KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Dünyanın En Değerli 10 Şirketi

Kovit-19 salgını her şeyi etkilediği gibi ekonomideki güç dengesini de etkiledi. Bu etki Avrupa ekonomilerinin aleyhine iken Çin ve ABD şirketlerini daha da güçlendirdi. Sıralama piyasa değerine dayanır. Şirketlerin sahip olduğu hisselerin sayısını aynı hissenin değerine çarpmakla elde edilir. Dünyanın en değerli 100 şirketinin 57 ‘ sini ABD şirketleri oluşturur. Geri kalan ise 16 Avrupa,  15 Çin,  4 Japon,  2 Hindistan, 2 Avustralya şirketi oluşturur. Bu 100 şirket arasında Sudi Arabistan, Kanada, Tayvan ve Güney Kore şirketleri de yer alır.

Kovit-19 salgınına rağmen Amerikan şirketlerinin piyasa değeri %17 arttı ve %18 trilyon dolara çıktı. Buna karşın 16 Avrupalı şirketin piyasa değeri %2 oranında düşüş gösterdi.

1.Apple İnç; Apple elektronik, bilgi teknolojisi sektöründe çalışmalar yürütmekte. Ürettiği ürünler arasında kişisel bilgisayarlar, tabletler,  cep telefonları,  müzik çalar gibi birçok elektronik ürün bulunmakta.  Şirket logosunu bilmeyen yoktur. Çünkü Apple bugün en başarılı markadır. Aynı zamanda en pahalı markalar listesinde de ilk sırada Apple şirketi yer alıyor. Apple ‘nin merkezi ABD,  Kaliforniya Cupertino kentindedir.

apple

apple 

2.Savdi Aromco; Suudi Arabistan merkezlidir. Şirket, petrol ve gaz üretimi, arıtma sektörlerinde çalışmalar yürütmekte. Sudi Aramaco ,(Sudi Arabistan petrol şirketi ) petrol üretimi ve rezervlerinde dünyanın liderleri arasında yerini almayı başarıyor. Şirket Lukoil, Royal Duch Shell,  Total SA, Sinopec ve diğer şirketlerle iş birliği içerisinde Suudi Arabistan hükümetine ait ve ana merkezi Dahran ‘ da bulunmaktadır.

3.Microsoft; yazılım geliştirme sektöründe çalışmalar yürütüyor. Ürettiği ürünler arasında Microsoft Office, Microsoft Windows ve Xbox Dünyanın en zengin 3. Şirketidir. PC yazılım pazarında da lider firmalardandır. Şirket ABD, Washington Raymond ‘ da bulunmakta.

microsoft

microsoft 

4.Amazon İnç;  Perakende Ticaret sektöründe çalışmalarını sürdürmekte Amazon ilk kez 7 Ocak 2019’da Microsof ‘ u yenerek dünyanın en pahalı şirketi olmuştur. Amazon internet aracılığıyla çeşitli mallar satıp ve teslim eden internet Bir Amerikan perakende şirketidir. Ayrıca Tüm internet kullanıcıları tedarikçileri ve üreticileri Amazon web sitesini kullanarak kendi ürünlerini Kendi başlarına satabilirler sadece çeşitli mallar satarak yükselen bir şirket Çünkü ürünleri yüksek kaliteli düşük fiyatlı ve çok çeşitli hızlı teslimat özelliği de bulunmaktadır. 1994 senesinde Jeff bezos tarafından kurulmuştur. Merkezi saatleri Washington’dadır.

amazon

amazon 

5.Alphabet İnc; İnternet sektöründe çalışmaları var. Bir süre önce resmi adını Alfabe olarak değiştirdi. Ad Words, Android, You tube holdingin bir parçasıdır. ABD merkezlidir.

6.Facebook; Facebook da internet sektöründe çalışmalar yürüten şirketlerdendir. 2004 senesinin şubat ayında Mark Zucker Berg tarafından geliştirilmiştir. Merkezi Menlo Park, Kaliforniya ABD‘dir.

facebook

facebook 

7.Tencent; Internet sektörüyle ilgilenen bir şirket. Sosyal ağ,  kitle iletişim araçları,  web partalları vb. ürünleri vardır. Tencent bir girişim şirketler grubudur. Oyun endüstrisindeki ve yatırım holdingindeki en büyük şirketlerdendir. 1998 senesinde kurulmuştur. Çin yatırım holdingidir.  Tencent sahil kuleleri merkezi (Tencent Binhai Konağı olarak da bilinir.) Çin merkezlidir.

tencent

tencent 

8.Tesla İnç; Otomotiv ve güneş enerjisi sektöründe çalışmalar yürütmektedir. Tesla dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisidir. Güneş panelleri ve piller üreten bir şirkettir. 2003 senesinde Martin Eber Hard ve Mark Tarpenning tarafından kuruldu. Merkezi Palo Alto, Kaliforniya, ABD de bulunmaktadır.

 9.Ali Baba; Internet sektörü ile ilgilenen bir diğer şirkettir. E-ticaret,  çevrim içi para transferleri ve mobil ticaret ile uğraşır. Dünyadaki en büyük sanal ticaret platformlarındadır.  Hem uygun fiyatlarla hem de yeni ürünler seçenekleri ile müşterilerin dikkatlerini üzerine çekmekte başarılı bir şirket. Merkezi Hongz Hou ‘ dadır.

alibaba

alibaba 

10.Berkshire Hathawey İnc; Sigorta, finans, demir yolu taşımacılığı,  kamu hizmetleri, gıda ve gıda dışı ürünlerin üretimini yapar. Kendisine bağlı bir-çok şirket vardır. Merkezi Omaha Nebraska ABD’ dedir.

 

 

 

İçerik
Samsung A10 Görüntülü Arama Ayarı Nasıl Yapılır?

2009 yılında 3G( 3.Nesil) teknolojisini kullanmaya başladığımızdan beri en çok konuşulan işlemlerden biri özellikle pandemi1

4 dk. 13972 Okundu
İçerik
Windows 10 Ürün Anahtarı Nasıl Öğrenilir?

“Windows 10 Ürün Anahtarı” tüm işletim sistemi sürümlerinde olduğu gibi sistemin orijinalliğini belirtmektedir. Bu bilgiye1

3 dk. 126 Okundu
İçerik
PS5 Kol Bağlantısı Yapma İşlemi Nasıl Yapılır?

PS5 sahibi olan her kullanıcının karşılaştığı sorunların başında gelen kontrolcü bağlantı sorunu birçok insanın zorlandığı1

1 dk. 18268 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.