KATEGORİLER

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Anne adayları hamilelik döneminde ciltlerinde bazı sorunlarla karşılaşmaktadır. Hormonların değişmesi, alınan kilolar ve vücut fonksiyonlarının farklılaşması ile ciltlerinde en çok karşılaşılan sorunlar şunlardır: ciltte renk farklılıkları, cilt kuruluğu, akne, sivilce, dudak kuruluğu, cilt yağlanması, çatlaklar ve mantar sorunları en çok karşılaşılanlar arsındadır. Bunların önüne geçmek ya da oluşmuşsa tedavi etmek için hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Ciltteki Renk Değişiklikleri Sorunu ve Bakım

Normalde cildin renginde değişme yaz aylarında fazla güneşte kalınmasından dolayı olur. Ama anne adaylarında güneşte kalınmasa bile cilt renklerinde farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Bu durum hormonlar ile yakından ilgilidir. Meme uçlarının koyulaşması, göbek ve göğüs arasındaki çizgilerin belirginleşmesi, yüz kısmında kararmalar gibi lekeler sıklıkla görülmektedir. Koyu tene sahip olan kişilerde bu durum daha da göze çarpmaktadır. Anne adaylarının yüzündeki renk farklılıkları ile karşılaşmamaları için güneşe çıkmadan önce koruyucu kremler kullanabilir. Ayrıca elma sirkesi ya da çilek sirkesi ile yüz temizliği yapmaları onları bu lekelerden koruyacaktır.

Cilt Kuruluğu ve Ödem Sorunu

Cildinin kuru olmasından şikayetçi olan bayanların günlük su tüketimi az demektir. Hamilelik döneminde vücutta su tutulumu olmaktadır. Bu durum zamanla ödemi de beraberinde getirir. Özellikle ayaklarda biriken ödemler hamilelerin ayak ağrılarına neden olur ve oldukça acı verir. Bunu önlemek için tuzlu gıdalardan kaçınmak dengeli beslenmek önemlidir. Bol su tüketmek, aynı pozisyonda uzun zaman kalmamak, belli egzersiz hareketleri yapmak ve ayakları uzatarak dinlenmek gerekmektedir.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Çatlak Sorunları

Gittikçe kilo alan hamilelerde gerginleşen deride çatlaklar oluşur. Uygulayacağınız bazı bitkisel karışımlarla bu çatlakları en aza indirgemeniz önemlidir. Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, yumurta beyazı, aloe vera yağı çatlak tedavisinde kullanılan bitkisel yağlardır. Bu yağları masaj yaparak yedirebilirsiniz. Hem cildin gerilmesi hem de rahatlık hissi için güzel sonuçlar alacaksınız. Doğumdan sonra bu çatlaklar ince çizgiler halini almaktadır. E, C vitaminini fazla tüketmek ve zengin çinko içeren gıdalara yönelmek doğru olacaktır.

Vücuttaki Kaşıntılar Ve Kızarıklıklar

Hamilelikte vücut ısısının artmasıyla birlikte cildiniz daha hassas bir hal almaktadır. Bu durum kaşıntı ve kızarıklıklara neden olur. Ayak tabanı ve avuç içinde hissedilen kızarıklıklar kaşıntı haline dönüşecektir ve sizi rahatsız edecektir. Ayrıca göbek, kol ya da bacaklardaki çatlaklarda da kaşıntı görülebilir. Bunlar hamilelikte karşılaşılan normal olaylardır. Cilt kuruluğu önlenerek soruna çözüm bulunabilir. Ayrıca kimyasal içermeyen jellerle rahatlamanız sağlanabilir. Şikayetlerin artması durumunda doktorunuzla görüşüp size uygun olan ilaç ve kremleri de kullanabilirsiniz.

Sivilce, Akne, Siyah Nokta Sorunları

Cildin altında bulunan yağ bezeleri hamilelik döneminde hormonel değişiklikler sebebiyle daha fazla salgılanmaktadır. Bununla birlikte kişilerde sivilce, akne ve siyah nokta problemleri de daha fazla olmaktadır. Hamile bayanlar doğal yöntemleri kullanması gerektiği için elma sirkesi ile yüzlerini yıkayabilirler. Pamuğa batırılmış elma sirkesini dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayabilirler.

Ayrıca bazı bitkisel yağlar da bu sorun için idealdir. Yüzünüzdeki ölü deriden kurtulmak için zeytinyağı ya da kahve peelingi uygulaması yapabilirsiniz. Açılan gözenekler nefes alarak bazı cilt sorunlarının önüne de geçilecektir. Siyah nokta şikayeti olanlar buhar banyosu ile onları yumuşatabilirler ve hafifçe sıkabilirler.

Bitkisel Maskelerle Cilt Bakımları

Cildinizin nefes alması ve sağlıklı bir cilt yapısına sahip olması için hamilelikte bazı maskeler uygulanmaktadır. Bitkisel olanlar tercih edilerek kişiler zararlı maddelerden de böylece korunmuş olur.

Hamilelikte cilt bakımı nasıl olmalıdır? Hamileler hangi maskeleri uygulamalılar? Bunlardan bazılarını sizlere anlatalım: limon kabuğu maskesi, çilek, elma, salatalık, muz, bal maskesi hem cildiniz için faydalı olacak hem de cilt problemlerinize de iyi gelecektir.

 

İçerik
Altı Adımda Günlük Cilt Bakımı Ritüeli

Canlı, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı elbette herkes ister. Özellikle son yıllarda yoğun1

3 dk. 8871 Okundu
İçerik
Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırma Yöntemleri

Cildinizin her zaman parlak, canlı ve pürüzsüz görünmesini istersiniz. Fakat özellikle cildinizin bazı bölgelerinde gözenekler1

4 dk. 6607 Okundu
İçerik
Diş Lekelerini Temizlemek İçin Doğal Yollar

Dişlerin her zaman inci gibi beyaz olmasını ister ve bunun için arayışlarda oluruz. Düzenli olarak1

2 dk. 14633 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.