KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Vampirlerin Tarihçesi

Vampirlerin tarihçesi hiç merak ettiniz mi? Vampirler kimi insanların inandığı kimilerinin ise sadece bir hayal olduğunu düşündüğü mitolojik bir varlıktır. Vampirleri özellikle korku filmlerinde insanları korkutmak için koyarlar. Bazı film sektöründeki senaristler vampirlere farklı özel güçler yükler. Hangi fikir daha çok sevilirse vampirler gerçek olsa bile o şekilde olması gerektiği aklımıza kazınır. Vampirlerin gerçekliği bir muamma. Daha çok geçmişte insanların yaşadıkları tuhaf olayları anlatmasıyla ya da insanları inandırmak için kullandıkları bir mitolojik unsur. Vampirler özellikle fantastik filmlerde oldukça popüler şekilde kullanılmıştır. Bazen vampirle yaşanan bir aşkı bazen de vampirlerin kana susamışlığını korkutucu bir şekilde ele alırlar. Özellikle geçmişte çok popüler olan Alacakaranlık serisindeki vampirlere çoğu genç kızın hayran olduğu zamanlardı. Peki geçmişte bu mitolojik varlığı nasıl görüyorlardı? Hangi özelliği onlara yüklemişlerdi.

Vampirlerin Tarihcesi 3

Vampirlerin kültürü Babil’den kalan örneklere dayanır. Vampirlerin ölümsüz olduğuna ve öldürülemeyeceği için mezarlarından tekrar tekrar çıkacağına inanılıyor. Ayni zombiler gibi ölümsüzler. Ayrıca yüzlerinde biraz çürük izleri olduğundan da bahsedilir. Yorgun ve halsiz olduklarından ve korkutucu vahşi yaratık olduklarından da bahsedilir. Kana susamış yaratıklardır. Uyumaya gittiklerinde çıktıkları mezarlara geri dönerler. Gözlerinin renkleri sürekli değişim içindedir. Özellikle iki göz rengi de farklıdır. Ten ısıları değişim içindedirler ve güneşten etkilenmezler. Oysaki bazı filmlerde güneş ışığı vampirleri hayati derecede tehdit eder. Güneşten etkilenmeme fikrini ortaya atan Friederich Wilhelm Mumau’nun Nosferatu, Bir Dehşet Senfonisi filminde vampirlerin güneş ışığından etkilenmediğinden vampirlerin güneş ışığından yok olduğu fikrini ortaya atmışlardır. Tabi o zamanki popüler kültürdeki modern düşünceydi.

Vampirlerin Tarihcesi 1

Vampir kelimesini Sırpça, Latince veya Türkçeden türetildiğini öne sürülür. İrlandalı yazar Bram Stoker vampirler hakkındaki bütün bilgileri toplayarak 1897’de Drakula eseri ile en iyi klasiği yapmıştır. Peki hiç bilim açısından vampirliği biliyor muydunuz? Kısaca kan hastalığı olarak bilinir. Kana bu yüzden ihtiyaçları vardır. Ciltlerinde çürüme bu yüzden olur. Hastalıları yüzünden sabah gün ışığı ciltlerinde yanmaya sebep olur. Kısaca güneşe alerjileri vardır. Bu yüzden geceleri hayatlarına devam ederler. Kan eksikliğinden kaynaklı geceleri hayvanların kanları ile beslenirler.

İçerik
En İlginç Tarihi Bilgiler

En ilginç tarihi bilgiler sayılabilecek bir tarihi bilgi biliyor muydunuz? Bunlar tarihteki en saçma ya1

2 dk. 23 Okundu
İçerik
Şekerin Tarihi

Şekerin tarihini hiç düşünmüş müydünüz? Baharatın bulunması, tuzun bulunmasında olduğu gibi şekere de sadece zenginler1

3 dk. 24 Okundu
İçerik
Abdülhak Hamit Tarhan

Abdülhak Hamit Tarhan 1852'de İstanbul'da Bebek'teki Hekimbaşı Yalısı'nda köklü bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldi.1

2 dk. 68 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.