KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Noel Baba Nasıl Ortaya Çıktı

Noel baba nasıl ortaya çıktı Adına filmlerin çıkarıldığı her yılbaşında küçük çocuklara hediye bıraktığı düşünülen şişman, beyaz sakallı ve kırmızı bir cübbe giyen bir adam olarak tasarlanan bir adamdır. Genel olarak yaygın olan adı Santa Claus’tur. Modern zamanlarda Santa Claus olarak isimlendirilen Noel Baba’nın, tarihi olarak Aziz Nikola’dan evrimleştiği görüşü oldukça yaygındır. 4. yüzyılda Antalya Demre’de yaşamış olan Aya Nikola’nın dinine oldukça bağlı ve hayatını dinini yükseltmeye ve öğretmeye adayan Yunanlı bir rahip olduğu düşünülmektedir. Aya Nikola ya da Aziz Nikola erken dönem bütün Hristiyan azizleri için inanıldığı gibi mucize sayılabilecek derecede inançlı bir insan olarak bilinmekteydi. Aziz Nikola’yı efsaneleştiren asıl nokta ise insanlara gizlice hediye vermeye alışkın olmasıydı.

noel baba kimdir 666029 5

İnanca göre Aziz Nikola, denizcilerin, tüccarların, okçuların, çocukların, bira üreticilerinin ve Avrupa’daki çeşitli şehir ve ülkelerdeki öğrencilerin koruyucusu olarak anılmaktaydı. Tombul, kırmızı giysili, beyaz sakallı ve ren geyiklerinin çektiği bir kızakla uçabilen Noel Baba tasviri modern zamanlarda ortaya çıkmış olan kutlamaların ticarileşmesi ve firmaların kendine ekonomik rant sağlama eğilimiyle gelişen bir fikirdir.

Görünüş olarak Noel Baba göbekli, kırmızı kıyafetler giyen, kırmızı şapka takan, sırtında kırmızı çuval taşıyan, uzun ve beyaz sakallı, aslında tonton dede görünümünde sevimli biri olarak görünür. Oyuncak yapmasında yardımcı olan elfleri ile birlikte çocuklar için oyuncaklar yapar. Yine efsaneye göre Noel Baba’nın kızaklı aracı vardır ve aracını uçan ren geyikler çeker. Böylece Noel Baba hediye dağıtacağı evlere kimselere görünmeden hızlı bir şekilde ulaşır.

Noel Baba’nın kızağını çeken 9 ren geyiğinin isimleri şu şekildedir: Dasher, Dancer, Prancer, Vixen, Comet, Cupid, Donder, Blitzen ve Kırmızı Burunlu Rudolph.

Noel babanın evine giden çocuklar Noel babanın kucağına oturur ve ne tür oyuncaklar istediklerini söylerler. Bu sayede aileler çocuklarına sormadan ne istediklerini öğrenip onlara oyuncak alırlar. Gizlice yanlarına bırakırlar. Böylelikle sanki Noel baba hediye almış gibi gözükür. Noel babanın olduğu yer herkese göre değişiklik gösterir. Evini kimi Kuzey kutbu kimi de güney kutbu gibi farklı yerler de yaşadıklarını söylerler.

İçerik
Tarihi Değiştiren İcatlar

Tarihi değiştiren icatlar eğer bu icatlar olmasaydı şu an günlük yaşamımızın bir parçası haline gelmiş1

2 dk. 48 Okundu
İçerik
En İlginç Tarihi Bilgiler

En ilginç tarihi bilgiler sayılabilecek bir tarihi bilgi biliyor muydunuz? Bunlar tarihteki en saçma ya1

2 dk. 23 Okundu
İçerik
Abdülhak Hamit Tarhan

Abdülhak Hamit Tarhan 1852'de İstanbul'da Bebek'teki Hekimbaşı Yalısı'nda köklü bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldi.1

2 dk. 67 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.