Ana Sayfa Blog Pug Mops Özellikleri ve Bakımı

Pug Mops Özellikleri ve Bakımı

Pug Mops Özellikleri ve Bakımı
Pug Mops Özellikleri ve Bakımı

Pug Mops Özellikleri ve Bakımı – Yüz sevimliliği açısından son derece sıra dışı olan Pug Mops çocuklar ile en iyi geçinen köpek cinslerinden biridir. Eğer evinizde çocuk var ise ona çok iyi arkadaş olacak bir köpek türüdür. Büyümeye uygun bir yapıya sahip değildirler. Bu nedenle sürekli olarak küçük kalırlar. Buna karşın yemek yemeyi çok severler.

Pug Mops’lar eğitilme açısından orta düzey bir köpek cinsidir. Koruma iç güdüleri oldukça düşüktür. Fakat en önemli özellikleri yabancılar ve çocuklar ile iyi anlaşmasıdır. Aynı zamanda başka köpeklerle de oldukça iyi anlaşırlar. Egzersiz ihtiyaçlarının orta seviyede olması nedeniyle enerji düzeyleri çok yüksek değildir.

Siyah Pug Mops
Siyah Pug Mops

Pug Mops Özellikleri

  • Yaşam Süresi: 12/15 yıl
  • Köken: Çin
  • Ağırlık: 6-8 kg
  • Boy: 28-38 cm
  • Kullanım: Arkadaş
Enerji Düzeyi Orta
Egzersiz İhtiyacı Orta
Oyunculuk Çok İyi
Başka Köpeklerle Geçinme İyi
Başka Petlerle Geçinme İyi
Çocuklarla Anlaşma İyi
Yabancılara Davranış İyi
Koruma Düşük
Eğitilebilirlik Düzeyi Orta

 

Pug Mops’ların yaşam süresi ortalama olarak 12-15 sene arasında değişiyor. Çin Kökenli olan cins, ağırlık olarak ise 6-8 kg aralığındadır. Arkadaş köpeği olarak tercih edebilirsiniz. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi eğer evinizde çocuk varsa, iki taraf için de oldukça yararlı olacaktır. Pug Mops Özellikleri itibar ile tercih edilmesi gereken türler arasında yer alıyor.

Pug Mops cinsi kaslı yapıya sahiptir. Ufak bir görüntüsü ile kaslı yapısı birleşince ortaya sevimli bir yapı çıkmaktadır. Boyutuna göre kasları nedeniyle ağır bir köpektir. Basık ve sevecen bir burun yapısına sahiptir. Fakat burun yapısı nefes alma konusunda sorunlar yaşamasına neden olur. Üst solunum yolu rahatsızlıkları ile çok sık karşılaşırlar. Tür, zaman geçtikçe burun yapısı açısından değişime uğramıştır. Eski zamanlarda yer alan fotoğraflarına baktığımız zaman, bu kadar basık buruna sahip olmadığı görülmektedir. Kıvrık yapıda bir deriye sahiptir ve aynı zamanda kuyruğu üst kısma doğru basıktır.

Karakter açısından oldukça hassas bir cinstir. Duygusal ve kıskançtırlar. Sahiplerinden ilgi görmedikleri zaman bozulurlar. Sahiplerine karşı çok sadık oldukları için her zaman onlardan ilgi beklerler. Sahiplerinin yanında başka bir köpek gördükleri zaman kıskanırlar. Çocuklar ile çok anlaşmaları nedeniyle tam olarak ev köpekleridir. Aynı zamanda bakımı oldukça basittir. İyi bir eğitim alırsa itaatkar olurlar. Sosyal bir köpek türüdür. Ona arkadaş bir hayvan daha beslemeniz halinde daha mutlu olurlar.

Yetişkin Pug Mops
Yetişkin Pug Mops

Pug Mops Bakımı

Kısa tüylü olmalarına rağmen tüy dökerler. Tüy bakımı yapılmayan tüm köpekler tüy döker. Bu nedenle düzenli olarak tüy bakımını yamanız gerekir. Derisinde var olan kıvrımlar, onları kirlenmeye müsait hale getirir. Yedikleri yemeklerden kalan kırıntılar tüylerine zarar verebilir. Enfeksiyon sorunları ile karşı karşıya kalmama için kıvrımlı bölgelerin bakımını yapmanız gerekiyor.  Nasıl bakım yapacağınız hakkında sizlere detaylı bilgiler aktaracağız. Pug Mops bakımı için bizi takip etmeye devam edin.

  • Eğer yemek kırıntıları köpeğinizi tahriş ederse, bu  anlamda pet shoplarda satılan kremleri kullanmanız gerekir. Bu sayede sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
  • Kıvrımları nemli bir bez ile temizlemelisiniz. 
  • Kıvrım bölgelerinde koku meydana geliyorsa, temizleme sıklığını arttırmanız çözüm olacaktır.
  • Gözler ve burun delikleri köpeklerin en hassas bölgeleridir. Bu nedenle bu bölgelere mikropların erişimini engellemeniz gerekiyor. 

Sonuç

Pug Mops Özellikleri ve Bakımı itibari ile tam bir ev köpeği olarak tanımlanabilir. Bakımı ve eğitimi çok kolaydır. Arkadaş canlısı olması onun için büyük bir artıdır. Çok farklı renk türü vardır. En fazla görülen ise siyah ve beyazdır. İyi bir arkadaş kazanma için siz de kendinize bir arkadaş edinebilirsiniz. Bunun için sitemizi takip etmeye devam edin. Sizlere en eğlenceli ve sevimli köpekleri tanıtıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Migros Şarap Fiyatları (2021 Güncel)
Her geçen gün teknoloji ve bilgisayara olan ilgimin artmasıyla edindiğim bilgileri bu site aracılığıyla sizlerle paylaşıyorum. Beni aşağıdaki sosyal medya adreslerimden takip edebilirsiniz.

Yanıtla

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz