KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Şeker Tüketiminin Çocuk Sağlığına Etkisi

Şeker Tüketiminin Çocuk Sağlığına Etkisi, çocukların en çok sevdiği yiyeceklerin başında gelmektedir. Ancak her çocuğun şeker tüketimine ebeveynlerin dikkat etmesi gerekmektedir.

Şeker tüketiminin çocuk sağılığına etkisi nedir diye soracak olursanız, şeker tüketiminin çocuk sağlığına birçok etkisi bulunmaktadır. Ancak tüketimin fazla olması sonucunda bu etkilerin olumlu olmayacağını tahmin edebiliyorsunuz. Çikolatalar, meyve suları gibi birçok paketlenmiş gıdalar, çocukların sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Diş Çürükleri

Diş çürüklerine sebep olan bakteriler, tahmin ettiğiniz gibi şekerlerden beslenmektedir. Bu sebeple özellikle çocuklarda şeker tüketiminin fazla olması sebebi ile diş çürükleri de fazla olmaktadır. Çocuklarınızın diş çürüklerini önlemek amacıyla ilk önce, şeker kullanımlarını denetleyiniz. Günlük alması gerekenden fazla şeker alması diş sağlığı için olumsuz olacaktır. Şeker tüketiminin çocuklar üzerinde etkisi nelerdir diye soracak olursanız ilk etkinin dişlere olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Davranışsal Sorunlar

Çocukların yüksek miktarda şeker tüketmesi, kendisini mutsuz ve yorgun hissetmesine neden olmaktadır. Fazla şeker tüketimi, insülinin dengesini bozacağından, kişi daha da fazla şeker tüketmek isteyecektir. Bu sebeple insülin dengesinin bozulması, çocuklarda davranışsal bozukluklar olarak görülebilmektedir.

Obezite

Sadece şeker tüketimi obeziteye neden olmamaktadır. Kişilerin, ihtiyaçlarının çok üstünde gıda tüketmeleri obeziteye sebep olmaktadır. Ancak yapılan araştırmalarda görülmüştür ki obezite ile mücadele eden birçok kişinin şeker tüketimi had safhadadır.

Şekerin obezite ile bu sebeple sıkı bir ilişkisi bulunmaktadır. Şeker ile kalori ihtiyacı karşılanacak, ancak insülinde oluşan dengesizlik ile daha fazla şeker tüketilmek istenecektir. Çocuğunuzun günde üç tane meyve suyu tüketmesi size normal bir durum gibi gelebilir. Ancak 3 tane meyve suyunun, çocuğunuzun günlük kalori ihtiyacının yaklaşık yüzde 30’unu oluşturması yani yaklaşık olarak 500cal içermesi normal bir durum olmadığını gözler önüne sermektedir. Bu nedenle çocuğumun sağlığını korumak istiyorum diyorsanız, sağlıklı gıdalara yönlendirin, şeker tüketimini denetleyin.Dengesiz şeker tüketimi ile birlikte görülebilecek birçok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların tamamını burada sıralamak mümkün değil. Çocuğunuzun hem davranışsal olarak hem de fiziksel olarak sağlığını korumak amacı ile şeker tüketimini düzenleyin. Çocuğumun şeker tüketimini nasıl düzenleyebilirim diye soruyorsanız bir uzmandan yardım alın.

İçerik
Squıd Game

Squıd Game son zamanlarda popüler olmuş bir Netflix dizisidir. Bu dizinin senaryosu 2008 yılında başlanılmış1

2 dk. 72 Okundu
İçerik
Menengiç (Çitlembik) tohumunun faydaları nelerdir? Menengiç kahvesi ne işe yarar?

Menengiç tohumu, diğer adıyla çitlembik. Yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan ve kahvesi yapılan menengiçten bahsedeceğiz bugün1

4 dk. 16749 Okundu
İçerik
Kare Mutfak Dekorasyonu

Kare Mutfak Dekorasyonu , planlanması kolay gibi görünen ama bir o kadar da zor olan1

2 dk. 29 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.