KATEGORİLER
Kripto Al Sat


Coronadan Korunma Yolları

Coronadan korunma yollarını es geçmemekte fayda var. Bütün dünyayı kasıp kavuran bu corona virüsü nasıl ortaya çıktı? Bizi sürekli eve tıkan bu virüs hepimizi bir yerden sonra sıkmaya başladığı kesin. Özellikle çocukların ve gençlerin okullarına gidememesi eğitimden epeyce kopmalarına sebep oldu. Herkes hayatına devam etmek için önce coronadan korunmanın yollarını bilmesi ve bunları uygulaması gerek. Corona hafife alınabilir bir virüs değil bazen insanların hafif atlatmalarına neden olduğu için onları taşıyıcı yapabilmektedir. Bu yüzden en ufak bir belirti gösteriyorsanız test yaptırarak insanlara bulaşmasını engelleyebilirsiniz.

Corona Çin’deki Wuhan eyaletinde Aralık 2019 yılında ortaya çıkmıştır. Bu virüs hayvanlardan insanlara bulaşan ve mutasyona uğrayarak insandan insana bulaşmaya başlamıştır. İlk olarak yarasa hayvanından insanlara bulaşmıştır Bu virüs daha sonra deniz ürünleri ve hayvanlarla ilgili gıda satan insanlara bulaşmıştır. Bulaş yolu arttıkça virüs hızla diğer ülkelere de bulaşmıştır. Virüsten korunmak için ilk zamanlar maskeler çokça tüketildiği için maske ve diğer temizlik ürünlerini bulmakta insanlar sorun yaşamaya başlamıştır. İlk olarak ağır semptomlarla insanlara bulaşmıştır. Şu an da bile bazı dönemler de corona virüsü mutasyona uğruyor ve farklı varyantları ortaya çıkıyor. Yine de aşınızı olarak bu coronadan korunabilirsiniz. Hafif atlatabilirsiniz ama önlem almak daha iyidir. Ayrıca bu önlemleri alarak diğer bulaşıcı hastalıklardan korunma ihtimaliniz de artar.

Coronadan Korunma Yollari1

Corona virüsü öksürük ve hapşırma gibi hava yoluyla bulaşabilmektedir. Corona olmuş hasta kişilerle veya corona olup olmadığı belirsiz insanlarla el sıkışma ya da diğer fiziksel temaslarla bulaşır. Üzerinde virüs bulunan bir yüzeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkamadan elinizi yüzünüze veya ağız ile göze sürerseniz bulaşabilmektedir. Sonuçta nerenin virüslü bir yüzey olabileceğini bilmediğimiz için genellikle toplu taşımalar gibi çoğu insanın dokunduğu yerlere dokunduktan sonra ellerinizi yıkamakta fayda var. Ayrıca elinizden düşürmediğiniz telefonunuzu her dışarıdan gelişinizde temizlemelisiniz çünkü herhangi bir yere dokunduktan sonra sürekli aynı pis ellerle telefonlarınızı dokunuyorsunuz. Fark etseniz de etmeseniz de dokunduğunuz için telefonunuzu çizmeden veya içine su kaçırmadan kullanabileceğiniz özel temizlik bezleri ve suları vardır. Onlarla güzel bir temizleme işlemi yapabilirsiniz.

Corona virüsten korunma yollarından bir diğeri ise maske takmaktır. Özellikle hasta olanlar ya evde kalmalı ya da maske takmalıdır. Elinizi yıkarken sabunlu su ile en az 20 saniye yıkanmalıdır. Eğer sabun ve su ile elinizi yıkayamayacağınız bir ortamda iseniz elinizi dezenfektan ile de temizleyebilirsiniz. Özellikle öğrencilerin okuldayken sıralarına oturmadan önce dezenfektan ya da iyi bir ıslak mendil ile yüzeyleri temizlemeleri ve arkadaşları ile yakın temastan kaçınmaları gereklidir. Hasta hissettiklerinde ya da basit belirtiler görüldüğünde evde kalmalı ve covid testi yapmalıdır. Böylelikle hem toplumu hem de kendimizi korumuş oluruz.

İçerik
Aloe Vera Yağlarının Faydaları Ve Zararları

Aloe Vera yağlarının faydaları ve zararlarını insanların son zamanlarda çok daha sık tüketmesinden kaynaklı bilinmesi1

2 dk. 16 Okundu
İçerik
Anksiyete Nedir?

Anksiyete Nedir? Günümüz hastalıklarından bir tanesi haline gelen ve yaş ortalaması olmaksızın herkesin zaman zaman1

2 dk. 115 Okundu
İçerik
Hiç Bilmediğiniz İlginç Alerjiler

Hiç bilmediğiniz ilginç alerjiler sizi şaşırtacak kadar saçma ya da ilginç alerjilere sahip insanları öğrendiğinizde1

2 dk. 23 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.