KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Çocuklarda İnce ve Kaba Motor Gelişimi Nedir

Çocuklarda İnce ve Kaba Motor Gelişimi Nedir. Günlük hayatımızda bilinçli olarak ya da bilinçli olmadan kaslarımızı kullanmaktayız. Gün içerisinde aktif olan bu kaslarımız bir gelişim döngüsü içindedir. 

Biz yetişkinler olarak istediğimiz zaman istediğimiz an da istediğimiz işi anında gerçekleştirsek de bu çocuklarımız için mümkün değildir. Çünkü çocuklarımızın ince motor kas gelişim döngüsü yavaş ve ağır olarak ilerlemektedir ve her yaşın ayrı ince motor kas gelişimi vardır. 

Bir bebek doğduğu andan itibaren kasları yavaş yavaş gelişmeye başlar ve her dönemde bu kaslar yenilenmeye ve daha verimli bir hale gelene kadar bu gelişim devam eder. Çocuklardaki bu gelişimin hangi dönemde nasıl olduğunu bilmek biz veliler için çok önemlidir. 

Kaba Motor Becerileri Nedir?

Kaba motor, vücuttaki büyük kasları kullanmakla ilgilidir. Örneğin emekleme, oturma, yürüme, koşma ve zıplama…

İnce Motor Beceriler Nedir?

İnce motor becerileri küçük kasların gelişimi ile ilgilidir. Dikkat ve kontrol gerektirir. Örneğin avuç ile kavrama, kalem tutabilme, yazı yazabilme ve resim çizebilme…

Çocuklarda İnce ve Kaba Motor Gelişimi Neden Önemlidir?

Hem ince hem de kaba motor gelişimini doğum anından itibaren görmeye başlarız. İlk doğum anında bebeğinize parmağınızı uzattığınızda tutar ve kavrar. Bu da çocuğun kaba motor becerisinin tam ve sağlam olduğunu göstermektedir. Ya da bebeklerin ayak tabanlarına dokunursanız ayaklarını kendine doğru çekmeye başlar. 

Bebek ilk önce kendi başını tutmayı öğrenir ardından emekler ve yavaş yavaş yürümeye başlar. Henüz yürümeye başlamamış bebeğin koşmasını bekleyemeyiz. Ya da henüz bir nesneyi kavrayamamış bebeğin bir nesneyi zorla tutturamayız. 

Çünkü bebeklerde kas gelişimi sıralı bir düzenle işler, yani bir işlevi yerine getiremeden diğerine geçmesi onun zorlanmasını sağlar. 

Bu nedenle çocuklarına yardımcı olmanız daha doğru olacaktır. Ona bir işlevi yani kaslarla alakalı bir işi zorla yaptırmaya çalışmayın. Çünkü her çocuğun ayrı dönemlerde farklı ince ve kaba motor kas gelişimi olur. Doğru yaşı verin ve doğru desteği gösterin. 

Bunun yanı sıra her çocuğun gelişimi farklı özellikler gösterir. Diğer çocuklarla kıyaslamaya da kalkışmayın, bunlar çocuğun ince ve kaba motor gelişimini engelleyici özelliklere sahiptir.

İçerik
Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapılmalı

Bebeğin Erken Konuşması İçin Ne Yapılmalı. Çoğu zaman çevremizde daha erken yaşta konuşan bebeklere tanık1

2 dk. 21 Okundu
İçerik
Lohusa Dönemine Özel Egzersiz Hareketleri

Lohusa Dönemine Özel Egzersiz Hareketleri .Hamilelik dönemi zor bir süreçtir. Bu zor süreci atlatan ve1

2 dk. 29 Okundu
İçerik
Çocuklara Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 Yolu

Çocuklara Finansal Sorumluluğu Aşılamanın 5 Yolu ,çocuklara verilmesi gereken bir disiplin de finansal sorumluluktur. Finansal1

2 dk. 36 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.