KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Altın Fiyatı Neden Artar? Şu An Altın Almak Mantıklı Mı?

Günümüzde en çok tercih edilen yatırım araçlarından en önemli kıymet Şüphesiz ki altındır. Özellikle de yurttaşlar tarafından uzun vadeli bir şekilde yatarım gerçekleştirilmek istenildiğinde altın aracı kullanılır. Bu yatırım aracının fiyatının nasıl belirlendiği de oldukça önemli ve araştırılan bir konu halini alıyor. Peki, altın neye göre artar? Altının artış göstermesine sebep olan etmenler nelerdir? Gibi daha birçok sorunuzun cevabını bu yazımızda vermeye çalıştık.

İnsanlar açısından yatırım gerçekleştirmenin en pratik yolu geçmişten şimdiye kadar hep araştırılmıştır. Bu nedenle en klasik ve en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olan altın, her zaman tercih edilmiştir. Fakat altın, özellikle de bu yatırım aracının arasında en çok kullanılan araç olmuştur. Günümüzde kıyametini hiçbir zaman yitirmemiş ve oldukça değerli bir maden olan altın gücün, kuvvetin, zenginliğin en büyük sembollerinden biri olmuştur. Durum böyleyken de yatırımcılar açısından oldukça iyi bir yatırım aracı olarak görülüyor. Hatta pek çok vatandaş açısından güvenli liman olarak adlandırılır. Bilhassa uzun zaman içerisinde yatırım gerçekleştirecek olan vatandaşların altın aracını tercih etmelerinin en büyük sebebi ise Altın aracının değerinin hiçbir zaman azalmaması tam tersine devamlı yükselme eğiliminde olmasıdır.

Resim1 7

Altın değeri neye göre şekillenir?

Öncelikli olarak Altın fiyatlarının yerel bazda belirlenmediği, bütün dünyada aynı biçimde belirlendiğini bilmekte fayda olacaktır. Çünkü altın, bütün dünyada işlem görüyor. Buna göre Türkiye’de işlemler tamamlandığında İngiltere’de, İngiltere’de işlemler bittiğinde ise Amerika’da Borsası açılır, Uzakdoğu’da açılır…

24 saat boyunca hareketli bir piyasası bulunan altın asla uyumaz denilse yanlış olmayacaktır. İşte altın fiyatlarının belirlenmesinde bu kritik bir etmendir. Dünyada bulunan ekonomik hareketler, altın fiyatlarını belirler. Fiyatları kimin belirlediği sorusunun cevabı ise genel itibariyle altın madeninde en büyük paya sahip olan devletler olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri, Bunun başında geliyor. Verilmiş olan bütün kararlar, atılacak adımlar, altın fiyatlarını belirleyen en önemli unsurlardır. Fakat altının fiyatının belirlenmesi sadece güçlü devletlerin ekonomileri ile sınırlandırılamaz.

Ekonomik gelişmelerden sonra Altın fiyatlarını etkileyen ya da arttıran en önemli unsur arz ve talep dengesidir. Yani talebin fazla olduğu bir noktada altın fiyatı da doğru orantılı bir şekilde artış gösterecektir. Ancak yalnızca fiyatları etkileyen faktörleri arz ve talebe bağlamak yanlış bir çıkarım olacaktır.

Çünkü altın piyasasına etki eden faktörler; tüm bunların dışında küresel ve jeopolitik riskler başta olmak üzere küresel enflasyon, nakit akışı ile küresel arz-talep, ile faiz oranları gibi faktörlerde altın fiyatını belirleyen en önemli unsurlardır.

Altın

Altın

Şu An Altın Almak Mantıklımı?

Son birkaç gündür, altın fiyatında ciddi manada bir düşüş meydana geldi. Tam da bu durumda ekonomistler, altın alınabilir şeklinde yorum yapmaktadır. Bilakis altının fiyatında ciddi manada düşüş meydana geldikten sonra ansızın yukarı doğru fırlayabilir. Bu nedenle çeşitli fiyat spekülasyonlarından faydalanmakta yarar olacaktır.

 

İçerik
Kredi Puanı Nasıl Yükselir?

Kredi notu ya da kredi puanı yüksek olanlar kolayca kredi alabiliyorlar, ancak kredi çekip ödemelerini1

3 dk. 26 Okundu
İçerik
Bankaların Çeyiz Hesabı Faiz Oranları Nelerdir?

Hükümetin evlenecek olan kişilere yaptığı çeyiz yardımı bankalarda çeyiz hesabı açılmasıyla oluşturuluyor. Evlenmek için birikim1

3 dk. 18796 Okundu
İçerik
Thodex Ödeme Yapacak Mı?

Önemli bir kripto para borsası olarak karşımıza çıkan Thodex bildiğiniz üzere geçen günlerde müşterilerine mağduriyet1

6 dk. 50 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al