KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Kuru Ciltler İçin Ne İyi Gelir?

Kadın ya da erkek herkes sağlıklı cilde sahip olmak ister. Fakat bu konuda herkes aynı oranda şanslı olmayabilir. Sağlıklı bir cilde sahip olmanın baş şartı ise cilt tipinizi bilmektir. Bakımlı ve parlak bir cilt hem sağlık açısından hem de estetik açıdan önemlidir. Vücudun en çok yer tutan organı olma özelliği taşıyan cildi 5 ayrı başlık altında incelemek mümkündür. Bunlar şöyledir;

 • Normal
 • Yağlı
 • Karma
 • Kuru
 • Hassas

Cildimiz bizi dış etkenlerden koruyan bir kalkan görevi görmektedir. Bu nedenle cildimizin sağlığı genel vücudumuzun sağlığı için de etkili olmaktadır.

Kuru Cildin Belirtileri Nelerdir?

Cilt tipleri içinde önem verilmesi gereken kuru ciltler kendisini pul pul dökülme, çatlama, kaşıntı gibi belirtilerle belli eder. Kuru bir cilt tipine sahip olan insanların genellikle elleri, kolları ve bacakları bu durumdan çok etkilenmektedir. Bu aşamada akıllara cilt kuruluğu neden olur? Sorusu gelmektedir. Cilt kuruluğu nedenlerini fiziksel faktörler ve çevresel faktörler olarak incelemek yerinde olacaktır. Cildin kurumasına neden olan fiziksel faktörler;

 • Beslenmeden kaynaklanan nedenler, önemli bir konu olan dengeli ve düzenli beslenme sadece cilt sağlığımızı değil bütün vücudumuzun genel sağlığı üzerinde çok etkili olmaktadır. Vücudumuzun ihtiyacı olan besinleri dengeli ve düzenli bir şekilde tüketmemiz bütün vücudumuzun sağlığı için gereklidir.
 • Yeterli miktarda su tüketimi cilt sağlığını doğrudan etkilemektedir. Vücudun ihtiyacı olan suyu günlük olarak tüketmek bize sağlık olarak dönüş yapmaktadır.
 • Düzenli ve kaliteli uyku cilt sağlığı üzerinde çok olumlu etkiler yapmaktadır.
 • Vücudun ihtiyacı olan protein, mineral ve vitaminleri ihtiyacı oranında almak vücut sağlığı ayrıca cilt sağlığı için çok önemlidir. İhtiyaç duyduğumuz protein, vitamin ve mineralleri yiyecekler yoluyla almamız gerekmektedir. Yeterli oranda alınamayan bu kıymetli maddeleri gerektiğinde vitamin takviyesi şeklinde almanız mümkündür.
Kuru Ciltler İçin Ne İyi Gelir?

Kuru Ciltler İçin Ne İyi Gelir?

Cilt kuruluğuna neden olan çevresel faktörler ise şunlardır;

 • Kuru hava koşulları
 • Aşırı sıcak veya aşırı soğuk suya maruz kalmak
 • Kimyasal içerikli maddeler ve temizlik malzemelerini çok sık ve çıplak elle kullanmak
 • Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Deri ve cilt hastalıkları
 • Yanlış seçilen kişisel bakım ürünleri

Kuru Cilt Bakım Önerileri

Özellikle kuru cilde sahip olan kişilerin önem vermesi gereken ilk şey cildin kurumasına neden olan etkenlerden uzak durmaktır. Cilt tipinize uygun bakım ve temizlik ürünleri kullandığınızda cildiniz son derece sağlıklı ve kusursuz olacaktır. Sağlıklı bir cilde sahip olmak istiyorsanız öncelikle temizlik konusuna son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Kuru ciltlerin temizliği sırasında kesinlikle sabun kullanmamalıdır. Sabun zaten kuru olan cildin tamamen kurumasına neden olacaktır. Sabun yerine yüzünüzü sadece normal su ile yıkadıktan sonra tonik olarak gülsuyu kullanırsanız tertemiz bir cilde sahip olursunuz. Özellikle sıcak yaz günlerinde zaten kuru olan cildin sıcak havanın da etkisiyle nem oranı tamamen düşecektir. Bu nedenle sürekli olarak düşen nem oranını dengede tutmak için nemlendirici ve içeriği kuvvetli kremler kullanmak gerekmektedir.

Kuru Ciltler İçin Doğal Peeling

Döküntü ve kızarıklıkların önüne geçmek için kuru cildinizi ölü hücrelerden arındırmak iyi bir fikirdir. Bu nedenle peeling yapılmak suretiyle ölü derilerden kurtulabilirsiniz. Cildinize peeling yapmak için para harcamadan kendi imkanlarımızla yapacağınız karışım ve maskelerden yararlanabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz kuru cilt için doğal peeling önerisi;

Malzeme olarak sadece bir çorba kaşığı Türk kahvesi ,2 çorba kaşığı zeytinyağı ve 1 çorba kaşığı bal işte hepsi bu kadar. Bütün malzemeleri düzgünce karıştırın. Hazırladığınız karışımı tüm vücudunuzda kullanabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzdaki ölü deriler temizlenmiş olacaktır.

Kuru cildin nem oranı düşük olduğu için kaybettiği nemi ve parlak görüntülü kazandırmak gerekmektedir nem oranı yüksek malzemelerle yapılmış olan maskeler sayesinde cildiniz bakımlı ve sağlıklı bir görüntüye kavuşacaktır.

İçerik
Güzellik için Kil Maskesi

Güzellik için Kil Maskesi , Osmanlı döneminde sultanların gözdesi olan kil maskesi, günümüzde de popüler1

2 dk. 11 Okundu
İçerik
Altı Adımda Günlük Cilt Bakımı Ritüeli

Canlı, parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmayı elbette herkes ister. Özellikle son yıllarda yoğun1

3 dk. 8876 Okundu
İçerik
Yağlı Ciltler İçin Özel Bakım Kürleri

Cilt bakımı herkesin önemsediği konulardan biridir. Bir insanın en güzel makyajı aslında cildidir. Cilt ne1

3 dk. 7197 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al