KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Google Detaylı Görsel Arama Nasıl Yapılır? [Mobil & Masaüstü]

Tersine Görsel Arama özelliği, günümüzün en çok kullanılan arama motoru olan Google tarafından kısa bir süre önce kullanıcılara sunuldu. İnternette aramak istediğiniz bir görsel hakkında sadece minik anahtar kelime girişleri yaparak söz konusu durumu rahatlıkla gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu içeriğimizde söz konusu özellik olan görsel arama işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi sizlere en detaylı haliyle aktaracağız.

Google Görsel Arama İşlem Adımları

Google, görsel arama özelliğini kullanmak isteyen kullanıcılarına iki farklı alternatif sunuyor. Her an yanımızda bulunduğumuz akıllı telefonlar aracılığıyla söz konusu işlemi kolayca gerçekleştirebiliyor, dilediğiniz noktadan aramalarınızı yapabiliyorsunuz.

Mobil Cihazlardan Tersine Görsel Arama

 • “Google” tarafından sunulan mobil uygulamayı telefonunuza indirin.
 • “Google Lens” özelliğini aktifleştirin.
 • “Fotoğraflar” uygulamasını açın.
 • “Görsel” seçimini gerçekleştirin.

Bu aşamanın ardından arama yap butonuna bastığınızda aramış olduğunuz görselle alakalı birçok benzer içeriğe kolayca ulaşabilirsiniz. İlgili işlem mobil cihazlardan yapıldığı gibi aynı şekilde masaüstü cihazlardan da yapılabiliyor.

Masaüstü Cihazlardan Tersine Görsel Arama

 • “Google Chrome” tarayıcısını başlatın.
 • “Google Görseller” bölümüne geçiş yapın.
 • “Fotoğraf Makinesi” butonuna dokunun.
 • “Görsel Yükle” öğesine basın.
 • “Arama” butonuna tıklayın.

Bu işlemleri biraz daha detaylandırarak konuyu daha kolay yapmanıza yardımcı olalım.

Mobil Cihazlar İçin Detaylı Anlatım

1- “Google” Uygulamasını Telefonunuza İndirin.

Google’ı hem masaüstü tarayıcılardan kullanırken hem de mobil uygulama olarak kullanmak isterseniz uygulama mağazasına girerek “Google” adlı öğeyi indirmelisiniz.

2- “Google Lens” Özelliğini Aktifleştirin.

Google uygulamasını açtığınızda her zaman alışık olduğunuz görüntü ile karşılaşacaksınız. Her ne kadar durum böyle olsa da tersine görsel arama işlemini gerçekleştirmek için “Google Lens” özelliğini de aktifleştirebilirsiniz.

3- “Fotoğraflar” Uygulamasını Açın.

“Google Lens” özelliğini açtıktan sonra sizden arşivinizden herhangi bir fotoğraf seçmeniz istenecektir. Bu fotoğrafı ise telefonda yüklü olan “Galeri” ya da “Fotoğraflar” uygulaması aracılığıyla açabilirsiniz.

4- Görsel Seçimini Gerçekleştirin ve Arama Yapın.

“Fotoğraflar” ya da “Galeri” bölümünden fotoğrafı seçtikten sonra arama butonuna basarak görsel arama işlemini başlatabilirsiniz.

Masaüstü Cihazlar İçin Detaylı Anlatım

1- “Google Chrome” Tarayıcısını Açın.

Google’ı en fazla masaüstü tarayıcılardan kullandığımız için biz burada “Google Chrome” tarayıcısını örnek verdik. Her ne kadar durum böyle olsa da diğer tarayıcıları da kullanabiliyorsunuz.

2- “Google Görseller” diye Google’da Arama Yapın.

Bu aramayı yaptığınızda sizlere sonuç olarak sunulan ilk sıradaki sayfaya girin. Bu sayfa Google’ın görselleri listelediği bölümdür.

3- “Fotoğraf Makinesi > Görsel Yükle” Yolunu Takip Edin.

Google’da yeni bir görsel arama işlemi gerçekleştirmek için arama çubuğunun en sağ tarafındaki “Fotoğraf Makinesi” simgesine tıklamalısınız. Bu simgeye tıkladıktan sonra “Görsel Yükle” diyerek işlemleri tamamlayın.

Bu işlemlerin ardından Google’da tersine görsel arama olarak adlandırılan var olan bir görseli internette aramak için yapacağınız işlemlerin tamamını anlattık. Herhangi bir adımda takılırsanız doğrudan aşağıdaki yorum bölümünden bizimle iletişime geçin.

İçerik
AirPods Kulaklık Android Telefonda Nasıl Kullanılır?

Apple markasının kablosuz kulaklığı olan AirPods, piyasaya sürüldükten sonra diğer kablolu kulaklıkların önemini azalttı. Bu1

2 dk. 14368 Okundu
İçerik
İnsana En Çok Benzeyen 7 Robot ve Geliştiren Ülkeler

Günlük hayatımızın her alanında teknoloji ile iç içe yaşıyoruz. Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar...  Ama hiçbiri1

4 dk. 11679 Okundu
İçerik
Gmail’de Gönderilen E-postayı Geri Alma Nasıl Yapılır?

Her geçen gün dijital yazışmaların daha değerli hale geldiği günümüzde e-posta sağlayıcılarının da popülerliği bir1

3 dk. 34 Okundu
Yorumlar

*
*

 • Hey!

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al