KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Mangala Nedir, Nasıl Oynanır?

Mangala Nedir, Nasıl Oynanır? Günümüzde oyun sektöründe çeşitli oyunlar yer alırken bunlar arasında yer alanlardan biri de Mangala adı verilen oyundur. Mangala nedir, nasıl oynanır? Merak edilirken bu oyun bir zekâ ve strateji oyunudur.

Oyun tahtası üzerinde oynanan Mangala 48 adet taş ile ve iki kişinin varlığı ile oynanabilen oyun türleri arasında yer alır. Oyunun mantığında oyuncuların hazinelerinde taş biriktirmeleri yatar ve her oyuncu en fazla taşı biriktirmek üzere hareket eder.

Mangala’nın Kuralları Nelerdir?

Mangala taşlarla ve oyun tahtası ile oynanan bir oyun olurken Mangala nedir? Sorusunun yanıtı oyuncuların merak ettikleri arasında yer alır. Mangala bir strateji geliştirme oyunudur. Bu oyun kişinin zekasını kullanmasına da gereksinim duyulan türdedir ve oyuna kura çekilerek başlanır.

Mangala nasıl oynanır? Merak edildiğinde öncelikle kurallarını da bilmek gerekir. Bu oyunda kuranın ardından kazanan oyuncu kendi bölgesindeki kuyudan taş almakla işe başlar. Bu taşların sayısı 4 adettir.

Oyun sırasında oyuncu elindeki taşları dağıtırken elindeki son taşın hazinesine gelmesi durumunda yeniden başlama hakkı kendisine verilir. Oyunun kaderini belirleyen oyuncunun elinde kalan son taş olması nedeni ile bu işlem sırasında mantık yürütmek gerekli olur.

Mangala’nın Geçmişi

Mangala uzun bir tarihe sahip olan oyunlar arasında yer alırken eski dönemlerde bu oyun sadece eğlenmek amacıyla değil kayıtların tutulması sırasında da kullanılmıştır. Eski toplumlarda görülen bu oyunun ilk kez Orta Asya’da oynandığı düşünülmektedir.

Mangala’nın geçmişi oldukça eskidir. Bu oyun aynı zamanda Gaziantep, Urfa gibi illerde oynanan Köçürme oyunudur ve oyun sektöründe Mangala adı ile bilinir. Mangala birçok ülkede benzer şekillerde ve farklı adlarla oynanır. Kaynaklarda da geçen Mangala ’ya ait 16. Yüzyıla tarihlenen Türk minyatürleri bulunmaktadır.

Mangala Stratejileri Nelerdir?

Oyun doğru strateji belirleme esasları üzerine geliştirilen türler arasında yer alırken mantık yürütmek esas alınır. Taşlarla oynanan bu oyunda oyuncular başlangıçta 24 adet taşa sahip olarak oyuna başlar. Tahta üzerinde sürdürülen bu oyunda tahta üzerinde yer alan 12 adet oyuk taşların atıldığı yerdir ve her oyuncunun önünde 6 adet oyuk yer alır. Mangala stratejileri nelerdir? Merak edilir.

Bu 6 oyuğun yanında ise bir büyük çukur bulunurken sağdaki oyuk oyuncunun hazinesini temsil etmektedir. Oyun başladığında her oyuncuya ait 4 taş oyuklarda bulunur. Mangala oynanırken strateji belirlemenin yanı sıra bu taktikleri doğru kullanmak da önemlidir.

Yerinde ve zamanında yapılacak hamleler oyuncunun kazanması açısından önemlidir. Boş kuyular en fazla dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alırken psikolojik olarak rakibin yıpratılması da oyunun seyri açısından dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Boş oyukların karşısındaki dolu oyukların dikkatle takip edilmesi oyuncu açısından önem taşırken bu oyuklara son taşın denk gelmesi boş oyuğun karşısında yer alacak tüm taşların hazineye aktarılması anlamına gelir.

Oyunun işleyişinde göz ardı edilebilen birçok unsur olur. Bunlar arasında ise boş oyuklar ilk sırada yer alır. Boş oyukların dikkatlerden kaçması durumunda yenilgi kaçınılmaz olacağından dolayı oyuncuların özellikle bu konuyu dikkate alması önem taşır.

Strateji belirlerken boş oyuklar öncelikle dikkat edilmesi gerekenler arasında gelir ve oyuncunun oyunu kazanabilmesi buna bağlıdır. Mangala kişileri düşünmeye sevk eden ve mantık yürütme esasına dayalı oyun türleri arasında yer alırken oyunun ilk çıkış noktası Orta Asya Türkleri’ne dayanmaktadır.

Mangala Nedir, Nasıl Oynanır?
İçerik
PUBG msvcp140dll Hatası Çözümü

PUBG msvcp140dll Hatası Çözümü , Bilgisayar üzerinden oynanan birçok oyun bazı durumlarda eksik dosya hatası1

3 dk. 9 Okundu
İçerik
Ücretsiz Valorant Hesapları [2021]

Riot Games tarafından oyun severlerin beğenisine sunulan Valorant, kısa bir süre içerisinde herkesin beğenisini toplamayı1

3 dk. 101 Okundu
İçerik
Team Fortress 2 Konsol Açma

Team Fortress 2 döneminin popüler oyunlarından biri olsa da günümüzde halen daha büyük bir kitle1

1 dk. 8556 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al