KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Siberkondri: İnternetten Hastalık Araştırma Hastalığı Nedir?

Siberkondri: İnternetten Hastalık Araştırma Hastalığı Nedir? Yaşamımızın artık her yerinde kolaylıkla ulaşabileceğimiz, sınırsız erişim imkanı için ortam sunan internet aracılığı ile bir tuş uzağımızda olan tüm bilgilere erişebilmekteyiz. Elbette bu yadsınamayacak derecede büyük bir konfor sunmanın yanı sıra çeşitli problem ve sorunları da beraberinde getirmektedir. Bilgilerin bu kadar fazla olması ve bu bilgilere çok fazla erişim doğruluğu ya da kaynağı belli olmayan çeşitli bilgi karmaşalarına yol açabilir. Bu durum da en fazla hastalık ve öznel sağlıklarını sürekli olarak internet kaynakları üzerinden kontrol eden  ‘siberkondri’ hastalarını etkilenmektedir. 

Her insan kendi sağlığı ile alakalı tedirginlikler ve meraklar yaşamaktadır. Kimimiz bunu bir sağlık kuruluşunda uzmanlara danışarak yaparız, kimimiz de hemen elimizin altındaki internete belirtileri yazarak kendimizde ne gibi bir problem olduğunu anlamaya çalışırız. Ama özellikle internette hastalık arama işi için saatlerini ve günlerini harcayan kişiler de mevcuttur. Bu kişiler özellikle internetle çok fazla vakit geçiren, kendi sağlıkları ile ilgili tedirginlikleri olan, kendilerinde var olan en küçük bir ağrıyı, bir kızarıklığı ya da bunlar gibi en ufak bir belirtiyi bir hastalık gibi gören ve hemen bunları internetten araştırarak kendisine tanı koymaya çalışan kişilerdir. Kişiler en ufak fizyolojik problemlerini internetten saatlerce arayabilirler, doğru ya da yanlış bir yok bilgiye erişebilirler ve bu bilgi kirliliği de kişiyi yanlış yola sürükleyebilir. Siberkondri hastası kişiler sağlıkları ile ilgili tarama yaparlar ve edindikleri bilgilerle her seferinde sürekli başka rahatsızlıklarının da olabileceği ile ilgili çeşitli bilgilere de maruz kalırlar. Bu da bireyi içinden çıkılmaz bir kısır döngünün içine sokmaktadır. Yani birey kendisi ile bir sorunu ararken bu sorunun başka sağlık sorunlarına da neden olabildiğine dair bir yazı okur, daha sonra onu araştırmaya başlar ve bu zincir bu şekilde uzayarak devam eder. Bu durum sürekli devam ettikçe kişi vaktinin bir çoğunu kendi sağlığı ile ilgili internet aramalarında geçirecektir ve bu durum da kişilerin iş, eğitim, sosyal, aile yaşamı gibi hayatının birden fazla alanını da olumsuz etkilere neden olacaktır. 

İnternetten Hastalık Araştırmak

İnternetten Hastalık Araştırmak

SİBERKONDRİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bir diğer başlık altında da yazıldığı gibi belirtileri özetleyecek olduğumuzda şu şekilde bir liste yapılabilmektedir:

 • Kişi kendi sağlığı ile alakalı kaygı duyar, kendisinde en küçük bir hastalık belirtisi olduğunda (küşük bir ağrı, acı gibi), örneğin deride ufak kızarıklık gibi vücutlarındaki en küçük bir değişimde bile hemen bunu internet üzerinden araştırmaya giderler.
 • İnternet üzerinde yaptıkları bu araştırma bu kişilerin saatlerini ve günlerini alabilmektedir ve bu araştırma sürekli bir döngü halinde seyretmektedir. Kişi kendisinde olan küçük ağrının nedenini ararken kendisinin kanser olduğunu yanlış bir bilgi kirliliği ile okuyabilir ve bu da bireyi daha fazla araştırma yapmaya itebilir.
 • Kişinin yaptığı araştırma asla yeterli gelmez sürekli hastalığı, nedenlerini, tedavisini araştırır.
 • Bir uzmana gitmekten ya da bir sağlık kuruluşuna başvurmayı tercih etmektense internetten edindiği bilgiler ile kendisine teşhis koyar, tedavi uygulamaya çalışır.
 • Kesinlikle uzmanların söylediklerine inanmazlar, onlara göre internette yazılanlar çok da doğru ve mantığa uygun gelmektedir.
 • Hasta oldukları ve bu hastalıklarının daha fazla olacak şekilde çeşitleneceğini, ağrılarının araştırmayı yaptıktan sonra fazlalaştığı gibi mantık dışı ve çarpık inanışlara sahiptirler. Bu kişiler bu şekilde sağlıkları ile ilgili kaygılı ve takıntılı düşüncelere o kadar çok inanırlar ki düşüncelerinin kesinlikle doğru olduğundan ve fizyolojik olarak mutlaka bir sorunları bulunduğundan emindirler. Bu sorunlarının da ne olduğunu en iyi internet üzerinden öğrenebileceklerine inançları tamdır.
İçerik
Askere Gidenlerin Alması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Askere gitmek hemen her kişinin vatan borcudur. Vatan borcunu yerine getirmek için Askere Gidenlerin Alması…

4 dk. 48 Okundu
İçerik
Kahve Falında Kaplumbağa

Falda kaplumbağa görmek güzel haberlere yorumlanır. Müjdeli haber almak, dileklerin gerçekleşmesi bu sembolle karşılaşıldığında ilk…

4 dk. 9759 Okundu
İçerik
Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi

Çocuk İçin Yürümeyen Evlilik Devam Ettirilir Mi? Çiftler için özellikle evlilikte yaşanan sorunlar karşısında yürümeyen…

2 dk. 61 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Emre gençaslan

  Sıkılmadan okudum, yazar arkadaşımın ellerine sağlık diğer içeriklere koşuyorum :)

 • ErginYilmaz

  Bu büyük bir sıkıntı ya, internet ortamı herkes farklı ve kötü kötü şeyler yazabiliyor insanın morali bozuluyor. En iyisi doktor kontrolü.

Sosyal Medyada bizi takip edin.