KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Saç Dökülmesi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Saç dökülmesi neden olur? Ne iyi gelir? Zaman zaman hepimizin fazla saçının döküldüğü zamanları olmuştur. Bazen ani mevsim geçişleri veyahut yaşanan stres ve duygu değişimleri gibi aktiviteler saç dökülmesine neden olmuştur. Özellikle saçlarımızın daha canlı ve güzel dursun diye yaptığımız türlü türlü çabalara gireriz. Bazen girdiğimiz bu çabalar olumlu sonuç vermemekle kalmaz üstüne üstlük güzel saçımızdan da oluruz. Böyle bir sorun yaşamamak adına saçımızı daha iyi tanımalıyız. Saçımız fazla mı yağlı yoksa fazla mı kuru? Saçımız çok mu dökülüyor? Saçımız canlılığını mı kaybetti? Bütün bu soruları önce kendimize sormamız gerekir.

Sac Dokulmesi Neden Olur Ne Iyi Gelir

Saçımız günde 100 ile 150 tel dökebilir. Bu gayet normal. Ayrıca mevsim geçişlerinden kaynaklı saç dökülmesi de normal ama bunlar dışında anormal bir şekilde saçlarınız dökülüyorsa yani günde ortalama 150 telden çok daha fazlası dökülüyorsa önce bir doktora başvurmanız ve bu saç dökülmesinin arkasında başka bir hastalığınız var mı öğrenmeniz gerekir. Sonuçta saç dökülmesinin ardında da ciddi bir hastalık yatıyor olabilir. Kan analizi yaparak veya size uygun tedaviye bakarak sizi yönlendirebilirler. Her insanın ihtiyacı olduğu tedavi farklıdır. Kimisi vitamin ve mineral eksikliğinden kimisi düzensiz beslenme ile uykusuzluktan kaynaklı bu tür sorunlar yaşıyor olabilir. Şimdi size neden saçlarımızın döküleceğini anlatacağım;

Saçlar siz çok stresli olduğunuz zaman dökülebilir. Dengesiz beslenme, uykusuzluk bir insan günde yaklaşık 8 ila 9 saat uyumalıdır. Yetersiz beslenme, vitamin, mineral eksikliği, her ne kadar sağlıklı beslenseniz de sağlıklı besinin yanında ya da demir içeren bir besin sonrası veya besinle birlikte çay/kahve tüketimi demirin emilimini bozarak saç dökülmesine neden olmaktadır. Denizler ve yüksek klorlu havuzlar saçı kötü yönde etkilemektedir. Hamilelik sonrasında, ergenlikte saçlar dökülebilir.

Saçlarınızın dökülmesini önleyecek ve saçlarınıza iyi gelecek yiyecekleri yerken çay ve kahve tüketmeyiniz. Ayrıca saçınızı fazla kimyasallardan uzak tutunuz. Ispanak, yeşil yapraklı sebzeler, pazı, portakal, karpuz, greyfurt, diğer C vitamini içeren besinler, kuru yemişler, yoğurt, fasulye, sarımsak ve soğan gibi besinler saçlarınıza iyi gelecektir.

Bunlar dışında saçlarınız fazla kuruysa saç kurutma makineleri, saç maşaları gibi saçınızı yüksek sıcaklığa maruz bırakan cihazlar saçlarınızı kurutur. Bu yüzden kullanmamalısınız. Saç kurutmayı kullanırken en azından saçınızın ıslaklığını alana kadar uzaktan kurutmayı deneyebilirsiniz. Zeytinyağı ve çay ağacı yağı saçlarınızı yumuşatır ve kuruluğunu giderir. Saçlarınızı yıkarken bolca şampuan sürememelisiniz. Fazla kimyasala maruz kaldıkça dökülme yapacaktır. Saçlarınızı belli aralıkta kestirmek saçtaki kırıklara iyi gelecektir.

İçerik
Astım Hastalığı Nedir Neden Olur Nasıl Geçer

Astım hastalığı nedir Neden olur Nasıl geçer Günümüzde ve eskiden beri her yaşta görülen astım1

2 dk. 14 Okundu
İçerik
Hiç Bilmediğiniz İlginç Alerjiler

Hiç bilmediğiniz ilginç alerjiler sizi şaşırtacak kadar saçma ya da ilginç alerjilere sahip insanları öğrendiğinizde1

2 dk. 23 Okundu
İçerik
Dövme Yaptırmak Zararlı Mıdır

Dövme yaptırmak zararlı mıdır. İnsanlar dövme yaptırmayı sever. Peki neden? İnsanlar kendilerini daha havalı göstermek1

2 dk. 25 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.