KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Dünyayı Değiştirecek Teknolojiler

Dünya her geçen gün gelişiyor. Yeni teknolojiler ve buluşlar insanların fazlasıyla heyecanlanmasına neden oldu. Peki, dünyayı değiştirecek teknolojiler nelerdir? Gelin bu yazımızda dünyanın geleceğine yakından bakalım.

Teknolojinin gelişim hızına yakından şahit olmaya devam ediyoruz. Hayal dünyamız her geçen gün daha da gelişiyor.  Dünyayı değiştirecek teknolojiler bizleri hangi alanda karşılıyor?

Dunyayi Degistirecek Teknolojiler
Dünyayı Değiştirecek Teknolojiler – Yapay Zeka Robotlar

Yapay Zeka

Yapay zeka hayatımızın her alanında bizleri karşılamaya başladı. Pek çok akıllı cihazın içerisinde yapay zeka bulunuyor. Yapay zeka bazı mesleklerde iş kayıplarına sebep olsa da yeni bir iş kolunun ortaya çıkmasını sağladı.  Geleceğin teknolojileri değerlendirildiği zaman yapay zekalar dünyanın çehresini tamamen değiştirecek. Özellikle yapay zekanın sağlık alanında öne çıkacağı düşünülüyor. Çok daha hassas ve zorlu ameliyatlar açık kesiye gerek kalmadan tamamlanabilecek.

Elektrikli Araçlar

Elektrikli araçlar ve otonom sürüş teknolojisi büyümeye devam ediyor. Devrim gibi bu yenilik ulaşım şeklinin de tamamen değişmesine neden oluyor. Elektrikli araçların bataryalarının daha uzun süreli kullanılması uzun mesafeleri kat etmemizi sağlıyor. Dünyanın pek çok noktasına şarj istasyonlarının kurulması da elektrikli araçların daha fazla hayatımıza gireceğini gösteriyor. Bununla beraber otonom araç teknolojisinin yaygın şekilde kullanılması şoförlere duyulan ihtiyacında büyük oranda azalmasına neden olacak. Otonom teknolojisi ile ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kazaların da azalacağı düşünülüyor. Yakın gelecekte yük taşıyan kamyonları görebiliriz. Araç üreticileri de bu değişime yavaş yavaş adapte olmaya başladı. 

Nesne İnterneti

Akıllı ağ yapı nesnelerinin internet üzerinde daha fazla kullanılacağı düşünülüyor. Bu teknoloji ile her alet internete ve bulut teknolojisine bağlı olarak çalışabilecek. 

Yeni Yaşam Alanları

Yakın gelecekte dünya nüfusunun büyük bir kısmı megakentlerde hayatını sürdürecek. Bu durum da ulaşımdan konaklamaya kadar pek çok şeyin değişeceği anlamına geliyor. Gelecekte bu sorunlara karşı yeni bir teknolojinin gelişeceği düşünülüyor. Yeni yaşam alanları ile beraber yolların su üzerine kurulması düşünülüyor. Ayrıca karada ve denizde gidebilen araçların daha fazla etkin olacağı tahmin ediliyor. 

Uzay Turizmi

SpaceX gibi uzay turizmi yapan firmaların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. 2050 yılında uzay turizminin daha fazla öne çıkacağı düşünülüyor. Gezegenler üzerinde yaşamın sürdürülebilir olup olmadığı araştırmaları da hız kesmeden devam ediyor. Mars başta olmak üzere Dünya’nın dışında yaşanabilir bir gezegen arayışı sürüyor.

İletişim

İletişim hayatımızın en önemli konularından bir tanesidir. İletişim araçları her yıl daha da gelişerek bizleri karşılıyor. Yakın zaman iletişim araçlarının tamamının kabloya ihtiyaç duymadan şarj edilmesi düşünülüyor. Kablosuz şarjla beraber telefon ekranlarının herhangi bir yüzeye yansıtılması da gündem konularından bir tanesidir. Giyilebilir teknolojinin de daha fazla öne çıkacağı düşünülüyor.

Su Üzerinden Geçen Yollar

Kalabalık şehirlerde yer problemleri sürekli olarak karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda yolların ve yaşam alanlarının su üzerinde kurulacağı düşünülüyor. 

Güneş Enerjisi

Uzun zamandır kullandığımız güneş enerjisi panelleri, gelecekte bizlere ışık tutacak. Tesla’nın Solar Roof kiremitleri ile beraber artık evlerin çatılarında gizli bir şekilde bu teknoloji kullanılabilecek. Bu paneller sayesinde evin elektrik ihtiyaçları kolayca karşılanabilecek.

Hiper Hızlı Trenler

Yol üzerinden geçirilen saatlerden pek çok insan sıkıldı. Elon Musk’ın Hyperloop adını verdiği teknoloji ile uçak hızıyla gidecek trenleri yapmayı planlıyor. Trenlerin güç kaynağı ise endüksiyon motorları ve sıkıştırılmış hava üzerinden yapılacak. Bu sistemin ABD üzerinde testleri sürüyor. Planlanan ilk seyahat ise Los Angeles kentinden San Francisco’ya yapılacak.  Suyun altından gidecek hiper hızlı trenler sadece toplu taşımada değil, uluslararası seyahatler için de devrim niteliği taşıyacak.

Dunyayi Degistirecek Teknolojiler 2 1
Dünyayı Değiştirecek Teknolojiler nelerdir

3 Boyutlu Yazıcılar

Üç boyutlu yazıcılar‘ın gelişimi hız kesmeden devam ediyor. Birçok firma, bu teknolojiyi kullanarak yiyecek yapabilmek için demelere başladı. Evde yiyecek bir şey bulunmadı zaman yiyecek yazdırmak mümkün hale gelebilecek. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi her geçen gün daha da büyüyor. Uçak ve otomobil parçalarından hareketli araçlara kadar bir çok şeyi yapabilen bu özel teknoloji gelecek için potansiyelini korumaya devam ediyor. Bununla beraber 3 boyutlu yazıcılar içerisinde kullanılan malzemeler de değişim geçirmeye devam ediyor. Yakın zamanda grafit maddesi üç boyutlu yazıcılara eklenmeye başlandı. Grafit havadan daha hafif olmasına rağmen, çelikten çok daha sağlam bir materyaldir. Yakın zamanda dünyayı değiştirecek teknolojilerin ne getireceği şimdiden merak ediliyor.

Nedir
Missing Operating System hatası nedir?

Missing operationg system hatası Windows7 ve üstü işletim sistemlerinde karşılaşılan bir hatadır. Genellikle bilgisayarın açılışında1

5 dk. 4837 Okundu
İçerik
Programsız Arka Plan Silme Nasıl Yapılır?

Bir fotoğraf çektiniz ya da fotoğraf düzenleme araçlarını kullanarak yeni bir fotoğraf çizdiniz. Bu fotoğrafın1

3 dk. 29 Okundu
İçerik
Netflix Profil Resmi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Türkiye’de ve dünyada birçok kişi tarafından aktif olarak kullanılan Netflix’in son zamanlarda ara yüz geliştirme1

3 dk. 32 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.