KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Egzama Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Egzama nedir? Neden olur? Nasıl geçer? Egzama birçok insanda yaş fark etmeksizin yaşadıkları bir cilt rahatsızlığıdır. Kaşıntı, kızarıklık, şişkinlik gibi alerjik reaksiyonlar gösterir. Herkeste farklı bir alerjik reaksiyon gösterse de temelinde bu tür belirtiler vardır. Egzama bulaşıcı bir hastalık değildir ama egzama sahipleri çiçek hastalığı olan ya da hasta olan kişilerden uzak durması gerekir çünkü egzama enfeksiyon kapabilir. Bu sadece daha kötü bir hale sokar.

Egzama bebeklerde de görülebilir. Çeşitli tedavilerle geçirilebilen bir hastalıktır. Bebekken egzama yakalanan çoğu hastadan çok azı büyüdüğünde de yani yetişkinlikte de devam etmiştir. Egzama uygun tedavi yapıldığında kalıcı değildir. Fakat egzamanın tedavisi de kesin değildir. Çoğu zaman kişilerin neye alerjik reaksiyon verdiklerine göre tedavi edilir. Bazen egzama geçmeyebilir. O yüzden doktorlara danışılması gereklidir.

Egzamanın çeşitleri vardır. Bu çeşitlerinden bazıları hafiftir. Bazıları ise ağır bir kaşıntıya ve daha ileri bir seviyeye aittir. Egzama hastalığına sahip çocukların özellikle ağır bir egzaması varsa çiçek aşısı yapılmamalıdır. Çocuğa büyük sıkıntılar yaşatabilir.

Atopik Dermatit: Derinin bazı kısımlarında örneğin kafa, dirsek, diz kıvrımlarında olan cildinizin doğal bariyeri zayıfladığında oluşan bir egzama çeşididir. Kontakt Dermatit: Dokunduğunuz maddelerden kaynaklı derinizde kızarıklık ve tahriş oluşur. İki çeşidi vardır. Alerjik olarak oluşan yani lateks ve metal gibi maddelerin alerjik tepkimeleriyle yani bağışıklık sistemiyle ilgilidir. Diğer çeşidi ise alerjik olmayan egzama yani deriye değen kimyasal maddelerden kaynaklı bu tür reaksiyonlar olur. 

Egzama Nedir Neden Olur Nasil Gecer

Dishidrotik Egzama: Bu egzama el ve ayaklarda kabarcıklara sebep olur. El Egzaması: Sadece elinizi etkiler. Eller kızarır, kabarır ve kaşınır. Varis Dermatit: Bacaklarda damarların kan basıncından kaynaklı kanın damardan sızmasıyla bacaklarda yaralar, kızarıklık ve ağrılar gözlenebilir. Enfeksiyonlu Egzama: Normal bir egzamanın virüs veya bakteri kapmasıyla daha kötü bir hal alır. Yara daha fazla kaşınabilir. Bu yüzden enfeksiyon kapmamak için hastalardan uzak durmalı ve pis ellerle sürekli egzama olan yerlere dokunulmamalı.

Egzamaya iyi gelen şeyler; Özellikle geceleyin kaşıntıyı engellemek için ıslak bir bez kullanılması kaşıntıyı azaltır. Egzama olan yere defne sabunu ya da yeşil sabun ile temizleyebilirsiniz. Tırnaklarınız uzun ise hem temizlik açısından hem de egzamalı yerleri kanatmamak ya da yara yapmamak için temizlenmeli. Yarayı kaşımamak en iyi yöntemdir. Ayrıca banyoyu çok sıcak suda yapmak iyi değildir. Ilık suda yapmayı deneyin. Banyodan hemen sonra nemlendirici cildinize uygun bir krem sürmelisiniz. Yumuşatıcı size iyi gelebilir. Bol miktarda uygulayabilirsiniz.

Her halükarda emin olmak için doktorlara gitmeyi unutmayınız. Sonuçta egzama yediğiniz gıdalar ya da diğer çevresel faktörlerde tetikliyor olabilir. Evcil hayvanlar, polenler, ani hava değişimleri, stres ve uykusuzluk gibi pek çok faktör egzamaya neden olabilmektedir. Evde temizlik yaparken fazla temizlik malzemeleri ile haşır neşir olmak iyi değildir.

İçerik
Regl Sancısı Nasıl Azaltılır

Regl sancısı nasıl azaltılır Regl sancısı bazen dayanılmaz hale gelebiliyor. Bu yüzden regl olmadan önce1

2 dk. 32 Okundu
İçerik
Dövme Yaptırmak Zararlı Mıdır

Dövme yaptırmak zararlı mıdır. İnsanlar dövme yaptırmayı sever. Peki neden? İnsanlar kendilerini daha havalı göstermek1

2 dk. 25 Okundu
İçerik
Sivrisineklerden Nasıl Korunulur

Sivrisineklerden Nasıl Korunulur. Özellikle yazın sivrisineklerin geçilmediği zamanlarda sizi hayattan soğutan sineklerden saklanmanın yollarını sizin1

2 dk. 12 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.