KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Su Tüketimi Tatlı Su Kaynakları Azalıyor Mu

Su tüketimi ve tatlı su kaynakları azalıyor mu Tatlı su insanların ve yaşayan diğer canlıların yaşam kaynağı. Yaşamın en temel kaynağıdır. Oksijen ve su canlılığın devamı için önemli temel etmenlerden bir kaçıdır. Fakat günümüzde sıkça dile getirilen su kirliliği, gereksiz su tüketimi gibi haberlerle acaba gelecekte su savaşları çıkacak mı? Sorusuna yöneltiyor. İlerde su kıtlığı yaşamamak için su tüketimini düzgünce planlanmalı ve gereksiz harcamalardan kaçınılmalıdır. Fabrikaların kirli atıkları tatlı ve tuzlu su kaynaklarını kirlettiği gibi yaydığı havadan da hayrı olmadığı gibi hava kirliliğine ve hava kirliliği ile de seralar ve asit yağmurları gibi iç açıcı olmayan doğal olmayan felaketlere yol açmaktadır. Sera etkisinden mütevellit yaşanan kutuplardaki tatlı su kaynaklarının erimesi ve hava kirliliğinden kaynaklı asit yağmurları bir hayli can sıkıcıdır.

Download 1

Bazıları su sıkıntısının savaşlara yol açacağına inanıyorlar. Suriye’deki iç savaşı da bu nedene bağlayan pek çok insan var. Washington merkezli Atlantic Council’dan Dr Peter Engelke’ye göre, “2007-10 yılları arasında Suriye tarihinin en kötü kuraklığını yaşadı ve kırsal bölgelerden yüzbinlerce kişi şehirlere göçe zorlandı”. 2030 Water Resources Group’tan Anders Berntell ise Boko Haram ile Eş Şebab’ın da gençlerin “doğal kaynakların sınırlı olması, toprakların verimsizleşmesi ve su sıkıntısı nedeniyle yaşamsal olanaklarının sınırlandığının farkına vardığını ve kolayca radikalleştiklerini” söylemektedir.

 Birleşmiş Milletlerin “Dünya Su Gelişim Raporu” ile çeşitli  kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, dünyanın atmosfere yakın yüzeyinin ortalama sıcaklığı son yıllarda 0,6 derece arttı. Buna petrol ve kömür gibi yakıtlardan çıkan gazlar ile diğer sanayi ve atık gazlarının önemli derecede neden olduğu belirtiliyor. Karbondioksit, su buharı, metan gibi bazı gazların, güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğurarak yerkürenin fazlaca ısınmasına neden olduğu ileri sürülmektedir.

Bu tür doğal olmayan felaketleri önlemek için karbon ayak izimizi azaltmalıyız. Ayrıca basit bir yöntem ise yağmur suyunu tuvaletlerde kullanabiliriz. En azından daha az içme suları azalır. Banyo yaparken süreyi azaltabiliriz. En fazla 30 veya 40 dakika sürmelidir. Ellerimizi ve dişimizi fırçalarken su tüketimine dikkat etmeliyiz. Boşa su akıtmamalıyız. Bulaşıkları elde yıkamaya veya sudan geçirmekten vazgeçmelisiniz. Böylelikle su tüketimini azaltabilir ve kendimize, çocuklarımıza dünya üzerinde yaşayan diğer canlılara bir gelecek vaat edebiliriz. Unutmayınız ki bu dünya da sadece siz veya aileniz yaşamıyor. Sizden önce burada yaşayan canlıların hakkından çalmamaya dikkat etmelisiniz.

İçerik
Bebeğin Ruh Sağlığı İçin Her Yerde Emzirin

Bebeğin Ruh Sağlığı İçin Her Yerde Emzirin , anne ile bir bütün olduğunu düşünmek gerekmektedir.1

2 dk. 24 Okundu
İçerik
Aşkını İtiraf Et

Aşkını İtiraf Et, Çok aşıksın çok seviyorsun ama açılamıyorsun. Bu durum hemen herkesin başına gelen1

1 dk. 18 Okundu
İçerik
Sakal Çıkarma

Sakal çıkarma aslında,erkekler için bir sembol olarak değerlendirilebilir ve insanlığın var olduğu günden bu yana1

4 dk. 14339 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.