KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Hayalet Adalar

Hayalet adalar hiç duydunuz mu? Hayalet ada deyince aklınıza terk edilmiş, yıllarca ayak basılmamış, ruhlarla çevrili, gizemli, mistik olan bir ada olduğunu düşünebilirsiniz ama bu yanlış. Bahsettiğim hayalet adalar okyanusta sürekli olarak gezen, belirli bir noktası olmayan ada olmayı başaramamış adalara denir. Bu adaları düşündüğünüzde kendi kendinize hareket eden sürekli yer değiştiren ada mı olur? Şeklinde soru sorduğunuza eminim ama evet gerçekten de ada olmayı başaramayan belirli taşlardan oluşan bir küçük ada boyutunda olan bu adalar kimi zaman gerçekliğini sorgulatmıştır. Bilim insanları 1774 yılında James Cook tarafından keşfedilen Sandy adasını araştırmaya gitmişlerdir. Ancak kimi denizcinin gidip gördüğü ada kimi denizciler tarafından görülememiştir. Bilim insanları da böyle bir adanın olmadığını söylemiştir.

1 5461

Fakat bir kaç yıl sonra bu adanın varlığı video eşliğinde kanıtlanmıştır. Bu ada okyanusun altında oluşan volkanik patlamalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Volkan patlama sonrasında volkan soğuk su ile birleştiğinde hızla soğumaya başlar. Bu soğuma sonucunda adalar oluşur. Tonga Krallığı bu patlamalar sonucunda kendilerine ait yeni bir adaları oluştu. Bazı kısımları erozyon ile topraklar çöküyor. Fakat bazı kısımlarda tepecik oluşuyor. Bu küçük adada bitkiler oluşmaya başladı. Sebebi ise kuşlardan olduğu kaynaklanıyor. Oraya yuva yapmak için götürdükleri bitkilerle saplarla toprakta bitki oluşumu gözleniyor. Bu yeni oluşan ada şimdiden pek çok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Peki nasıl bir ada bu kadar bereketli olabilir?

Sebebi volkanik patlama her ne kadar korkutucu olsa da küllerinin oldukça faydalı, bereketli olduğunu biliyoruz. Her ne kadar atmosfere çokça azot, karbondioksit gibi gazların salınımını yapsa da volkanların olduğu yerlerde yerleşimin olması ve üretimin yapılmasının diğer bir sebebi de volkanların toprağa kattıkları faydaları. Aynı zaman da ponzo adı verilen değerli taşlarında oluşumuna katkı sağlıyorlar. Bu taşlar dekoratif olmaları dışında oldukça değerli taşlardır. Bu taşlar ile pek çok bitkinin yetişmesine katkı sağlar. Fakat bu taşlardan normal bir ada oluşamadığında hayalet ada adıını verdikleri adalar ortaya çıkıyor. Bu adalarda insanlara kafa karışıklığına yol açsa da volkanlar ile bir adanın nasıl oluştuğunu gözlemleyebiliyoruz.

İçerik
Renklerin İnsan Üzerindeki Etkileri

Renklerin insan üzerindeki etkileri kültürden kültüre değişmektedir. Bazı kültürlerde beyaz renk hüzün iken bazı kültürlerde1

2 dk. 37 Okundu
İçerik
1 Nisan Nasıl Ortaya Çıktı

1 Nisan nasıl ortaya çıktı Az çok hepimiz 1 Nisan şakalarına kurban olmuşuzdur. Bu şakaların1

2 dk. 24 Okundu
İçerik
Yeni Yılın Mutfak Trendi

Yeni Yılın Mutfak Trendi , her yıl eskisini yenisine devrederken renklerin görkemli gücünü bizlere gösteriyor.1

2 dk. 65 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.