KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Windows 10 Hesap Makinesi Açılmıyor, Nasıl Açabilirim?

Windows 10 ve geçmişte kullanılan tüm sürümlerin olmazsa olmazı konumunda yer alan “Hesap Makinesi” uygulaması birçok alanda işimize yarıyor. Her geçen gün daha fazla gelişmesi ve güncellemelerle matematiksel işlemleri daha kolay yapmamızı sağlaması kullanışlılığını arttırıyor. Bilgisayarda yer alan uygulamada fiziksel bir hesap makinesinin gündelik hayatta karşılaştığı sorunlarla karşılaşabilir. Bu gibi durumlarda birçok kullanıcı “Hesap Makinesi Açılmıyor, Windows 10 Hesap Makinesi Hatası” benzeri aramalar yaparak sorunun çözümünü araştırıyor. Biz de ilgili hata çeşitlerinin çözümü için sizlere bir öneri listesi hazırladık. Bu listede yer alan tüm önerileri dikkate alarak hesap makinesi hatasını çözebilirsiniz.

Yöntem 1: Hesap Makinesini “Yönetici Olarak” Başlatın.

Windows işletim sisteminde bazı yazılımların işlevine kavuşması için “Yönetici” tarafından verilen izne ihtiyacı vardır. Bu sebeple uygulamalar kullandığınız hesabın yönetici olduğundan emin olmazsa ulaşılabilirliği otomatik olarak kısıtlar. Tam olarak bu durumda yapmanız gereken şey; uygulamayı “Yönetici Olarak” başlatmaktır.

 • Başlat Menüsü” bölümünü açın.
 • Hesap Makinesi” olarak aratın.
 • Yönetici Olarak Başlat” seçeneğine dokunun.

Bu işlem adımlarının ardından Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorunu kolaylıkla çözülecek ve hesap makinesi tekrardan işlevine kavuşacaktır.

Yöntem 2: Bilgisayarda “Yönetici” Hesabı Oluşturun.

Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorununun bir diğer sebebi ilk adımda bahsettiğimiz “Yönetici” işlevidir. Her ne kadar o adımda bahsettiğimiz “Yönetici Olarak Çalıştır” adımı işe yarasa da çözüme ulaşamayan kullanıcılar cihazda yeni bir “Yönetici” hesabı oluşturmalıdır.

 • Windows” simgesine dokunun.
 • Denetim Masası” olarak aratın ve “Kullanıcı Hesapları” bölümüne girin.
  Kullanıcı Hesapları
 • Başka Bir Hesabı Yönetin” seçeneğine tıklayın.
 • Bilgisayar Ayarlarında Değişiklik Yap” diyerek “Yönetici” hesabı oluşturun.
 • Diğer Kullanıcılar > Bu Bilgisayara Başka Birini Ekle” yolunu takip edin.
  Bu Bilgisayara Başka Birini Ekleyin

Bu aşamaları eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda “Yönetici” hesabı oluşturulacaktır. Bir sonraki adımda cihazınızı kapatın ve tekrardan açtığınızda yeni oluşturduğunuz hesapla giriş yapın.

Yöntem 3: “Windows 10 Sorun Gidericisi” Yazılımını Çalıştırın.

Windows 10 Sorun Gidericisi” yazılımı işletim sistemi içerisinde karşılaştığınız birçok yazılımsal hatanın çözümüne ulaşmak için sizlere olanak tanır. Bu olanakları değerlendirmeye aldığınızda sorunu rahatlıkla çözebilirsiniz.

 • Başlat Menüsü” bölümünü açın.
 • Windows Mağazası İle İlgili Sorunları Bul” yolunu takip edin.Windows Mağazası İle İlgili Sorunları Bul

Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorunuyla neden karşılaştığınız sorun gidericiyi başlattıktan sonra sizlere detaylı bir şekilde sunulacaktır. Bu sunumun ardından ilgili işlemleri yaparak sorunu ortadan kaldırın.

Yöntem 4: “Hesap Makinesi” Uygulamasını Kaldırın ve Tekrar Yükleyin.

Windows XP ve 7 sürümlerinde “Hesap Makinesi” adı verilen uygulama silinmiyordu. Windows 8.1 ve Windows 10 sürümünün kullanıma açılmasıyla birlikte “Mağaza” özelliği geldi. Bu özellik “Hesap Makinesi” yazılımını tekrardan indirilebilir kıldı. Hâl böyle olunca “Hesap Makinesi” uygulamasını kaldırıp tekrardan uygulama mağazası aracılığıyla yükleyebiliyorsunuz. Bu adımları uyguladığınızda çalışmayan hesap makinesi tekrarda işlev kazanacak ve gelişmiş özellikleriyle birlikte hesaplamalarınızda kullanabileceğiniz bir uygulama haline gelecektir.

Yöntem 5: Sistem Dosyası Denetleyicisi Özelliğini Aktifleştirin.

Sistem Dosyası Denetleyicisi” uygulaması bir nevi sorun giderici yazılım olarak görülebilir. Her ne kadar benzerlik gösterse de ikisinin işlevsel olarak çalışma stili çok farklıdır. Bu yazılımla işletim sisteminin içerisinde yer alan uygulamaların karşılaştığı sorunlar çözülebiliyor. Birçok kişi diğer adımları deneyerek başarısız olduğunda ilgili yazılımı çalıştırarak çözüme ulaşabiliyor.

Yöntem 6: Windows Güncellemelerini Kontrol Edin.

Windows 8.1 ve Windows 10 sürümlerinde kararlılık adına birçok güncelleme gelmektedir. Bu güncellemeler bazen sorunsuz çalışan uygulamaların bir anda çalışmamasına sebep olabiliyor. Windows 10 hesap makinesi açılmıyor sorunu da bundan kaynaklanabilir. Hâl böyle olunca tek yapmanız gereken Microsoft tarafından yeni bir güncelleme gönderilmesini beklemektir.

Bu içeriğimizde “Windows 10 Hesap Makinesi Açılmıyor” sorununa çözüm niteliğinde olan altı adet yöntemden bahsettik.

İçerik
Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir?

Ekran Kartı Nasıl Öğrenilir? Grafik kartı olarak da bilinen ekran kartları bilgisayarlar için son derece1

3 dk. 73 Okundu
İçerik
Google Chrome Otomatik Açılıyor, Nasıl Engellerim?

Google Chrome, günümüzün en çok kullanılan internet tarayıcılarından biridir. Hâl böyle olunca günlük bilgisayar kullanımımızda1

2 dk. 33 Okundu
İçerik
Dijital Çizim Uygulamaları

Dijital çizim uygulamaları günümüzde çokça popüler olan dijital çizim yapmak isteyenler için ücretsiz bir şekilde1

2 dk. 40 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.