KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Kedi Bakımı

Kedi bakımı nasıl olmalıdır diye merak ediyorsanız size bir kedi sahiplenmeden önce yaşayabileceğiniz zorlukları ve kedileri sahiplendikten sonra nasıl bakmanız gerektiğini anlatacağım. Kediler çok sevimli canlılardır. Bakımları köpeklere göre daha kolaydır. Çoğu kedi ev ortamını severler. Bazı kedileri evinizin bahçesinde bakabilirsiniz. Bu can dostlarımızı sadece dış görünüşlerinin sevimliliği için sahiplenmememiz gerekir. Bazen bakımları zor geldiği için sokağa tekrar atılıyorlar ve sokakta hayatta kalmakta zorlanıyorlar, garipsiyorlar. Hatta bazıları bu zorluklara ayak uyduramadığı için açlıktan veya diğer insanların, hayvanların şiddetine dayanamayıp yaralanarak ölüyorlar.

kediler

Öncelikle kediler tuvaletini kum kaplarına yaparlar. Sokaktan aldığınız yavru veya yetişkin bir kediye kum kabı eğitimi vermelisiniz. Eğer veremeyeceğinizi düşünüyorsanız hazır kum eğitimi olan kedileri sahiplendiren pek çok site var. Öncelikle kedilere kum kabına alıştırmak kolaydır çünkü doğalarında da tuvaletini yaptıklarında üstünü kapatmaya alışıktırlar. Yeni sahiplendiğiniz bir hayvan stresten kaynaklı tuvaletini yapmaması gereken yerlere yapabilir ama bu kısa süren durumlardır.

Kedileri belirli aralıklarla taramanız gerekir. Bu aralıkların uzun olmamasına dikkat ediniz. Yoksa çok daha fazla tüy dökebilir. Her yeri tüylerle kaplar. Ayrıca alışılmışın dışında tüy döküyorsa da veterinere götürmekte fayda var. Kedilerin fazla tüy dökmesi veya az tüy dökmesi fark etmeksizin kedilerin tüylerini almak için satılan yapışkandan almakta fayda var bu sayede üstünüze yapışan tüyleri yapışkan ruloyla kolayca alabilirsiniz.

Kedinize her hafta yaş mama veremezsiniz yoksa sindirim sistemleri bozulabilir veya obez olabilirler. İshal yapabilirler. Yaş mamayı bir çeşit abur cubur gibi düşünebilirsiniz arada değişiklik olması adına vermekte fayda var bunun dışında fazla verilirse de kediniz hastalanır.

kedi bakimi nasil olmali

Kuru mamaları da belirli aralıkta vermelisiniz. Uzun süre mama kabında açıkta kalan mamaların tazeliği ve aroması gittiği için kediniz yemeğe çekinebilir. Sabah öğle ve akşam olarak kedinizin yiyebileceği ölçüde mama koymalısınız.

Tırmanma evi almalısınız yoksa evinizdeki koltuklara ya da yatak başlıklarına elveda etmenizin vakti geldi. Ayrıca belirli aralıklarla aşı yapılması da şarttır. Kedinize bakarken onun canının çektiği sizin yediğiniz her gıdayı ona vermezsiniz. Özellikle baharatlı yiyeceklerden uzak tutun.

Kedinizin tırnaklarını belirli aralıklarla kesmeniz gerekir. Yoksa tırnakları çok fazla uzayıp kendisine zarar verecek kadar olabilir. Kısaca tırnakları kendisine batar.

İçerik
Hayvanat Bahçeleri Kapatılsın

Hayvanat Bahçeleri Kapatılsın Hayvanları ne kadar seviyorsunuz? Gerçekten de bir hayvan sever misiniz? Her insan1

3 dk. 28 Okundu
İçerik
Kedi Ve Köpeklerin Uzak Durması Gereken Gıdalar

Kedi ve köpeklerin uzak durması gereken gıdalardan bazıları sizi şaşırtabilir. Maalesef minik dostlarımız bizim yediğimiz1

2 dk. 23 Okundu
İçerik
Nesli Tükenmiş Olan Korkutucu Canlılar

Nesli tükenmiş olan korkutucu canlılar iyi ki nesli tükenmiş dedirtecek kadar korkutucular. Özellikle insanların olmadığı1

2 dk. 51 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.