KATEGORİLER

ISO Disk Görüntüsü Windows 10’a Nasıl Mount Edilir?

ISO disk görüntüsü, fiziksel disk olarak kullanılan “CD” ve “DVD” gibi depolama aygıtları için tasarlanmış dosya uzantısıdır. Birçok büyük firma piyasaya sürdüğü programları ve oyunları genellikle bu formatla dağıtıyor. Bu durum firma için hem maliyet hem de zamansal anlamda tasarrufları beraberinde getiriyor. Windows 10 diğer işletim sistemlerinden farklı olarak ISO uzantılı dosyaları herhangi bir ek programa ihtiyaç duymadan açma özelliğine sahiptir. Bu içeriğimizde ilgili konuyu detaylandırarak ISO disk görüntüsü mount etme yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

Windows 10’da ISO Uzantılı Dosyaları Açma Yöntemleri

Windows 10’da ISO disk görüntüsünüDosya Gezgini” ile mount etmek için öncelikle kendinize uygun olan yolu kullanarak “Dosya Gezgini” bölümüne ulaşmalısınız. Biz hiç uğraşmadan “Win + X” kombinasyonunu kullanarak açılan menüden ilgili bölümü seçmenizi öneriyoruz. Bu adımın ardından artık yöntemleri uygulamaya geçebilirsiniz.

Yöntem 1: Çift Tıklama Yoluyla “ISO” Uzantılı Dosyaları Mount Etme

ISO uzantılı dosyayı Windows 10’a kolaylıkla mount etmek için uygulayabileceğiniz ilk adım “Dosya Gezgini” içerisinde ilgili dosyaya çift tıklamaktır. Bu bağlamda aşağıdaki yolları değerlendirerek işlemlere başlayabilirsiniz.

 • Win + X” tuşlarına basın ve açılan menüden “Dosya Gezgini” seçeneğine tıklayın.
 • ISO” uzantılı dosyayı kaydettiğiniz klasöre girin.
 • ISO” uzantılı dosyayı mount etmek için ilgili dosyanın üzerine sağ tıklayın.

Her bir adımı eksiksiz olarak tamamladığınızda dosya adeta bir klasör gibi açılacak ve içeriğine rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Yöntem 2: “İçerik Menüsü” Bölümünden Görüntü Dosyası Ekleme

Windows 10 disk görüntüsü başta olmak üzere buna benzer tüm “ISO” uzantılı dosyaları “İçerik Menüsü” aracılığıyla açılabilir. Bu işlem için aşağıdaki adımları uygulamalısınız.

 • Dosya Gezgini” bölümünü açın.
 • ISO” dosyasının yer aldığı klasörü açın.
 • ISO” dosyasına sağ tıklayın ve “Bağla” seçeneğine dokunun.

Bağla” işlemini gerçekleştirdiğinizde ilgili dosya cihazınızda “Sanal Sürücü” olarak gözükmeye başlayacaktır. Bu sürücüye ulaşmak için ise “Yerel Disk D:” klasörüne giriş yapmalısınız. Bu klasörde sabit sürücülerin hemen alt kısmında ilgili bölüm açılmış olacaktır.

Yöntem 3: “Menü Çubuğu” Aracılığıyla Görüntü Dosyasını Mount Etme

Menü Çubuğu” aracılığıyla görüntü dosyalarını cihazda açmak genellikle bilgisayar kullanıcılarının tercih ettiği yöntemlerden biridir. Hiç konuyu bilmeyen bir kullanıcı dahi ilgili işlemi kolaylıkla yapabilir. Biz direkt olarak maddeler halinde sizlere anlatacağız.

 • Dosya Gezgini” bölümüne girin.
 • ISO” dosyasına ulaşın.
 • ISO” uzantılı dosyayı seçin.
 • Menü Çubuğu” içerisindeki “Disk Görüntüsü Araçları” sekmesine tıklayın.
 • Bağla” seçeneğine dokunun.

Bu işlemlerin ardından ISO dosyasını mount etme adımı tamamlanacak ve sorunsuz bir şekilde cihazınıza entegre edilecektir.

Bu içeriğimizde ISO dosyasını mount etme ile ilgili detaylı bilgileri sizlerle paylaşmaya çalıştık. Belirtilen yöntemlerin tamamı genellikle kişiler tarafından tercih edilen ve önemli sonuçlar veren yöntemlerdir. Hâl böyle olunca artık ISO dosyalarını açmak için PowerISO ve buna benzer programlar indirmenize gerek kalmayacak, disk görüntülerini rahatlıkla görüntüleyebileceksiniz.

İçerik
Windows 10’da Parola Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows 10, günümüzde kullanılan işletim sistemleri arasında güvenliğe en fazla önem veren olma yolunda emin1

3 dk. 23 Okundu
İçerik
Windows 10 Bilgisayar Kilitleme Nasıl Yapılır?

Windows 10, bilgisayar kilitleme özelliği başta olmak üzere buna benzer birçok özelliği bizlere sunarak güvenlik1

3 dk. 8 Okundu
İçerik
Google Profil Resmi Değiştirme Nasıl Yapılır?

İnternet kullanımın arttığı son günlerde her kullanıcının belirli platformlardan kişisel hesapları bulunmaya başladı. Kişisel hesap1

3 dk. 5 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.