KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi notu ya da kredi puanı yüksek olanlar kolayca kredi alabiliyorlar, ancak kredi çekip ödemelerini aksatanlar veya hiç ödeme yapmayanlar için durum farklıdır. Bu günkü konumuz gündemde olan herkesin çok merak ettiği bireysel kredi puanı nasıl yükselir, kredi puanı nasıl düşer, nereden öğrenilir ne işe yarar gibi merak edilen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Kredi Puanı Nedir?

Öncelikle şu açıklamanın bilinmesinde yarar vardır değerli okurlar. Bireysel kredi puanı veya bireysel kredi notu sizin finansal risk raporunuzu bir sonucu olarak değerlendirilir. Başka bir ifade ile kredi kayıt bürosu tüm çekilen kredileri, ödeme davranışını, borçlarınızı taksitlerinizi kayıt altına alır ve sizin için Findeks adlı bir platform altında bir risk raporu düzenler. Kredisini ödemeyenler, tam olarak ödeyenler, eksik ödeyenler için raporlar oluşturur ve talep eden bankalar da bu raporları görür. Kredi puanları ise şöyle değerlendiriliyor: Puanı0 ile 700 puan aralığında olanlar en riskli müşterilerdir, 700 ile 1100 puan aralığı orta riskli müşterilerdir, 1100 ile 1300 puan aralığı az riskli müşterilerdir, 1300-1500 aralığı kredi alabilir, iyi durumda olan müşterilerdir.

Dolayısı ile, krediye başvuran müşteriler, öncelikle bankaların baktığı kriterlere dikkat etmelidir. Banka Findeks raporlarına öncelik verir. Kredi ürün ödeme alışkanlıkları kredi notunu yüzde 35 oranında etkilemektedir. Alınan bir kredinin, ödemelerinin zamanında yapılması Findeks kredi notunu yükseltmektedir. ödemelerin son ödeme tarihinden sonra yapılması Findeks kredi notunu olumsuz etkiler. Bakılan diğer kriter, borç durumudur ki bu da puanın yüzde 35’ini etkiler. Dahası, kötü kapanmış krediler, teminatlı veya teminatsız mevcut borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak hesaplamaya dahil edilmektedir. Öte yandan bir diğer husus, henüz ödeme performansı belirli olmamakla birlikte yakın zamanda alınan kredilerin tam olarak ödenmesi, kişinin kredi puanını olumlu etkiler. Çok yoğu kredi kullanıyorsanız bu da notunuzu yüzde 10 etkiler.

22 6

Kredi Puanı Neden Düşer?

Kredi puanının düşmesinde en önemli sebep düzensiz ödemelerdir. Yani kredi notunun düşmesine neden olan şey, kredi ve kredi kartı borcu ödemelerindeki düzensizliklerdir. Bunlar raporda yansır. Kredi alan kişi, borcunu hiç ödemediğinde ise o kişi hakkında yasal takip başlatılır, ayıca kredi notu da yüksek oranda düşer. Kişi kara listeye alınır. Kredi notunu düşüren diğer neden, başkasına kredi çekerken kefil olmaktır. Siz belli bir gelire sahipsiniz ve bu geliriniz kefil olduğunuz için risk altında olacaktır. Dolayısı ile başka bir kredi çekme şansınız olmaz. Notu etkileyen başka faktör, rutin faturaların zamanında ödenmemesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Thodex’e Nasıl Dava Açarım?

Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi ve kredi kartı borçlarını düzenli şekilde geri ödeyerek kredi puanı nasıl yükselir sorusunun cevabını kendiniz öğrenmiş olursunuz. Eğer ödemekte olduğunuz bir kredi ya da Kredi kartınız yoksa düşük limitli bir kredi kartı ya da küçük bir kredi alarak da bu şansı yaratabilirsiniz. Bankaların size Kredi ya da kredi kartı veremeyeceği kadar düşük bir notunuz varsa, bu durumda temiz bir sayfa açın. Bankaya yeni bir hesap açarak, aidatlarınızı bu hesap üzerinden otomatik ödetin. Maaşınızı bu hesaba yatırın. Bu düzenli yatır harca şablonunu 3-4 ay takip ederek bankanızdan az limitli bir kredi kartı talep edebilirsiniz. Aldığınız bu kredi kartını düzenli kullanıp, taksitlerini de sorunsuz olarak 3-4 ay öderseniz, limit arttırma şansınız doğar. Kredi notunuz da böylece yükselmeye başlar.

İçerik
A101 Marketler Zinciri Kimindir?

Türkiye’nin en büyük marketler zincirinin başında A101 gelmektedir. Peki A101’in sahibi kimdir? A101 Marketler Zinciri1

3 dk. 16838 Okundu
İçerik
Kredi Kartınızı Kullanmanız İçin 4 Neden

Kredi kartları günümüzde insanlar için hem en zararlı hem de en faydalı araçlardan birisidir. Bu1

2 dk. 13152 Okundu
İçerik
Bankamatik Kartı Yuttu Ne Yapabilirim?

Günlük yaşantımızın en temel parçası olan para sürekli el değiştirir ve bir yerden bir yere1

2 dk. 19153 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al