KATEGORİLER
Kripto Al Sat


ISO Disk Görüntüsü Windows 10’a Nasıl Mount Edilir?

ISO disk görüntüsü, fiziksel disk olarak kullanılan “CD” ve “DVD” gibi depolama aygıtları için tasarlanmış dosya uzantısıdır. Birçok büyük firma piyasaya sürdüğü programları ve oyunları genellikle bu formatla dağıtıyor. Bu durum firma için hem maliyet hem de zamansal anlamda tasarrufları beraberinde getiriyor. Windows 10 diğer işletim sistemlerinden farklı olarak ISO uzantılı dosyaları herhangi bir ek programa ihtiyaç duymadan açma özelliğine sahiptir. Bu içeriğimizde ilgili konuyu detaylandırarak ISO disk görüntüsü mount etme yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Windows 10’da ISO Uzantılı Dosyaları Açma Yöntemleri

Windows 10’da ISO disk görüntüsünüDosya Gezgini” ile mount etmek için öncelikle kendinize uygun olan yolu kullanarak “Dosya Gezgini” bölümüne ulaşmalısınız. Biz hiç uğraşmadan “Win + X” kombinasyonunu kullanarak açılan menüden ilgili bölümü seçmenizi öneriyoruz. Bu adımın ardından artık yöntemleri uygulamaya geçebilirsiniz.

Yöntem 1: Çift Tıklama Yoluyla “ISO” Uzantılı Dosyaları Mount Etme

ISO uzantılı dosyayı Windows 10’a kolaylıkla mount etmek için uygulayabileceğiniz ilk adım “Dosya Gezgini” içerisinde ilgili dosyaya çift tıklamaktır. Bu bağlamda aşağıdaki yolları değerlendirerek işlemlere başlayabilirsiniz.

 • Win + X” tuşlarına basın ve açılan menüden “Dosya Gezgini” seçeneğine tıklayın.
 • ISO” uzantılı dosyayı kaydettiğiniz klasöre girin.
 • ISO” uzantılı dosyayı mount etmek için ilgili dosyanın üzerine sağ tıklayın.

Her bir adımı eksiksiz olarak tamamladığınızda dosya adeta bir klasör gibi açılacak ve içeriğine rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Yöntem 2: “İçerik Menüsü” Bölümünden Görüntü Dosyası Ekleme

Windows 10 disk görüntüsü başta olmak üzere buna benzer tüm “ISO” uzantılı dosyaları “İçerik Menüsü” aracılığıyla açılabilir. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

 • Dosya Gezgini” bölümünü açın.
 • ISO” dosyasının yer aldığı klasörü açın.
 • ISO” dosyasına sağ tıklayın ve “Bağla” seçeneğine dokunun.

Bağla” işlemini gerçekleştirdiğinizde ilgili dosya cihazınızda “Sanal Sürücü” olarak gözükmeye başlayacaktır. Bu sürücüye ulaşmak için ise “Yerel Disk D:” klasörüne giriş yapmalısınız. Bu klasörde sabit sürücülerin hemen alt kısmında ilgili bölüm açılmış olacaktır.

Yöntem 3: “Menü Çubuğu” Aracılığıyla Görüntü Dosyasını Mount Etme

Menü Çubuğu” aracılığıyla görüntü dosyalarını cihazda açmak genellikle bilgisayar kullanıcılarının tercih ettiği yöntemlerden biridir. Hiç konuyu bilmeyen bir kullanıcı dahi ilgili işlemi kolaylıkla yapabilir. Biz direkt olarak maddeler halinde sizlere anlatacağız.

 • Dosya Gezgini” bölümüne girin.
 • ISO” dosyasına ulaşın.
 • ISO” uzantılı dosyayı seçin.
 • Menü Çubuğu” içerisindeki “Disk Görüntüsü Araçları” sekmesine tıklayın.
 • Bağla” seçeneğine dokunun.

Bu işlemlerin ardından ISO dosyasını mount etme adımı tamamlanacak ve sorunsuz bir şekilde cihazınıza entegre edilecektir.

Bu içeriğimizde ISO dosyasını mount etme ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Belirtilen yöntemlerin tamamı genellikle kişiler tarafından tercih edilen ve önemli sonuçlar veren yöntemlerdir. Hâl böyle olunca artık ISO dosyalarını açmak için PowerISO ve buna benzer programlar indirmenize gerek kalmayacak, disk görüntülerini rahatlıkla görüntüleyebileceksiniz.

İçerik
Ktunnel 2021

Ktunnel 2021 yılında en çok aranan içeriklerden biridir. Ülkemizde internet kullanımı yaygındır. Bunun yanında bazı1

3 dk. 168 Okundu
İçerik
WiFi Kanalı Nedir, Nasıl Değiştirilir?

WiFi kanalı günlük bilgisayar kullanımınızda karşınıza çıkmıyor olsa da yavaş internet sorununun temelinde yatan sebeplerden1

3 dk. 24 Okundu
İçerik
Chrome Silinen Şifreleri Kurtarma Nasıl Yapılır?

Google Chrome, günümüzün en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Hangi bilgisayara bakarsak1

3 dk. 36 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al