KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Ekran Kartı Çalışmıyor Sorunu ve Çözümü

Bir bilgisayar için olmazsa olmaz donanımlar arasında ekran kartı bileşenleri bulunuyor. Bu bileşen cihazın en iyi performansı sunması için çalışmasını sürdürür ve programların yüksek performansta çalışmasını sağlar. Hatta oyuncular için en önemli parçalardan biri olduğunu da söyleyebiliriz. Bir oyuncunun tam oyun esnasında ekran kartı ile ilgili bir sorunu kabul etme gibi bir durumu asla ve asla olmaz. Bu sebeple olası bir ekran kartı çalışmıyor durumunda yapılması gereken ilk işlemleri içeriğimizde sizlerle paylaşarak konu hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

1- Fan Hızlı Çalışıyor, Ekran Kartı Çalışmıyor.

Bilgisayarın çalışma sürecinde daha önce hiç görmediğiniz şekilde yüksek fan sesi çıkıyor ve aynı zamanda cihazın performansında düşüşler hissediyorsanız bu durumda ekran kartının arızayla karşılaşmasıyla karşı karşıya kaldığınızı söyleyebiliriz. Bu gibi durumlarda alacağınız önlem, cihazın soğutma sistemine herhangi bir şekilde takviye yapmak, bu takviye aracılığıyla soğutma işlemini gerçekleştirmektir.

2- Sürücüler Güncel Değil, Ekran Kartı Arıza Veriyor.

Ekran kartına ait cihazda bulunan sürücülerin güncelliğinden asla ve asla şüphe etmemeniz gerekiyor. Bunun en önemli sebebi günümüzde oyunların sürekli olarak güncellenmesi ve ihtiyaç duyduğu ekran kartı uyumluluğudur. Bu uyumluluğu elde ettiğiniz durumlarda ekran kartı çalışmıyor sorununu da ortadan kaldırabileceksiniz. Cihazın sürücülerini güncellemek için sahip olduğunuz ekran kartı modelinin güncelleme araçlarını bilgisayarınıza indirmeniz yeterli olacaktır.

Nvidia sürücü güncelleştirme yazılımını buradan indirebilirsiniz.

3- Ekran Kartı Kasa İçerisinde Sabit Değil, Kesintili Çalışıyor.

Bilgisayarın kasası içerisinde sahip olunan ekran kartının sabitlenmemiş olması, sürekli olarak hareket etmesine ve zarar görmesine sebep olacaktır. Hâl böyle olunca önceliğinizi kasa içerisindeki işlemlere vermelisiniz. Birçok kişi bu konuya önem vermediği için ilk başta ekran kartı çalışmıyor diye başlayan süreç ekran kartının tamamıyla kullanılamaz hale gelmesine sebep olacaktır. Biz bu noktada sizlere kasa içerisindeki ekran kartının konumunu sabitlemeyi öneriyoruz.

4- Ekran Kartı Bağlantıları Sağlam Değil, İşlevselliğini Kaybediyor.

Ekran Karti Calismiyor Sorunu ve Cozumu 2
ekran kartı çalışmıyor

Bilgisayarın ekran kartı hem cihaz içerisindeki performansını arttırırken hem de görüntüde ortaya çıkan renk bozuklukları ve ekranın yanıp sönmesi gibi durumlara sebep olabilir. Ekran kartı ile monitör arasındaki HDMI kablosunun sağlam bağlanmamış olması ilgili sorunun en temel sebepleri arasında yer alıyor. Bu noktada cihazın ekran kartıyla alakalı bağlantıları tek tek kontrol ederek sorunu çözmeye çalışın.

5- Ekran Kartı Çalışmıyor, Ekran Kartımı Yenilemek İstiyorum.

Birçok kullanıcı eski ekran kartından beklediği performansı alamadığı için bu durumda model yükseltme seçeneğini değerlendirebilir. Ekran kartı çalışmıyor diyorsanız bu sorunun en basit çözümlerinden biri günümüz teknolojisine uygun bileşen satın alıp kasa içerisine yerleştirmektir.

Bkz: Ekran Kartı Sıralaması

Bu içeriğimizde ekran kartı çalışmıyor, ne yapmalıyım diye merak eden kullanıcılar için çözüm önerileri sunarak ilgili sorunun ortadan kaldırmasına yardımcı olmaya çalıştık. Her öneriyi dikkate alarak kontrollerinizi sağlamalı, halen daha çözüm bulamıyorsanız son adımı uygulamalısınız.

İçerik
Windows’ta “Ağ Yolu Bulunamadı” Hatası Nasıl Onarılır?

Windows 10 ve daha eski işletim sistemi sürümlerinde cihazın ağ bağlantısı bölümüne yazıcı, mobil cihaz1

3 dk. 38 Okundu
İçerik
MacOS ve Windows’da Güncelleştirmeler Nasıl Kontrol Edilir?

Hayatımızda çok önemli bir yere sahip olan akıllı cihazların ve bilgisayarların güncelliğine olabildiğince dikkat edilmelidir.1

3 dk. 6275 Okundu
İçerik
Windows 10’da Ekran Görüntüsü Almak için En İyi 5 Program 2021

Windows 10'da Ekran Görüntüsü Almak için En İyi 5 Program 2021, işletim sistemine sahip olan1

2 dk. 16540 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al