KATEGORİLER

Görev Çubuğunda Sağ Tık Çalışmıyor [Windows 10]

Windows 10, 8 ve 7’de görev çubuğu, dosyalara kısa yoldan erişim için bizlere kolaylık sağlar. Bu sebeple birçok kullanıcı ilgili alanın üzerine en çok kullandığı programları ve dosyaları ekler. İlgili alana eklenen bileşenler çok kolay bir şekilde kaldırılıp yenisiyle değiştirilebilir. Her ne kadar durum böyle olsa da bazı zaman dilimlerinde görev çubuğunda sağ tık çalışmıyor sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu sorun bilgisayar kullanıcılarının başına sık sık gelebilir ancak çözüme ulaşmada endişe edici bir durum bulunmuyor. Biz içeriğimizin her detayında karşılaşılan sorunu çözmek için uygulayabileceğiniz yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

Yöntem 1: “PowerShell” Uygulamasını Kullanarak Sorunu Çözmeye Çalışın.

Windows PowerShell” bilgisayarda yapılan kritik değişikliklerin ardından karşılaşılan sorunların çözümü için ilk işlem yapılacak alandır. Bu alanda izleyeceğiniz yollar bir kod parçacığını kullanmak ve akabinde bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Her adımı eksiksiz değerlendirmeye aldığınızda sorun kolaylıkla çözülecektir.

 • Başlat Menüsü” bölümüne giriş yapın.
 • Windows PowerShell” programını “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğiyle başlatın.
  PowerShell > Yönetici Olarak Çalıştır
 • PowerShell” programı açıldığında kod ekranına aşağıdaki kod parçacığını yapıştırın.

  Get-AppXPackage -AllUsers | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

 • Yeniden Başlat” seçeneğini kullanıp yapılan değişikliklerin onaylanmasını sağlayın.

Windows 10 ve diğer sürümlerin tamamında “PowerShell” programı bulunmaktadır. Bu adımlar neticesinde ilgili programı açabilir ve görev çubuğunda sağ tık çalışmıyor sorununu çözebilirsiniz.

Yöntem 2: “TileDataLayer” Klasörünü Temizleyin.

Windows 10’da görev çubuğu alanında yapılan değişikliklerin sürekli olarak sabit kalması için kayıt defteri dosyaları saklanıyor. Bu dosyaların saklandığı alan “TileDataLayer” klasörüdür. Hiç bilmeden yaptığınız bir değişikliğin görev çubuğunda sağ tıklamaya etki edeceğini düşünmelisiniz. Hâl böyle olunca ilgili dosyaya giriş yapıp temizliği gerçekleştirmelisiniz.

 • Başlat Menüsü” içeriğini açın.
 • Çalıştır” uygulamasını başlatın ve aşağıdaki yolu uygulayın.

  %userprofile%\AppData\Local\TileDataLayer

 • TileDataLayer” klasörünün içerisini temizleyin.

Bilgisayarınızda görev çubuğunda sağ tık çalışmıyor ise yaptığınız bu işlem sorunu kısa süre içerisinde çözecek ve herhangi bir sorunla karşılaşmanızı engelleyecektir.

Yöntem 3: Windows İçerisindeki Bozuk Dosyaların Taramasını Gerçekleştirin.

Windows’un tüm sürümlerinde işletim sisteminin kararlı çalışmasını engelleyen bir dosya olması durumunda cihazın belli başlı kısımları çalışmaz ve sürekli olarak sorunla karşılaşırsınız. Bu sebeple görev çubuğunda sağ tık çalışmıyor gibi bir sorununuz varsa direkt olarak aşağıdaki adımları uygulayarak bozuk dosyaların tespitini gerçekleştirin.

 • Komut İstemi” programını “Yönetici Olarak Çalıştır” seçeneğini kullanarak başlatın.
 • Komut İstemi” açıldığında aşağıdaki kodu yapıştırın.

  sfc /scannow

  sfc /scannow

 • Enter” tuşuna basın.

Windows’da bozuk dosyaların taraması işlemi ortalama olarak 15 dakika sürecektir. Bu zaman dilimi tamamlandıktan sonra cihazı yeniden başlatıp değişikliklerin onaylanmasını sağlayabilirsiniz. Bir sonraki açılışta görev çubuğunda karşılaştığınız sorun ortadan kalkacaktır.

Yöntem 4: “RestoreHealth” İşlemi Gerçekleştirin.

Windows 10’da görev çubuğunda sağ tık çalışmıyor problemi başta olmak üzere birçok sorunun çözümü “RestoreHealth” yoluyla çözülebiliyor. Bu yol cihazınızın daha kararlı çalışmasını sağlıyor ve sistemsel hataları birer birer tespit ederek çözümlüyor.

 • Başlat Menüsü > Komut İstemi > Yönetici Olarak Çalıştır” yolunu takip edin.
  Komut İstemi > Yönetici Olarak Çalıştır
 • Komut İstemi” içerisine aşağıdaki kodu yapıştırın.

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

 • RestoreHealth” işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Birçok kullanıcı görev çubuğunda sağ tık çalışmıyor sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu noktada ilgili sorunla karşılaşıldığında uygulanan yöntemler sonuca ulaşmak için sizlere yardımcı olacaktır.

Nedir
Twitter Spaces Nedir? Clubhouse’a Rakip Olabilir mi?

Clubhouse çılgınlığı almış başını gidiyor. Tabii bunu duyan Twitter boş durur mu? Durmaz. Hemen meseleye1

3 dk. 19329 Okundu
Nedir
Zoom Call Over İnternet Hatası Nedir? 4 Adımda Çözüm

Türkiye’de koronavirüs tehlikesinin her geçen gün arttırması sebebiyle eğitimde yapılan değişiklikler uzaktan eğitim sürecinin devam1

2 dk. 18021 Okundu
İçerik
Mouse DPI Ayarı

Mouse DPI ayarı ,sürekli olarak karşımıza çıkan DPI nedir? Sorusunun yanıtını sizler için sunuyoruz. Oyuncu1

4 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.