KATEGORİLER
Kripto Al Sat


İstanbul Tarihi Hakkında Gerçekler

İstanbul, adıyla bile insana tarih kokan bir şehirdir. Hem Türkiye hem de diğer dünya ülkeleri için çok ayrı bir ehemmiyeti bulunmaktadır. Eskiler, İstanbul’un taşın toprağı altındır derler. Bu sözlerinde de sonuna kadar haklılar. Çünkü İstanbul’un taşı, toprağı, havası ve suyu altındır. Burada altından kasıt, gerçek anlamda değildir.

İstanbul’u altın haline getiren şey, tarihidir. Çünkü İstanbul tarihi, birçok tarihçinin hala araştırmaya devam ettiği köklü bir geçmiştir. Üstelik araştırmalar sadece ülkemizdeki tarihçiler tarafından değil, başka ülkelerdeki tarihçiler tarafından da yürütülmektedir. Bugün İstanbul’a gittiğiniz zaman hangi taşı kaldırsanız, altından tarihi bir şey çıkmaktadır. Bu kadar fazla tarihi barındıran bir şehrin çözülmesi elbette kolay değildir.

İstanbul tarihini araştırmaya kalkmak hiç kolay bir şey değildir. Çünkü yıllara meydana okuyarak hala ayakta kalan bir şehir olması, İstanbul’a daha ayrı bir değer katmaktadır. Birçoğumuz İstanbul tarihini kitaplardan ya da kulaktan duyma bir şekilde öğreniyoruz. Ancak İstanbul tarihi hakkında bilmeniz gereken başka gerçekler de vardır.

İstanbul tarihi, bizim için Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethetmesiyle başlamaktadır. Ancak İstanbul’un tarihi bununla sınırlı değildir. Çünkü bu şehir, Osmanlı Devleti zamanından önce de var idi. Yani tarihi, 1453’ten daha geridedir. Bu yazıda İstanbul tarihi hakkında gerçekler anlatılmıştır. Yazıyı okuduğunuz zaman İstanbul’un aslında anlatılanlardan daha fazla özel olduğunun farkına varacaksınız. İşte İstanbul tarihi hakkında gerçekler.

Büyük İmparatorlukların Başkenti Olmuştur

Bizler İstanbul’un Osmanlı Devleti’ne başkentlik yaptığını zaten biliyoruz. Ancak Osmanlı Devleti dışında iki önemli imparatorluğa daha başkentlik yapmış bir şehirdir. Bu imparatorluklardan ilki Roma ikincisi ise Bizans’tır. Üstelik bu imparatorluklara binlerce yıl boyunca başkentlik yapması, İstanbul’un eskiden de önemli bir yer olduğunu bizlere göstermektedir.

Roma ve Bizans gibi imparatorlukların en önemli şehirlerinden olması, İstanbul’da zenginliğin, tarihin ve farklı kültürlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. İstanbul, böylesine önemli imparatorlukların baş şehri olmasından dolayı sadece Türkler için değil başka milletler için de değerlidir. Bu nedenle tarihin birçok önemli olayı buradan yönetilmiştir. Bugün İstanbul’da sadece Osmanlı Devleti’ne ait eserler yoktur. Bunun yanında Roma’ya ve Bizans’a ait eserlerin varlığı da mevcuttur.

Büyük İmparatorlukların Başkenti Olmuştur

Büyük İmparatorlukların Başkenti Olmuştur

İstanbul Bir Zamanlar Dünyanın En Kalabalık Şehriydi

İstanbul şu anda ülkemizin en fazla nüfusa sahip olan ili İstanbul’dur. Dünyada ise İstanbul’dan daha fazla nüfusa sahip olan şehirler bulunmaktadır. Ancak bir zamanlar İstanbul, dünyanın en fazla nüfusuna sahip şehriydi. Bu kalabalık nüfusun 1502 yılında oluştuğu bilinir. Yani İstanbul bu kalabalık yapıya çok önceden sahip olmuştur.

Kalabalığa alışkın olan İstanbul, günümüzde de çok kalabalık olmasından dolayı öne çıkmaktadır. Ancak giderek kalabalıklaşan nüfus, şehir hayatını biraz zorlaştırmaktadır. Ancak binlerce yıldır kalabalık olmasına rağmen benliğini ve tarihini çok iyi korumayı başarmıştır. Bu nedenle İstanbul, tarihin değişmeyen en önemli şehirlerinden biri olmuştur.

İstanbul Bir Zamanlar Dünyanın En Kalabalık Şehriydi

İstanbul Bir Zamanlar Dünyanın En Kalabalık Şehriydi

Galata Kulesi Eskiden Farklı Amaçlarla Kullanılmaktaydı

İstanbul’un güzel manzarasına sahip eserlerden biri Galata Kulesi’dir. Kule, İstanbul’un birçok yerinden görülmektedir. Bugün sadece turizm ve görsel amaçlı kullanılan Galata Kulesi, eskiden farklı amaçlar için kullanılmaktaydı. İlk zamanlar gözlem kulesi olarak hizmet veren Galata Kulesi, daha sonra rasathane ve hapishane olarak da kullanılmıştır. Ancak günümüzde bu amaçla kullanımı yapılmamaktadır.

İnsanlar, Galata Kulesi’ni sırf İstanbul’un güzelliğini görebilmek için kullanmaktadırlar. Kulenin çok yüksek olması ve İstanbul’un her yerini görebilmesi, görenleri büyülemektedir. Galata Kulesi, İstanbul için ayrı bir önemdedir. Ayrıca inanışa göre Galata Kulesine ilk kim ile çıkarsanız, evleneceğiniz kişi de olurmuş. Bu nedenle birçok sevgili, Galata Kulesine akın etmektedir. Kule, yükseklikten korkanlar için ideal bir mekan değildir. Çünkü çok fazla yüksek olmadığını ve fotoğraflarda göründüğü gibi küçük bir yapı olmadığını düşünmeyin.

Galata Kulesi Eskiden Farklı Amaçlarla Kullanılmaktaydı

Galata Kulesi Eskiden Farklı Amaçlarla Kullanılmaktaydı

İstanbul, Önemli Bir Güzergaha Sahip

İstanbul’un stratejik konumu, bu şehrin her zaman daha fazla ön planda tutulmasına neden olmuştur. Sahip olduğu İstanbul Boğazı, deniz ticaretinin yoğun şekilde kullanılmasına neden olmuştur. Coğrafi keşiflerden önce gemiler, bu boğazdan geçmek zorunda kalırlardı. Bu geçiş ise İstanbul’a sahip olan imparatorluklara çok fazla para kazandırmaktaydı. Zaten İstanbul’u fethetmek isteyen diğer devletlerde bu avantaj için fethetmeyi düşünmüşlerdir.

İstanbul’a hakim olan her devlet, ekonomik anlamda büyük bir katkı kazanmıştır. Özellikle de ticaretin gelişmesi için en uygun şehirlerden biridir. Dünyanın birçok yerinde yaşayan insanlar farklı kıtalara geçiş yapabilmek için İstanbul Boğazı’nı kullanmak zorunda kalıyorlardı. Bu zorunluluk ise başta Osmanlı Devleti’ne, Roma’ya ve Bizans’a çok fazla kazanç getirmiştir. İstanbul günümüzde bile ticari ayrıcalıkları olan bir şehirdir.

Ancak coğrafi keşiflerin yapılmasıyla birlikte İstanbul Boğazı’nın pek bir avantajı kalmamıştır. Ama buna rağmen İstanbul, hala dünyanın en önemli şehirlerinden sayılmaktadır. Bulunmuş olduğu konum, İstanbul’a sadece ekonomik anlamda getiriler sağlamamıştır. Aynı zamanda kültürel ve tarihsel gelişmeler de yaşanmıştır. Roma ve Bizans’ın daha önceden bu topraklara hükmetmiş olmaları, İstanbul’da kültür çeşitliliğini arttırmıştır.

İstanbul, Önemli Bir Güzergaha Sahip

İstanbul, Önemli Bir Güzergaha Sahip

İstanbul’un Eski İsmi Constantinople İdi

Birçok insan İstanbul’un her zaman bu isimle anıldığını düşünmektedir. Ancak İstanbul, bu ismi daha sonradan almıştır. İstanbul’un eskiden kullanılan adı Constantinople’dir. Constantinople, Roma İmparatoru olan Constantine’den esinlenerek verilmiş bir isimdir. İstanbul, çok uzun yılla boyunca bu isimle anılmaya devam edilmiştir. Hatta Avrupa’da bile hala bu isimle anılmaya devam edilir. Ancak daha sonra İstanbul adını almıştır. İstanbul ismi, Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethetmesinden sonra verilmiştir.

Anlatılanlara göre Fatih Sultan Mehmet, Roma’nın ismini taşıdığı bu şehre İslambul adını vermiştir. Yani şehirde İslam’ın bol olduğunu belirten bir ad konulmuştur. Ancak daha sonra İslambul ismi, dilden dile İstanbul kelimesine dönüşmüştür. Bunun sonucunda da İstanbul ismi kalmıştır. Şu anda tüm dünya İstanbul olarak kabul etmektedir. Ancak bazı ülkeler, hala Roma ve Bizans’a ait gördükleri bu şehre Constantinople adını vermeye devam etmektedirler. İstanbul, ülkemiz için her zaman İstanbul olarak kalacak ve kalmaya devam edecektir.

İstanbul'Un Eski İsmi Constantinapole İdi

İstanbul, Dünya Üzerinde Bulunan En Eski 3. Metro Tüneline Sahiptir

İstanbul’un sahip olduğu eserlerin birçoğu zaten ilktir. Bu eserlerden biri de 1875 senesinde yapılmış olan tüneldir. Görüp görebileceğiniz en eski bu tünel, İstanbul için çok ayrıdır. Çünkü bu kadar uzun zamandır ayakta duruyor olması, tünelin inşaatı hakkında araştırmalar yapılmasına neden olmuştur. Çok eski bir yapı olması sizi yanıltmasın.

Bugün bile kullanılmaya devam ediliyor olması, ne kadar sağlam olduğunu göstermektedir. Metro tüneli amacı ile kullanılan bu yer, İstanbul’da görebileceğiniz en özel tarihi yapılardandır. İstanbul tarihini etkileyen bu tünel, özel tasarımlara sahiptir. Sanki bir tünelden çok müze gibi desenlerin bulunması, metro tüneline ayrı bir hava katmıştır.

İstanbul, Dünya Üzerinde Bulunan En Eski 3. Metro Tüneline Sahiptir

İstanbul, Dünya Üzerinde Bulunan En Eski 3. Metro Tüneline Sahiptir

İstanbul’un Fethi, İstanbul’un Tarihini Değiştirmiştir

İstanbul’un tarihi çok eski zamanlara dayanır. Roma İmparatorluğu gibi derin bir geçmişi olan imparatorluğun himayesinde olması ve bu imparatorluğa başkentlik yapmış olması, İstanbul’u zaten üstün kılmaktadır. Daha sonra Bizans İmparatorluğu’na başkentlik yaparak üstünlüğünü koruyan İstanbul, değerinden asla bir şey kaybetmemiştir.

Ancak İstanbul’un tarihini değiştiren bu iki imparatorluk değildir. İstanbul’un kaderi, Fatih Sultan Mehmet ile değişmiştir. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u aldığı zaman şehrin durumu hiç iyi değildi. Bizans gibi bir imparatorlukta nasıl kötü durumda olabilir? Diye düşünebilirsiniz. Ancak Bizans son dönemlerinde İstanbul’a hiç iyi davranmıyordu. Fatih Sultan Mehmet’in fethi sonucunda İstanbul ilk kez Türk devletinin eline geçti.

Bu hem Türkler hem de Müslümanlar için çok büyük bir zaferdi. İstanbul’u alan Osmanlı Devleti, aslında sadece bir şehri almış olmadı. Yeni bir çağın açılmasını sağlayacak kadar önemli bir fetihti. Osmanlı topraklarına katılan İstanbul, başkent yapılarak en gözde şehir olmaya devam etti. Bugün İstanbul’da önemli imparatorluklara ait kalıntılara rastlamanız bundandır. Şu anda Türklerin olan İstanbul, eskiden Roma ve Bizans’ındı.

İstanbul'Un Fethi, İstanbul'Un Tarihini Değiştirmiştir

İstanbul’un Fethi, İstanbul’un Tarihini Değiştirmiştir

İstanbul Tarihi Hakkında Diğer Gerçekler

İstanbul tarihi hakkında önemli gerçeklerden yukarıda bahsedilmiştir.

Bu gerçekler dışında İstanbul tarihi hakkındaki diğer gerçekler ise şunlardır:

 • 2000 yıllık geçmişiyle hala ayakta olan bir şehirdir.
 • İstanbul, Fatih Sultan Mehmet’ten öncede kuşatılmış bir şehirdi. Ancak bu kuşatmaların hepsi başarısız olmuştur.
 • İstanbul’un bir gün fethedileceği, Hz. Muhammed tarafından müjdelenmiştir.
 • Kapalı Çarşı, en büyük ve çok eski bir çarşı olarak bilinir.
 • Osmanlı Devleti döneminde İstanbul’da 1400 tane umumi tuvalet vardı.

İstanbul tarihi hakkındaki gerçekler bu şekildedir. Ancak İstanbul gibi önemli bir şehrin sadece bu kadarcık gerçekleri yoktur. İstanbul, hala merakla incelenen bir şehirdir.

İçerik
Mısır Piramitlerinin İlginç Sırları!

Mısır Piramitleri, Mısırda bulunuyor. Piramit dememizin sebebi ise bu yapıların şekilleri adeta bir piramide benziyor1

8 dk. 31 Okundu
İçerik
Abdülhak Hamit Tarhan

Abdülhak Hamit Tarhan 1852'de İstanbul'da Bebek'teki Hekimbaşı Yalısı'nda köklü bir ailenin üyesi olarak dünyaya geldi.1

2 dk. 118 Okundu
İçerik
Geçmişten Günümüze Kullanılan Saatler

Geçmişten günümüze kullanılan saatler günümüzde kullanılan pek çok çeşit popüler saatlerin oluşmasına temel atmıştır. Bazı1

3 dk. 87 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 28,950.00
 • bitcoinBitcoin (BTC) $ 28,950.00
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,923.51
 • ethereumEthereum (ETH) $ 1,923.51
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • tetherTether (USDT) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • usd-coinUSD Coin (USDC) $ 1.00
 • binancecoinBNB (BNB) $ 299.50
 • bnbBNB (BNB) $ 295.53
 • binancecoinBNB (BNB) $ 299.50
 • bnbBNB (BNB) $ 295.53
 • xrpXRP (XRP) $ 0.400866
 • xrpXRP (XRP) $ 0.400866
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • binance-usdBinance USD (BUSD) $ 1.00
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.507961
 • cardanoCardano (ADA) $ 0.507961
 • solanaSolana (SOL) $ 49.25
 • solanaSolana (SOL) $ 49.25
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.083582
 • dogecoinDogecoin (DOGE) $ 0.083582
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.45
 • polkadotPolkadot (DOT) $ 9.45
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 28,893.00
 • wrapped-bitcoinWrapped Bitcoin (WBTC) $ 28,893.00
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,889.97
 • staked-etherLido Staked Ether (STETH) $ 1,889.97
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 28.17
 • avalanche-2Avalanche (AVAX) $ 28.17
 • tronTRON (TRX) $ 0.072293
 • tronTRON (TRX) $ 0.072293
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000011
 • shiba-inuShiba Inu (SHIB) $ 0.000011
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • daiDai (DAI) $ 1.00
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 66.43
 • litecoinLitecoin (LTC) $ 66.43
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.185468
 • crypto-com-chainCronos (CRO) $ 0.185468
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 5.04
 • leo-tokenLEO Token (LEO) $ 5.04
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.616491
 • matic-networkPolygon (MATIC) $ 0.616491
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 29.88
 • ftx-tokenFTX Token (FTT) $ 29.88
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.64
 • nearNEAR Protocol (NEAR) $ 5.64
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 187.95
 • bitcoin-cashBitcoin Cash (BCH) $ 187.95
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.73
 • chainlinkChainlink (LINK) $ 6.73
 • stellarStellar (XLM) $ 0.126138
 • stellarStellar (XLM) $ 0.126138
 • okbOKB (OKB) $ 11.99
 • okbOKB (OKB) $ 11.99
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 9.93
 • cosmosCosmos Hub (ATOM) $ 9.93
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.428567
 • algorandAlgorand (ALGO) $ 0.428567
 • flowFlow (FLOW) $ 2.72
 • flowFlow (FLOW) $ 2.72
 • moneroMonero (XMR) $ 154.00
 • moneroMonero (XMR) $ 154.00
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 19.90
 • ethereum-classicEthereum Classic (ETC) $ 19.90
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.53
 • apecoinApeCoin (APE) $ 7.53
 • uniswapUniswap (UNI) $ 4.77
 • uniswapUniswap (UNI) $ 4.77
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.097346
 • hedera-hashgraphHedera (HBAR) $ 0.097346
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 88.23
 • elrond-erd-2Elrond (EGLD) $ 88.23
 • vechainVeChain (VET) $ 0.029150
 • vechainVeChain (VET) $ 0.029150
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.059680
 • theta-fuelTheta Fuel (TFUEL) $ 0.059680
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.995050
 • magic-internet-moneyMagic Internet Money (MIM) $ 0.995050
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.49
 • internet-computerInternet Computer (ICP) $ 7.49
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.095597
 • chain-2Chain (XCN) $ 0.095597
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.66
 • filecoinFilecoin (FIL) $ 7.66
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 19.92
 • axie-infinityAxie Infinity (AXS) $ 19.92
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.12
 • compound-ethercETH (CETH) $ 39.12
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.01
 • decentralandDecentraland (MANA) $ 1.01
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.65
 • tezosTezos (XTZ) $ 1.65
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.79
 • defichainDeFiChain (DFI) $ 2.79
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.17
 • the-sandboxThe Sandbox (SAND) $ 1.17
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.39
 • kucoin-sharesKuCoin Token (KCS) $ 14.39
cemre.com