KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Palyaçolardan Neden Korkarız?

Palyaçolardan Neden Korkarız? Bazı insanlar palyaçolardan korkmasa da kimsenin palyaçolardan korkmadığı anlamına gelmez. Ne kadar size tuhaf gelse de bu gerçek bir korku hatta bu korkunun adı da koulrofobidir. Bu korku özellikle çocuklukta başlar. Yapılan bir deneyde 4 ila 16 yaş arası 250 çocuk zorla bir palyaço ile yan yana bırakıldığında çocuklar korktuklarını söylerler. Ayrıca yetişkinlerde sonradan palyaçolardan korkabilirler. Palyaçodan korkan insanlar palyaço gördüklerinde kalp atışları hızlanır ve kaçacak delik ararlar. Her ne kadar saçma gibi gözükse de aslında bunun gayet mantıklı bir açıklaması var. Ayrıca koulrofobi hastaları da bir hayli fazla tabi bu hastalığı tedavi etmeye de çalışıyorlar. Bu hastalığın olmasının sebepleri yalnızca Stephen King’in yazdığı It eserinin filme uyarlanmış halli değil. Beynimizde bu korkuyu oluşturma da büyük yeri var.

Palyacolardan Neden Korkariz

Palyaçoların her ne kadar amaçları sadece insanları güldürmek onları neşelendirmek olsa da beynimizin bize oynadığı oyunlarla ve de son zamanlarda yapılan palyaçolu korku filmleriyle sırf izlenmek için insanları korkutan palyaçolardan kaynaklı bu korku var. Ayrıca gençler sırf popüler olmak ve çokça izlenmek için rastgele yerlerden çıkarak insanlara sanki katil bir palyaçoymuş gibi çıkarak insanları korkuttular. Fakat yaptıkları şakalar başarısız oldu. Bu şakayı yapanlara terörist gözüyle bakıldı. Soruşturmaya çekildiler. Ayrıca insanların koulrofobi korkusu olmasına neden oldular.

Koulrofobi hastalığının olma sebebi palyaçoları bilirsiniz ki yüzlerine kocaman bir gülen ağız çizerler. Fazla fazla makyaj yaparlar. Gerçek yüzlerini göremeyiz. Beynimizde bilinmeyen şeyleri sevmez. Özellikle palyaçoların yüzlerine çizdikleri gülen ağzın sahte olduğunu bildikleri için palyaçonun aslında nasıl bir ruh halinde olduğunu bilmek ister. Beynimiz belli bir yüz hattına alışıktır. Fakat palyaço yüzleri hiç de tanıdık veya alışılmış bir şey değildir. Yani hangi insanın gerçekte kırmızı yuvarlak koca bir burnu vardır ki? Palyaçolar insanları güldürmek için alışılmadık kural dışı hareketleri vardır. Kendinizi onların yanında güvende hissedemezsiniz. Her an yüzünüze şaka çiçeğinden su püskürtebilir. Bundan mütevellit insanlar palyaçoların yanındayken kaygılı olurlar. Üstüne üstlük bunlardan bir de korku filmi yapılmasıyla palyaço korkusuna fazlasıyla katkısı bulundu.

İçerik
En İyi Aile Köpekleri

En İyi Aile Köpekleri. Bunlar oldukça akıllı ve aile ile ilişkileri güçlü oyun oynamayı seven1

2 dk. 19 Okundu
İçerik
En Korkutucu Hayvanlar

En korkutucu hayvanlar görmeye korktuğumuz yanımızda olsa çoğumuzun korkup kaçacağı ama çoğu insanın acaba bu1

2 dk. 60 Okundu
İçerik
Kedi Ve Köpeklerin Uzak Durması Gereken Gıdalar

Kedi ve köpeklerin uzak durması gereken gıdalardan bazıları sizi şaşırtabilir. Maalesef minik dostlarımız bizim yediğimiz1

2 dk. 23 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.