KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10 Yüksek Performans Yok Sorunu ve Çözümü

Windows 10’da yeni gelen güncellemelerle birlikte birçok performans artışı gerçekleştirildiğini rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Bu sebeple de yepyeni özellikler karşımıza çıkıyor, bu özellikler sayesinde cihazımızdan üst düzey performans elde ediyoruz. Microsoft tarafından son zamanlarda gönderilen bir güncellemeyle birlikte güç seçenekleri alanına “Nihai Performans” adı verilen bir bölüm eklendi. Bu bölüm sayesinde cihazınız her yapılan işlemde son derece önemli bir performans göstererek çalışırken harcadığı gücü minimuma indirecektir. Her ne kadar durum böyle olsa da bazı kullanıcıların ilgili modu hiçbir şekilde bulamadığını görüyoruz. Bu özellik cihazda var ancak güç seçenekleri alanına girildiğinde görülmüyor. Biz de Windows 10 yüksek performans yok sorununa çözüm olarak sunacağımız yöntemlerle sizleri cihazdan tam performans almaya yönlendiriyoruz.

Bkz: Bilgisayarda Yüksek Performans (Nihai Performans) Modu Nasıl Açılır?

Windows 10 Yüksek Performans Yok Sorununun Çözümü

Windows 10 yüksek performans yok sorunuyla karşılaşıyor ve bu soruna çözümler arıyorsanız sizlere anlatacağımız yöntemleri kullanabilirsiniz. Microsoft, bu özelliği ne kadar güncellemeyle gönderirse göndersin bazı kullanıcıların işlem yapmadan ilgili özelliği aktifleştirme olasılığı olmuyor. Biz de içeriğimizde bu sorunla karşılaşan kişileri yönlendirmeye çalışıyoruz.

 • Windows 10 bilgisayarınızda “Başlat” bölümünü açın.
 • “Komut İstemi” uygulamasını “Yönetici Olarak” başlatın.
 • İlgili pencere açıldığında aşağıdaki kodu yazın.

Powercfg -setactive 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c

 • “Enter” tuşuna basarak yaptığınız değişiklikleri onaylayın.

Bu adımların ardından tabii ki yapmanız gereken işlemler bitmeyecektir. “Komut İstemi” bölümüyle işiniz bitmiş olsa da artık “Güç Seçenekleri” kategorisine giriş yapmalısınız.

 • “Sistem Tepsisi” alanında “Pil” simgesine sağ tıklayın ve “Güç Seçenekleri” kategorisine dokunun.
 • “Güç Planını Özelleştirin ve Seçin” başlığı altından “Nihai Performans” kutucuğunu işaretleyin.

Bu işlemleri tamamladığınızda artık bilgisayarınız tam performans modunda çalışmaya başlayacaktır. Kendi içerisinde otomatik olarak yaptığı optimizasyonlar sayesinde çalıştırırken zorluk çektiği programları çok basit bir şekilde çalıştıracaktır. Peki işlemler bunlarla bitiyor mu? Tabii ki bitmiyor. Bu çalışma şeklini özelleştirmeniz gerekiyor.

Windows 10 yüksek performans yok sorununu çözdüyseniz tam performans almak için aşağıdaki adımları kullanarak özelleştirmeler yapmanız gerekiyor. Bu özelleştirmeler sayesinde cihazınızın performansı adeta uçuşa geçecektir.

 • “Güç Seçenekleri” bölümünde sağ taraftaki “Plan Ayarlarını Değiştir” seçeneğine dokunun.
 • “Gelişmiş Güç Ayarlarını Değiştir” butonuna basın.
 • “Yüksek Performans (Etkin)” kısmını seçerek aşağıdan özelleştirmelerinizi tamamlayın.

Bu içeriğimizde Windows 10 yüksek performans yok sorununun çözüm yöntemlerini ve yüksek performans modunun nasıl özelleştirilebileceğini sizlerle paylaştık. Her anlamda özelleştirme konusu tamamen sizin isteğinize bağlı olacaktır. Bu noktada deneme yanılma yöntemini kullanabilirsiniz. Yaptığınız ayarlar neticesinde cihazınızın performansında yükselme gözlemlerseniz sorunu çözmüşsünüz demektir.

İçerik
Windows 10 Ayarlar Uygulamasını Sıfırlama

Windows 10’da yer alan “Ayarlar” uygulaması klasikleşmiş olan “Denetim Masası” bölümünün daha gelişmiş halidir. Yeni1

3 dk. 27 Okundu
İçerik
Google Profil Resmi Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımın arttığı son günlerde her kullanıcının belirli platformlardan kişisel hesapları bulunmaya başladı. Kişisel hesap1

3 dk. 27 Okundu
İçerik
Windows Movie Maker Kullanımı

Windows Movie Maker Kullanımı , Teknolojik gelişmelerin hızlı yaşandığı günümüzde birçok uygulama ile yazılım firmaları1

3 dk. 29 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.