KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Stockholm Sendromu Nedir

Stockholm sendromu nedir .Belki filmlerde görmüşsünüzdür. Bazen rehine alınan insanlar kendilerini esir alan kişilere sempati duyuyor. Hatta daha da ileri gidip kendilerini eser alan kişiye aşık olabiliyorlar. Gerçekte de yaşanmış haberleri olan bu sendrom kişilerde yaşanan travmalar veya psikolojik şiddetle ilgilidir. Her ne kadar hayal gibi gelse de ya da komik, gerçek dışı gibi gözükse de maalesef gerçek. Peki insanlar neden kendilerine esir alan kişilere bu şekilde sempati besleyebiliyor?

Rehinelerin, kendilerini esir alanların duygularını anlama çizgisine gelmeleri ve kendisini rehin alan kişilerle geçirdikleri sürenin sonucunda onlara yardımcı olmaya başlaması ile sonuç olarak onlarla sempati kurmalarına Stockholm Sendromu denilmektedir. Bu sendromun anlamı genel olarak kendisini esir alan kişiye zamanla onun bakış açısından bakarak onu anlamaya çalışması ve kendisine yapılan en küçük iyiliğe büyük bir minnet göstermesine Stockholm sendromu denir.

Stockholm Sendromu Nedir 1

Sürekli şiddete maruz kalan rehineler zamanla hayatta kalma stratejisi için kendisini rehine alan kişiye yakınlaşmaya işini kolaylaştırarak uyguladığı şiddeti azaltmaya çalışmasıyla başlar. Zamanla şiddeti uygulayan kişiyle geçirilen süre ile kendisine yapılan ufak bir iyiliğe bile minnet duyulmaya başlanır. Daha sonra kendisini esir alan kişinin gözüyle etrafına ve yaşadığı duruma bakmaya başlar. Şiddete uygulayana hak vermeye başlar. Kendini esir alan kişinin gözünden bakmaya o kadar alışır ki kendi bakış açısından etrafına bakmayı unutur. Bunun sonucunda şiddete uygulayan kişiye aşık olur. Şiddeti uygulayan suçlu yakalandığında onun tarafını tutma ya da ona destek olmaya çalışma gerçekte de yaşanan bir durumdur.

Stockholm Sendromu Nedir.

Kendisini esir alan kişiye sempati beslemesinin sebebi aile içerisinde şiddete maruz kalma ya da çocukluk zamanlarında bir travma yaşaması gibi psikolojik sorunlar da neden olabiliyor. Bu sendrom Stockholm’da 1973 yılında ortaya çıkan bir olay sonucunda bir sendrom olarak adlandırılmaktadır. Buna örnek olarak İsveç’teki Stockholm kentinde kendisini rehin alan bir saldırgan ile 6 gün geçirdikten sonra saldırgana sempati beslemesi sonucunda mahkemede onu savunması ve nişanlısından ayrılarak saldırganın hapisten çıkmasını bekleyerek onunla evlenmesi bu sendroma örnektir.

İçerik
Adet Söktürme

Kadınların yaşadığı durumlardan biri olan adet döngüleri her bireyde farklı etkilere sahiptir ve zamanlama açısından1

4 dk. 5023 Okundu
İçerik
Stresle Nasıl Başa Çıkılır

Stresle nasıl başa çıkılır Her ne kadar çabalasak da hayatın hızıyla fazla streslenebiliyoruz. Stres ile1

2 dk. 18 Okundu
İçerik
Sivrisineklerden Nasıl Korunulur

Sivrisineklerden Nasıl Korunulur. Özellikle yazın sivrisineklerin geçilmediği zamanlarda sizi hayattan soğutan sineklerden saklanmanın yollarını sizin1

2 dk. 12 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.