KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Şekerin Tarihi

Şekerin tarihini hiç düşünmüş müydünüz? Baharatın bulunması, tuzun bulunmasında olduğu gibi şekere de sadece zenginler ulaşabiliyordu. Baharat ve tuz nasıl sadece zenginler alıp tat versin diye kullanıyorlarsa aynı şekilde şekeri buldukları zaman baharat olarak görmekteydiler. Fakat şeker hemen bulunmadı. Günümüzde yaptığımız tatlılara farklı tatlandırıcılar kullanırız. Şekerin pek çok hali bulunmaktadır. Eğer sağlıklı bir tatlı yapmak istiyorsak pekmez, bal, kahverengi şeker ya da tarçın gibi şeyler kullanırız. Şeker hastaları tatlılardan ayrı kalmamaları için onlara uygun farklı tatlandırıcılar üretilmiştir. Tabi şeker bu kadar kolay bir şekilde bulunmamıştır. Uzun bir tarihi süreci vardır. Göz bebeğimiz olan ya da bazı insanlar için hastalık nedeni olduğunu düşünseler de mutlu olduğumuz da üzgün olduğumuzda sıkça tükettiğimiz bir besindir. Bunu karnımızı doyurmak için kullanmayız genelde lezzet için tüketiriz. Şekerin beynimizi çalıştırmak için gerekli olan enerjiye sahip olsa da bunun yanı sıra pek çok zararları da vardır.

download 5

Şeker tüketimini belirli bir miktara indirgeyerek ve sağlıklı yöntemlerle tüketerek günlük almanız gereken miktarı tüketmelisiniz. Şekeri çikolata, lolipop ya da diğer şekerlemeler yerine pekmez, meyve, bal gibi doğal ürünleri kullanarak olası şeker hastalıklarının önüne geçebilirsiniz. Şekeri tüketmeyi seven biri iseniz şekere olan bağımlılığınıza dikkat etmelisiniz. Şeker insanları mutlu ettiği gibi bağımlısı da yapmaktadır. Şekerli gıdaları tükettikten sonra mutlaka dişlerinize gerekli özeni vermelisiniz.

Eski zamanlarda insanlar tatlı bir yemek yapmak istediklerinde meyvelerin suyunu çıkararak, kurutarak ya da şurup haline getirerek kullandılar. Tabi daha sonra uzun uğraşlar sonucu arıları rahatsız etmeden bal tüketmeye başladılar. Halen sağlıklı tatlı yapmak isteyenlerin tariflerinde sıkça bal geçer. Bu sayede yaptıkları tatlılara daha iyi tatlandırıcı eklediler. Çin, Mısır, Yunan, Roma gibi yerler balı sıkça tüketmeye başladılar. Şekere geçmeden önce tatlılara tarçın da ekliyorlardı. Her ne kadar fazla tarçının acı olduğunu bilsek de o zamanda acı tatlı onlar için oldukça lezzetli olduğundan eminim. Zaten günümüzde tatlılara tarçın koyarız. Tariflerinde tarçın koyduğumuz pek çok tatlı vardır. Ayrıca tarçından güzel süsleme malzemesi çıkmaktadır.

Tarçın sizi şaşırttıysa tatlandırmak için soğan da kullanıyorlardı. Bazı soğanlar nasıl baharatlı ve acı ise bazıları da tatlıdır. Özellikle bir yemeği yaparken soğan fazlasıyla tatlandırır ve bu yüzden soğana göre diğer malzemelerin ayarlamaları yapılır. Şeker kamışı şeker yapımında kullanılan bir bitkidir. Üretimi çok eski zamanlara kadar dayanmaktadır. Fakat bunu üretmek çok zahmetli olduğu için şeker pancarını üretmeye başlarlar. Şeker pancarı daha kolay yetişir. Bu yüzden şeker kamışının yerini alır. Günümüzde kullanılan tatlandırıcılardan daha sağlıklı olan şeker pancarını içeren tatlılarını abartıya kaçmadan belli bir miktarda tüketirseniz fazla fazla tükettiğiniz yapay tatlandırıcılardan daha az zarar verir. Daha geç diyabet rahatsızlığınız olur. Eğer her gün fazla tatlı yemezseniz tatlı ihtiyacınızı meyvelerden karşılarsanız şeker hastalığına yakalanmayabilirsiniz de.

İçerik
Noel Baba Nasıl Ortaya Çıktı

Noel baba nasıl ortaya çıktı Adına filmlerin çıkarıldığı her yılbaşında küçük çocuklara hediye bıraktığı düşünülen1

2 dk. 41 Okundu
İçerik
Vampirlerin Tarihçesi

Vampirlerin tarihçesi hiç merak ettiniz mi? Vampirler kimi insanların inandığı kimilerinin ise sadece bir hayal1

2 dk. 25 Okundu
İçerik
Abdülhak Hamit Tarhan

Abdülhak Hamit Tarhan 1852'de İstanbul'da Bebek'teki Hekimbaşı Yalısı'nda köklü bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldi.1

2 dk. 67 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.