KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir?

Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir? Grafik kartı olarak da bilinen ekran kartları bilgisayarlar için son derece önemlidir. Bilgisayarda görüntüyü işleyerek monitörlerin ekranlarına aktarılmasını sağlayan ekran kartları her bilgisayarda bulunması gereken bir parçadır. Hem laptop hem de masaüstü bilgisayarlara özel olarak tasarlanan bu ekran kartı modelleri bilgisayarın en temel bileşenleri arasında yer almaktadır. Bu bakımdan da ekran kartı nasıl bakılır sorusu birçok bilgisayar kullanıcısı tarafından oldukça merak edilmektedir.

Ekran kartı özelliklerini merak edenler için bu son derece basit bir uygulamadır. Bir oyun indirmeden ya da grafik programı indirmek istediğinizde ekran kartınızın özelliklerini mutlaka bilmeniz gereklidir. Çünkü bu program ve oyunların kusursuz bir şekilde çalışabilmesinde bu özelliklerin yeterli olması gereklidir. Ekran kartının performansı ve daha birçok konu hakkında bilgiye saniyeler içerisinde ulaşmak mümkün olmaktadır.

Ekran Kartı Özellikleri Öğrenme

Ekran kartı nasıl öğrenilir sorusu soranlardansanız basit birkaç uygulama ile ekran kartınızın yeterlilik derecesini rahatlıkla öğrenme imkânı elde edebilirsiniz. Ekran kartı özelliklerine bakabilmek için şu adımları izlemeniz gerekmektedir.

 • Ekranın sol alt köşesinde bulunan “Başlat” menüsüne tıklayın.
 • Daha sonra arama bölümüne Dxdiag yazın ve enter tuşuna basın.
 • Daha sonra karşınıza bir tablo gelecektir. Direct X Tanı Aracıdır.
 • Tablonun kısmında kategoriler yer alır. Siz ikinci sırada ki 1 görüntüsü kısmını tıklamanız gereklidir.
 • Buradan ekran kartınızın tüm bilgilerini eksiksiz olarak öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarın Başlat menüsü üzerinden açılan Dxdiag yazara açılan bölümde karşınıza açılan kısım DirextX bölümüdür. Burası DiretX Tanı Aracı olarak bilinir. Bilgisayarın temel donanımının genel bir açıklamasını buraya yazarak görmek mümkün olmaktadır. Fakat araç asıl olarak ekran kartının tüm özelliklerini göstermekle görevli bir alandır.

Ekran Kartının Kaç GB Olduğunu Nasıl Öğrenebiliriz?

Birçok bilgisayar kullanıcısının en çok merak ettiği konulardan birisi de ekran kartı nasıl anlaşılır sorusudur. Ekran kartınız ile ilgili tüm bilgileri öğrenmek istiyorsanız yine bilgisayarınız üzerinden yapacağınız birkaç işlem sayesinde bu sorunu kısa bir süre içerisinde aşmak mümkün olmaktadır. Performans değerlerini görmek için öncelikle bilgisayarınızın görev çubuğu üzerinde sağ tıklamanız gerekmektedir.

Burada karşınıza çıkan “Görev Yöneticisi” kısmını tıklayın ve burada karşınıza çıkan tabloda “Performans” kısmını açın. Açılan pencerede karşınıza GPU 0 sekmesine basın. Bu sekmeyi açtığınızda karşınıza çıkan alandan bilgisayarın performans kısmını görmeniz mümkün olmaktadır. Bu kısımda ekran kartınızın anlık olarak ne kadarının kullanıldığını görmeniz oldukça kolay olmaktadır.

Ekran Kartı Güncelleme Nasıl Yapılır?

Ekran kartı nasıl güncellenir sorusu özellikle bilgisayarına yeni bir oyun ya da grafikli bir program yüklemek isteyen kişilerin ilgilendiği bir alandır. Ekran kartını güncellemek ya da performansını artırmak isterseniz MSI Aferburner kullanabilirsiniz. Bu programı kullanarak bilgisayarınıza rahatlıkla yüksek boyutlu oyunları ve programları yüklemek mümkün olmaktadır.

Ekran kartı sürücülerini güncel tutmaya özen göstermeniz gereklidir. Sürücüler güncel olduğu takdirde ekran kartınızdan kaynaklı bir yavaşlama ya da hatalı durum meydana gelmez. Bu güncelleme işlemini yapabilmek içinse ufak birkaç işlem yapmanız gereklidir. Şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Bilgisayarım> Yönet> Aygıt Yöneticisi kısmına gelin.
 • Burada ki “Aygıt yöneticisi” kısmın açın ve “Görüntü Bağdaştırıcıları” sekmesini açın.
 • Ekran kartınızın markasını seçin.
 • Ekran kartına sağ tıklayın ve karşınıza çıkan pencereden “Sürücü Yazılım Güncelleme” kısmını tıklayın.
 • Karşınıza iki farklı seçenek gelir. Güncel sürücü yazılımını otomatik ara seçeneği ile sürücü yazılımı için bilgisayarımı tara seçenekleridir. Buradan güncel sürücü yazılımını otomatik olarak ara butonu seçmeniz gereklidir.

Bunu yaptıktan sonra sürücüyü yükleyin ve yeniden bilgisayarınızı başlatın. Ekran kartınız güncel görünüyor ise güncel olduğuna dair bir uyarı alırsınız. Değilse güncelleme işlemi gerçekleştirilir.

İçerik
Windows Geri Dönüşüm Kutusu Silinmiş Dosyaları Göstermiyor [Çözüm]

Windows 10 bilgisayarlarda herhangi bir dosyayı sildiğinizde ilk olarak sadece bulunduğu konumdan silinirler. Bu konumdan1

2 dk. 96 Okundu
Nedir
Windows 7, 8 ve 10’da Sınama Modu Kapatma

Windows 10’a sürekli olarak gelen güncellemelerle birlikte birçok kullanıcı “Sınama Modu” uyarısı ile karşılaşıyor. Bu1

3 dk. 6117 Okundu
İçerik
Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme ve Şifre Değiştirme

Windows 10 Wifi Şifresi Öğrenme ve Şifre Değiştirme , Windows sistemi belirli dönemlerde getirdiği güncellemeler1

4 dk. 46 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.