin ortalarında, özellikle Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve Avustralya’da dünya çapında popüler hale geldi. 1937’de bile Amerika Birleşik Devletleri’nde “Ulusal Mahjong Ligi” kuruldu.

Mahjong Hakkında Bilgi

Mahjong setleri eskiden fildişi ve kemikten yapılırdı ancak şimdi plastikten yapılmıştır. Ağırlıklı olarak 136 veya 144 taşla oynanır. Sayıdaki bu fark, mevsimlik veya çiçeklenme olmasına bağlıdır. Kurallar, domino oyunlarından çok kart oyunlarına benzer. Ayrıca Çin’in farklı bölgelerinde ve diğer Uzakdoğu ülkelerinde farklı isimlerle anılmaktadır.

Mahjong Nasıl Oynanır?

Mahjong oyununu oynamadan önce, her bir mahjong döşemesini belirlemek ve anlamak önemlidir. Poker gibi, Mahjong oyununun amacı set adı verilen karoların en iyi kombinasyonunu elde etmektir. Mahjong oynamadan önce setin ne olduğunu bilmeniz gerekir.

Oyuncu her bir parçayı tanımlayıp anladıktan ve seti öğrendikten sonra mahjong oyunu kurulabilir. Oyuna başlamak için önce tüm taşları masaya veya oyun tahtasına yerleştirin. Oyuncu daha sonra avucunu yere koyar ve fayansları temizlemek ve karıştırmak için masanın etrafında hareket ettirir.

Her oyuncu daha sonra stadyumun önüne bir duvar örer. Mahjong duvarı inşa etmek için adım adım fotoğraf açıklaması için burayı tıklayın.

Sırayla, her oyuncu üç zar alır. En yüksek toplamlar “satıcılar” veya “bankacılar” dır. Yönlü kalıp satıcıya yerleştirilir.

Mahjong oyununda her taşın farklı bir deseni vardır ve her taşın bir çifti vardır. Mevsimleri yansıtan mücevherler gruplar olarak kabul edilir ve birbirleriyle eşleştirilebilir. Çiçek taşları aynı şekilde eşleştirilebilir. Taşlar bir piramit gibi üst üste binerek yapılmıştır. Oyun bu piramitte aynı taşı seçerek başlar. Aşağıdaki taşı açmak için eşleşen taşı kullanabilirsiniz. Mahjong kule oyunu bir diğer Mahjong oyunu türü olmaktadır.

Mahjong Oyununda Hile Durumu

Bir mahjong döşemesini eşleştirmek için, uçlarından en az biri veya her ikisi başka bir karoya bitişik olmamalıdır. Bu nedenle boş bırakmayın. Yine taşın konumuna göre üç veya dört tarafı taşlarla çevrili bir taşı çıkarmak mümkün değildir. Oyunda taşların yanında bir sıra taş varsa taşların kenarları açık olsa bile taşları eşleştirebilirsiniz. Oyunun amacı tüm karoları eşleştirmektir. Bu nedenle, oyunu tamamlamak için kalan mücevher sayısını azaltın. Oyunu kısa sürede tamamlamak da önemlidir. Mahjong hile için pek uygun oyun olmayabilmektedir.

Oyun Tıkandığı Zaman Ne Oluyor?

Diğer oyunlar gibi, Mahjong da oyunda kilitlenme puanlarına sahip olabilir. Eşleşmesine izin verilen mücevherler arasında eşleşen bir çift yok gibi görünüyor. Bu gibi durumlarda, domino gibi “karıştırma” hakkına sahibiz. Bu “karışım” hakkı sayesinde taşlar kesinlikle eşleşecek ve yeni taş çiftleri ortaya çıkabilecektir. Bir de puan meselesi var. Her maç için puan kazanabilirsiniz. Taşı duraklatır veya karıştırırsanız puan kaybedersiniz.

İçerik
Marvel Karakteri

Süper kahramanların en önemli geliştiricisi olan Marvel şirketi 1939 senesinde yayım hayatına başlamıştır. Faaliyetlerine başladığı1

4 dk. 4623 Okundu
İçerik
Valorant Olası Sorunlar ve Çözümleri

Valorant son zamanlarda en çok oynanan oyunlar listesinde birinci sıraya geçmekte aday hatta ısrarcı diyebiliriz.1

3 dk. 6764 Okundu
İçerik
Zula Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Zula Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır? Şifreler oyun hesaplarımızı korumak için konulur. Ancak bazen bu şifreleri1

1 dk. 17345 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.