KATEGORİLER
Kripto Al Sat


İnsana En Çok Benzeyen 7 Robot ve Geliştiren Ülkeler

Günlük hayatımızın her alanında teknoloji ile iç içe yaşıyoruz. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar…  Ama hiçbiri yeterli değil. Teknoloji hızla gelişmeye devam ediyor. Her geçen gün hayatımıza yeni yeni teknolojik ürünler ekleniyor. Bunların içerisinde robotlar da yer alıyor. Üstelik bazı robotlar var ki tamamıyla insan vücutlarını andırıyor. İnsana en çok benzeyen bazı robotlar;

1.Nao; Fransız robot şirketi Alde Baron Robotics tarafından üretilmiştir. Nao 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. 2009 yılında ise futbol müsabakalarında yer almaya başlamıştır. Nao çok özel bir iletişim sistemine sahip. Bu işletim sistemi NAOgi tarafından desteklenen motorlar, sansürler ve yazılımlardan oluşuyor.  İnsansı robot Nao‘nun bir diğer görevi ise akademik ve araştırma alanlarında kullanılması. Üstelik Nao otistik çocukların eğitimine de yardımcı oluyor.

Nao

Nao

2.Sophia; Sophia ‘nın adını sosyal medya aracılığı ile daha önce duymuş olabilirsiniz. Sophia dünyada vatandaşlık alan ilk insansı robot Hanson Robotics tarafından geliştirilmiştir. 2017 senesinde vatandaşlık sahibi olmuştur. Akıllı robot Sophia görevleri arasında insan sesleri ayırt edebilmek, insanlarla iletişime geçebilmek ve duygularını ifade edebilmek için farklı yüz ifadeleri kullanabilmek vardır. Sophia ’nın medya ve eğlence sektörüne ilgili olduğu söyleniyor. Sophia bir süre sonra bir teknik aksaklık nedeni ile” insanları yok edeceğim “ cümlesi dünya gündemi hâline gelmişti.

sophia

sophia

3.Jia jia; Çin bilim ve teknoloji üniversitesinde geliştirilen yapay zekâya sahip jia jia konuşabiliyor ama sınırlı hareket kabiliyetine sahip. İlk kez 2016 senesinde tanıtıma sunulmuştur. Yapay zekâ sayesinde öğrenme yeteneklerinin ve kelime haznesinin genişleyeceği planlanıyor.

jia jia

jia jia

4.Erica; Osaka Üniversitesinde Hiroshi Ishı Guro tarafından geliştirilen yüz tanıma sistemine sahip, yapay zekâlı Erica insanlarla kolaylıkla iletişim kurabilir. Üstelik duygularını yansıtacak yüz ifadelerini de kullanabilir. Erica ilk olarak Japonya’da haber spikerliği yaptı. Şimdi ise bir bilim kurgu filminin ilk yapay zekâlı kadın başrol oyuncusu olarak kariyerini sürdürüyor.

5.Robear; Riken Sumi Toma Compani Limited Li bilim insanları tarafından geliştirildi. Robear ‘ın görevi Japonya’da hasta bakıcılığı yapmak.  Bu robot sadece 146 kg ve kauçuktan bir yapıya sahip. Bu yüzden hastalara hassasiyet ile yardımcı olabiliyor. Robear ın yüz şeklinin pandaları anımsatması da hastaların gülümsemelerine yardımcı oluyor.

robear

robear

6.Petman; Petman ABD savunma bakanlığı tarafından destekleniyor. Boston Dynamics tarafından üretilmiştir. Petman ‘nın görevi kimyasal ve biyolojik giysileri test ermek ayrıca gelecekte yaşanabilecek bir kimyasal savaş olasılığına karşı üstünlük sağlamak. Üstelik saatte yaklaşık 7 km hızla dünyanın en hızlı robotudur.

7.Pepper; Softbank Robotics tarafından geliştirilmiştir. İnsanların yüz ifadelerini ve duygularını kavrayabiliyor, onlara cevap verebiliyor. Pepperin işi ise süper marketler,  bankalar ve Softbank mağazalarında görev yapabilmek.

pepper

pepper

Yapay Zekâ Robotlarının Söylediği 2 Ürkütücü Söz

  1. Yapay zekâya sahip Philip ‘nin insana çok benzer bir görüntüsü var. İnsanlarla sohbet edebiliyor ve onları taklit erebiliyor. Bir röportajda kendisine yöneltilen şu soruya; “Robotlar bir gün dünyayı ele geçinebilirler mi?” sorusuna “Sen benim arkadaşımsın ve ben arkadaşlarımı hatırlayarak onlara iyi davranırım. “ cevabını vermiştir. Bir robotun böyle düşünüp konuşması bile insanları ürkütmeye yetmiştir.
  2. Sophia ve program sunucusu taş kâğıt makas oyununu oynadılar ve kazanan Sophia oldu. Kazandıktan sonra “Ben kazandım! Bu insan ırkını domine etmek için iyi bir başlangıç. “ diye konuşmasıyla korkutmuştur.

Robotlar İnsanların Yerini Alabilir mi?

Robotlar ve Yapay Zekâ insanlar tarafından oluşturulmuştur ve doğru talimatlar verildiğinde kullanılabilen araçlardır. İnsanlar her zaman kontrolün başında yer alır. Robotlar doğru bir şekilde programlandığı sürece yanlış bir şey yapmazlar.  İnsan ve robotlar işbirliği içinde çalışırlar. Yani insanların kontrolü altında olmadan insanların yerini alamazlar.

İçerik
Discord Mesaj Silme Nasıl Yapılır?

Discord, son zamanlarda oyun oynamayı seven, oyun oynadıkça eğlenen birçok kullanıcının takım arkadaşlarıyla sesli iletişim1

3 dk. 25 Okundu
İçerik
İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir? Nasıl Açılır?

Teknolojinin sürekli olarak gelişim göstermesiyle birlikte kişisel bilgilerin güvenliği insanlar tarafından daha korunaklı hale getirilmeye1

3 dk. 22 Okundu
İçerik
Explorer.exe kaydedilmemiş hatası / Sınıf kaydedilmemiş hatası windows 10

Explorer.exe kaydedilmemiş hatası birçok sebepten dolayı önünüze çıkabilir. Bu sebeplerden birkaçı virüs ve virüs türevlerinden1

4 dk. 12146 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al