KATEGORİLER
Kripto Al Sat


EN GÜÇLÜ İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI

EN GÜÇLÜ İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI , İnsansız hava araçlarının ortaya çıkmasıyla birlikte savaşlarda tank, zırhlı araç ve asker sayısının önemi gitgide azalmıştır. Savaş alanlarının yeni hakimleri İnsansız Hava Araçları(İHA)’dır. Bu teknolojiyi şimdilerde savaşlarda net bir şekilde görmeye başlamış bulunmaktayız. Türkiye’nin de dünya devleri arasında yer aldığı bu teknoloji önümüzde ki yıllarda çok daha gelişecek ve ülkelerin kaderlerini belirleyecektir. 

Bu yazımızda dünya üzerinde var olan en güçlü 6 insansız hava aracını sizler için listeledik. 

İyi okumalar diliyoruz.

1-MQ-5B Hunter

İnsansız hava araçlarının en eskilerinden biri olan MQ-5B, 1996 yılında Amerika ve İsrail Hava Kuvvetleri tarafından beraber üretilmiştir. 18 bin feet yüksekliğe çıkıp 21 saat havada kalabilen bu araç aynı zamanda 90 kilogram patlayıcı taşıyabiliyor. Maksimum hızı ise saatte 170 kilometredir. Savaş alanlarında ilk kez 1999 yılında Kosova savaşında aktif biçimde rol oynasada burada ilk kez bir İHA, helikopter tarafından düşürülmüştür. Buna rağmen Kosova’da çok büyük yararlılıklar gösteren İHA’nın ikinci durağı Irak olmuştur. Amerika’nın Irak’ın işgalinde kullandığı MQ-5B’ler başarılarından ötürü 2015 yılına kadar üretilmiştir. Ardından 2015’te üretimi durdurulmuştur 

2-Heron

İsrail tarafından 2004 yılında üretilmeye başlanan Heron’lar, dünyada en yaygın olarak kullanılan insansız hava araçlarından bir tanesidir. 45 bin feet yüksekliğe çıkıp, 30 saat havada kalabilen bu araçlar aynı zamanda 2700 kilogram yük taşıyabilmektedir. Ve ayrıca saatte 407 kilometre hıza ulaşabilmektedir. Aslında diğer insansız hava araçlarından daha gelişmiş özelliklere sahip olsa da Heron’ların pek çok mekaniksel sıkıntısı bulunmaktadır. Türkiye’nin de daha önce satın aldığı Heron’ların bazıları çok kolay biçimde düşürülmüş  bazıları da motor arızası nedeniyle hiç havalanamamıştır. Yüksek özelliklerine rağmen bu yüzden Heron’lar, göklerde çoğunlukla kullanışsız kalmıştır. 

BAYRAKTAR TB2
Bayraktar TB2

3-Bayraktar TB2 

Türkiye topraklarında 2015 yılında Baykar Savunma tarafından üretilmeye başlanan bu hava aracı son zamanlarda yaptığımız pek çok operasyonun kaderini belirlemiştir. 27 bin feet yüksekte uçabilen, 24 saat havada kalma süresine sahip TB2’ler, diğer hava araçlarına nazaran 150 kilogramlık az sayılabilecek yük taşıma kapasitesine sahiptir. Fakat bu az yük taşıma kapasitesi 4 adet lazer güdümlü akıllı teçhizattan oluştuğu için bu fark çok da hissedilmemektedir. Saatte 222 kilometre hıza ulaşabilen TB2’ler, son zamanlarda Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılan yurtiçi ve yurtdışı operasyonlarda düşmanlarımızın korkulu rüyası olmuştur. 

4-Wing Loong 2

Çin Havacılık Sanayi Kurumu tarafından 2017 yılında üretilmeye başlanan bu araçlar aslında bizlere pek de yabancı değiller. 32 bin feet yüksekliğe çıkıp, 32 saat havada kalabilen Wing Loong 2, aynı zamanda 480 kilogramlık yük taşıyabilmekte ve ayrıca saatte 368 kilometre hıza ulaşabilmektedir. Bu Çin üretimi insansız hava aracıyla yakın zamanda Libya’da karşı karşıya gelmiştik. Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Çin’den satın alıp Libya’da kullandıkları bu araçlar, bizim ülkemizin ürettiği Bayraktar TB2’lerin karşısına çıkmıştır. Sonucunda da 6 adet Wing Loong 2 düşürülmüştür. Hatta bunlardan bir tanesi Türk lazer silahıyla vurularak, tarihte lazer silahıyla düşürülen ilk İHA olma ünvanını kazanmıştır. 

5-Anka-S

 Türk Havacılık ve Sanayii Kurumu tarafından üretilen ve geliştirilen Anka serisinin son ürünü olan Anka-S’ler, Bayraktar TB2 ile Türk SİHA gücünün önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Bu araçlar 30 bin feete kadar yükselebilmekte ayrıca 24 saatin üzerinde uçuş süresi ve 200 kilogram yük taşıma kapasitesi ile birlikte 217 kilometre hıza ulaşabilmektedir. Bahar Kalkanı Harekatı’nda Rus savunma sistemlerini vurmasıyla tüm dünyaya adını duyuran Anka-S’in bir diğer özelliği de uydudan kontrol edilebilmesidir. Bu sayede kontrol merkezi ile mesafe gözetmeksizin yakıtı bitene kadar uçabilmektedir. Uydudan kontrol edilerek yönetilebilen İHA’ları dünyada sadece Amerika, İsrail ve Türkiye üretebilmektedir. 

6- CH-5 

Çin Havacılık Sanayii Kurumu’nun 2017 yılında Amerikan İHA’larına karşı rakip olarak üretmeye başladığı ve bugüne kadar ürettiği en üst düzey insansız hava aracıdır. 30 bin feet gibi İHA’lar için normal bir yükseklikte seyretmesine rağmen havada kalış süresi 60 saat gibi inanılmaz bir teknolojiye sahiptir.  Ayrıca bunun yanında 1200 kilogram yük taşıyabilmektedir ve bu yükleri 16 adet füze oluşturmaktadır. Saatte 218 kilometrelik hıza sahip olan CH-5, Çin’in insansız hava aracı konusunda geldiği son noktadır.

İçerik
EA Play Üyelik Nedir? Abonelik Ücretleri Ne Kadar?

Geçtiğimiz senelerde karşımıza çıkan EA Play üyelik sistemi birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bildiğiniz gibi1

3 dk. 45 Okundu
İçerik
Vestel Smart TV İnternete Bağlama

Televizyonların internet aracılığıyla YouTube, Netflix ve benzeri platformları açması artık son derece normal bir hal1

4 dk. 20054 Okundu
İçerik
YouTube Premium Öğrenci Aboneliği Nasıl Açılır?

YouTube günlük hayatta her gün girip çıktığımız video izleme platformları arasında yer alıyor. Bu sebeple1

3 dk. 28 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.