KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Ekran Kartı Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Bir bilgisayar için olmazsa olmaz donanımlar arasında ekran kartı bileşenleri bulunuyor. Bu bileşen cihazın en iyi performansı sunması için çalışmasını sürdürür ve programların yüksek performansta çalışmasını sağlar. Hatta oyuncular için en önemli parçalardan biri olduğunu da söyleyebiliriz. Bir oyuncunun tam oyun esnasında ekran kartı ile ilgili bir sorunu kabul etme gibi bir durumu asla ve asla olmaz. Bu sebeple olası bir ekran kartı çalışmıyor durumunda yapılması gereken ilk işlemleri içeriğimizde sizlerle paylaşarak konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

1- Fan Hızlı Çalışıyor, Ekran Kartı Çalışmıyor.

Bilgisayarın çalışma sürecinde daha önce hiç görmediğiniz şekilde yüksek fan sesi çıkıyor ve aynı zamanda cihazın performansında düşüşler hissediyorsanız bu durumda ekran kartının arızayla karşılaşmasıyla karşı karşıya kaldığınızı söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda alacağınız önlem, cihazın soğutma sistemine herhangi bir şekilde takviye yapmak, bu takviye aracılığıyla soğutma işlemini gerçekleştirmektir.

2- Sürücüler Güncel Değil, Ekran Kartı Arıza Veriyor.

Ekran kartına ait cihazda bulunan sürücülerin güncelliğinden asla ve asla şüphe etmemeniz gerekiyor. Bunun en önemli sebebi günümüzde oyunların sürekli olarak güncellenmesi ve ihtiyaç duyduğu ekran kartı uyumluluğudur. Bu uyumluluğu elde ettiğiniz durumlarda ekran kartı çalışmıyor sorununu da ortadan kaldırabileceksiniz. Cihazın sürücülerini güncellemek için sahip olduğunuz ekran kartı modelinin güncelleme araçlarını bilgisayarınıza indirmeniz yeterli olacaktır.

Nvidia sürücü güncelleştirme yazılımını buradan indirebilirsiniz.

3- Ekran Kartı Kasa İçerisinde Sabit Değil, Kesintili Çalışıyor.

Bilgisayarın kasası içerisinde sahip olunan ekran kartının sabitlenmemiş olması, sürekli olarak hareket etmesine ve zarar görmesine sebep olacaktır. Hâl böyle olunca önceliğinizi kasa içerisindeki işlemlere vermelisiniz. Birçok kişi bu konuya önem vermediği için ilk başta ekran kartı çalışmıyor diye başlayan süreç ekran kartının tamamıyla kullanılamaz hale gelmesine sebep olacaktır. Biz bu noktada sizlere kasa içerisindeki ekran kartının konumunu sabitlemeyi öneriyoruz.

4- Ekran Kartı Bağlantıları Sağlam Değil, İşlevselliğini Kaybediyor.

Ekran Karti Calismiyor Sorunu ve Cozumu 2
ekran kartı çalışmıyor

Bilgisayarın ekran kartı hem cihaz içerisindeki performansını arttırırken hem de görüntüde ortaya çıkan renk bozuklukları ve ekranın yanıp sönmesi gibi durumlara sebep olabilir. Ekran kartı ile monitör arasındaki HDMI kablosunun sağlam bağlanmamış olması ilgili sorunun en temel sebepleri arasında yer alıyor. Bu noktada cihazın ekran kartıyla alakalı bağlantıları tek tek kontrol ederek sorunu çözmeye çalışın.

5- Ekran Kartı Çalışmıyor, Ekran Kartımı Yenilemek İstiyorum.

Birçok kullanıcı eski ekran kartından beklediği performansı alamadığı için bu durumda model yükseltme seçeneğini değerlendirebilir. Ekran kartı çalışmıyor diyorsanız bu sorunun en basit çözümlerinden biri günümüz teknolojisine uygun bileşen satın alıp kasa içerisine yerleştirmektir.

Bkz: Ekran Kartı Sıralaması

Bu içeriğimizde ekran kartı çalışmıyor, ne yapmalıyım diye merak eden kullanıcılar için çözüm önerileri sunarak ilgili sorunun ortadan kaldırmasına yardımcı olmaya çalıştık. Her öneriyi dikkate alarak kontrollerinizi sağlamalı, halen daha çözüm bulamıyorsanız son adımı uygulamalısınız.

İçerik
Windows 10 Hesap Makinesi Açılmıyor, Nasıl Açabilirim?

Windows 10 ve geçmişte kullanılan tüm sürümlerin olmazsa olmazı konumunda yer alan “Hesap Makinesi” uygulaması1

3 dk. 8683 Okundu
İçerik
Xbox One DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir? Güncel DNS Adresleri 2021

Xbox One, günümüzde PlayStation 5 muadili oyun konsolları arasında yer alıyor. Bu sebeple satın alıp1

2 dk. 124 Okundu
İçerik
FPS Ölçme Programları

FPS Ölçme Programları,Herkes güçlü bir bilgisayara sahip olmak istiyor. Bu bilgisayara sahip olduktan sonra performans1

4 dk. 20180 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al