KATEGORİLER
Kripto Al Sat


GELECEKTE SIK SIK GÖRECEĞİMİZ ROBOTLAR HAKKINDA GENİŞ BİLGİLER

Robot ne demektir , Robotlar ne yapabilir?

GELECEKTE SIK SIK GÖRECEĞİMİZ ROBOTLAR HAKKINDA GENİŞ BİLGİLER , robotlar, karmaşık işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilen makinelerdir. Robotlar insanlar tarafından uzaktan kontrol edilebilir, ancak tamamen bilgisayarlar tarafından kontrol edilirler ve bu da onları otonom hale getirir.

Kurguda ki robotlar sık ​​sık bize benziyor, iki kolu, iki ayağı ve gözleri için kameralı kafası ile oldukça insansı görünüyorlar. Ancak gerçekte, robot formlarının büyük çoğunluğu işlevlerine uyacak şekilde tasarlanmıştır. Çamaşır makineniz ve bulaşık makineniz bilgisayar kontrolü altında karmaşık işlemler gerçekleştiren birer robottur. Birçok klima ünitesi robottur, fan ayarlarını değiştirir, hava deflektörleri ve soğutmadan ısıtmaya otomatik olarak geçiş yapar.

Tüm modern arabalar, sürüşünüze yanıt olarak motor ayarlarını, frenleri, direksiyonu ve süspansiyonu ayarlayan bilgisayarlara sahip robotlardır.Daha gelişmiş otonom arabalar, sürüşün bir kısmını sizden devralmaya bile başlıyor.

Robotik terimini kim icat etti?

Robot kelimesi, zor çalışma veya kölelik anlamına gelen Proto-Slav * orbota’dan türetilen zorla çalıştırma anlamına gelen Çekçe robota kelimesinden türemiştir. 1920’de Karel Čapek, yapay organik insansı robotların inşa edildiği Rossumovi Univerzální Roboti (Rossum’un Evrensel Robotları) adlı oyununda dünyaya robot kelimesini tanıtmıştır ve daha sonra memnuniyetsiz kalmıştır. Bu da bir robot devrimine ve nihayetinde yeni bir robot topluluğuna sebep olmuştu .O zamandan beri robotlarla ilgili filmlerde benzer hikayeler kullanılmıştır.

Čapek’in robotları bugün bizimkinden farklı olarak mekanik değildi. Ancak son zamanlarda robot veya “bot” kelimesi de yazılımda kullanılmaktadır. Örneğin; web siteleri aracılığıyla bilgi toplayan bir Web’de gezinme botu. Kelimenin orijinal anlamı ve kökeni göz önüne alındığında, akıllı bir yapay varlığın bir gün “robotu” son derece saldırgan ve aşağılayıcı olarak görüp görmeyeceğini merak etmelisiniz.

Robotlar nasıl yapılır?

Robotik ve daha geniş anlamda mekatronik alanı, robotların nasıl en iyi şekilde tasarlanacağını, oluşturulacağını ve kontrol edileceğini inceler. İyi çalışan robotlar yapmak şaşırtıcı derecede zordur. Sensörlerden gelen bilgiler gerçek zamanlı olarak işlenmelidir.

Fabrikalardaki robot kollar gibi daha esnek robotlar birçok serbestlik derecesine sahiptir. Bu tür kollar, zor yerlere ulaşmalarını ve bileşenleri birbirine kaynak yapmalarını sağlamak için milyarlarca farklı kıvrımlı poza taşınabilir. Robot kollarının hiçbir şeye (kendileri dahil) çarpmamaları için en iyi nasıl kontrol edileceğini bulmak, özellikle de etraflarında engeller hareket ettiğinde şaşırtıcı derecede zordur. Bu nedenle, yapay zekanın  bugün yapabildiği tüm harika şeylere rağmen , robot kontrolü hala en zor sorunlardan biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca tam otonom araçlar yaratmanın çoğu insanın düşündüğünden çok daha zor olmasının nedeni de budur.

İlk robotlar neydi ve ne zaman icat edildi?

Robot fikri binlerce yıldır var. Bu cihazlar, hayvanların, kuşların ve insanların genellikle zenginleri eğlendirmek için tasarlanmış mekanik temsilleriydi.

Eski Çin metinleri, “zanaatkar” Yan Shi tarafından Zhou Kralı Mu’ya (MÖ 1023-957) sunulan mekanik bir adamın hikayesini anlatmaktadır. MÖ 970’den 931‘e kadar hüküm süren Kral Süleyman’ın tahtına çıkmasına yardım etmek için ayağını kaldıran altın bir aslan ve tacını başına yerleştiren mekanik bir kartal olduğu söyleniyor. İskenderiye Kahramanı (MS 10-70), otomat icatları ve hidrolik, pnömatik ve mekaniklerin nasıl kullanılabileceği hakkında bir kitap yazmıştır.

Bugün tanıdığımız ilk robotlardan bazıları, 1940’larda nörolog ve EEG öncüsü Gray Walter tarafından Bristol, İngiltere’de üretilmiştir. Biraz elektrikli kaplumbağalara benzedikleri için onlara Elmer ve Elsie (ELectro MEchanical Robots, Işığa Duyarlı) adını vermiştir. Bu tamamen otonom robotlar ortalıkta dolaşıyor, güveler gibi ışığı çekiyor ve pilleri azaldığında otomatik olarak yeniden şarj olmak için geri dönüyorlardı.

Geleceğin robotları ne yapabilir?

Robotlar endüstrimize büyük katkı sağlayarak çoğu cihaz, nakliye ve işlenmiş gıdanın verimli ve ucuz bir şekilde yapılmasını sağlamıştır. Günümüzde araştırmacılar, robotların giderek daha fazla üretim sürecini devralmasıyla daha da fazla otomasyon için çalışıyorlar.

Katmanlı üretim kullanarak 3D baskı, karmaşık bileşenlerin yapılmasını sağlayabilir ve birçok endüstrinin tutkusu, makinelerin onarım sürecini otomatikleştirmek, hatta arızalara neden olmadan önce arızalar tespit edilir ve yeni parçalar otomatik olarak yapılır ve değiştirilir.

Sonunda, bu, 1940’ların sonlarında onları hayal eden matematikçiden sonra von Neumann makineleri (kendi kendini kopyalayan makineler) olarak bilinen, kendilerini inşa edebilen ve tamir edebilen makinelere bile yol açabilir.

Gelecekte Dunyayi Cok Farkli Bir Yer Haline Getirecek 6 Fikir 1
Robot ne demektir| Robotlar ne yapabilir?

Evlerimizde robotların daha yaygın hale gelmesi muhtemeldir. Robot elektrikli süpürgeler ve yer paspasları, bir lüks yerine norm haline gelebilir, ancak Jetsons’daki Rosey the Robot gibi görünmeleri pek olası değildir. Yemek pişirmek için robot mutfak kolları yaygın hale gelebilir.

İçerik
Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 10 Teknoloji Şirketi!

Türkiye’ de son 10 yıla bakıldığı zaman kendi bünyesinde hayli gelişti. Dünya çapında Fortune 5001

4 dk. 2709 Okundu
İçerik
AppStore Arama Geçmişi Temizleme

AppStore, arama geçmişini silme konusunda neredeyse tüm kullanıcılarına basit olanaklar sunmaktadır. Bu olanakları dilediğiniz gibi1

3 dk. 29 Okundu
İçerik
Kullanışlı Mobil Uygulamaları

Kullanışlı mobil uygulamaları günlük yaşantımızda çokça işimize yarayan bu uygulamalar kimi zaman sınavlara hazırlanırken ya1

2 dk. 4 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al