KATEGORİLER
Kripto Al Sat


WiFi Kanalı Nedir, Nasıl Değiştirilir?

WiFi kanalı günlük bilgisayar kullanımınızda karşınıza çıkmıyor olsa da yavaş internet sorununun temelinde yatan sebeplerden biridir. Kablosuz internet bağlantısını sunan modem, internet dağıtımını diğer kullanıcılarla aynı kanaldan yapıyor olabilir. Wi – Fi sisteminin radyodan hiçbir farkı yoktur. Her ikisi de sinyaller aracılığıyla çalışır. Bu sinyaller internet bağlantısının kesilmesine ya da aksak çalışmasına sebep olabilir. Bu noktada yapmanız gereken aktif olarak kullandığınız modemin internet bağlantısını dağıtma sürecinde kullandığı kanalı değiştirmektir. Bu içeriğimizde sizlere WiFi kanalı nasıl değiştirilir sorusunun yanıtını en detaylı şekilde vereceğiz.

WiFi Kanalı Nedir? Ne İşe Yarar?

WiFi Kanali Nedir Nasil Degistirilir 2
WiFi Kanalı

Bir kablosuz internet bağlantısı sunan modem iki frekans aralığında internet dağıtımı gerçekleştirir. Bu frekanslar 2.4 GHz ve 5 GHz olmak üzere ikiye ayrılır. Modem, bu doğrultuda saniyede 2.4 milyar ve 5 milyar aralığında yayın yapmaktadır. Kablosuz internet frekanslarının düşük olması durumunda modemle aranızda bulunan uzaklığın internet bağlantısına olumsuz yönde etki ettiğini görürsünüz. Bu durumda da uzun mesafeli alanlara sinyal gönderimi gerçekleşmez. GHz değişimi uzaklığa göre belirlendiği için en yakından en uzağa olmak üzere 5 GHz’den 2.4 GHz’ye düşer. Bu da doğrudan internet bağlantısında olumsuzluklarla karşılaşmanıza ve sağlıklı bir internet bağlantısı kullanamamanıza sebep olur.

Bkz: Wi-Fi (Kablosuz İnternet) Sürekli Kopma Sorunu Nasıl Çözülür?

Wi – Fi Kanalı Neden Değiştirilmelidir?

WiFi kanalı konusunda birçok kişinin doğru olduğunu düşündüğü yanlış herhangi bir olumsuzluk olmaması halinde kanal değişikliği yapılması gerektiğidir. Buradan söylemeliyiz ki kanal değişikliğini durup dururken yapmanız sizin için hiçbir şekilde anlam ifade etmeyecektir.

Kanal değişikliği yapmanız gereken durumları tespit etmek için telefonunuza indireceğiniz Wi – Fi Analyzer adlı uygulamayı kullanabilirsiniz. Bu uygulamanın içerisindeki panelde karşınıza çıkan her yay etrafınızda bulunan modemi temsil etmektedir. Eğer ki birçok modem bulunuyor ve yoğun sinyal veriliyorsa size ait modem diğer modemlerle aynı kanalı kullanıyor olabilir. Tam olarak bu noktada söz konusu Wi – Fi kanalı değiştirilmelidir.

Wi – Fi Kanalı Değiştirme Nasıl Yapılır?

Her modemin kendine ait bir kanal değiştirme yöntemi bulunmaktadır. Biz anlatımlarımızı TP Link markalı modemlere göre gerçekleştireceğiz. Her birinde ara yüz farklı olsa da mantık aynıdır.

  • “Modem Ara yüzü” bölümüne giriş yapın.
  • “Kablosuz” kategorisine girin.
  • “Kablosuz Ayarlar” bölümündeki “Kanal” kısmına gelin.

Buradan yoğun olmayan kanalın seçimini yapın ve “Kaydet” diyerek işlemleri tamamlayın. Bu işlem tahmin edildiği kadar zor değildir ancak her modemin ara yüzüne göre değişiklik gösterdiği için kolay bulunamayabilir.

Bu içeriğimizde “Wi – Fi Kanal Değiştirme İşlemleri” ile alakalı detaylı bilgilerin aktarımını sağladık. Birçok kişi söz konusu işlemin yöntemlerini bilmediği için internet kesintileriyle karşı karşıya kaldığında problemi çözemiyordu. Paylaştığımız içerik sayesinde internet bağlantısındaki kopmaların üstesinden rahatlıkla gelebilirsiniz. Burada takıldığınız herhangi bir nokta bulunuyorsa yorum bölümünden bizlere sorabilirsiniz. Sizlere kısa süre içerisinde yanıt vereceğiz.

İçerik
Windows 10 Güvenlik Duvarı Nasıl Kapatılır?

Windows 10 güvenlik duvarı kapatma ve açma işlemleri hakkında bilgi sahibi olmak kişisel bilgisayarı koruma1

3 dk. 26 Okundu
İçerik
Windows Mağazası Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Windows Mağazası, Windows 8.1 işletim sistemiyle birlikte hayatımıza giren, bilgisayar için geliştirilmiş uygulamaların yer aldığı1

3 dk. 66 Okundu
İçerik
JPG ve JPEG Uzantısı Nedir, Nasıl Açılır?

Bilgisayarlarda sık sık karşılaştığınız JPG ve JPEG uzantıları özellikle görsel niteliğine sahip olan dosyaları ifade1

3 dk. 30 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al