KATEGORİLER
Kripto Al Sat


EFT ve Havale İşlemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Birçok kişi senelerdir bankalarda işlem yapmasına rağmen EFT ve Havale işlemleri arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyor. İki farklı işlem türü olan EFT ve Havale, bazı temel özellikleriyle birbirinden ayrılmaktadır. Peki, EFT nedir? Havale nedir? EFT ile Havale işlemleri arasındaki farklar nelerdir?

EFT Nedir?

EFT’nin açılımı “Elektronik Fon Transferi” dir. EFT işlemi bankalar arası transfer için kullanılan bir işlem türüdür. Yani EFT farklı bankalar arasında yapılacak işlemler için kullanılmaktadır. Belli bir komisyon ücreti karşılığında bu işlem gerçekleştirilmektedir.

EFT sadece bankaların mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Yani hafta içi mesai saatleri dışında ve hafta sonunda EFT işleminiz hemen gerçekleşmez. Eğer EFT işlemini bu zaman aralıklarında gerçekleştirdiyseniz, en yakın mesai saati içerisinde işleminiz gerçekleşecektir.

EFT işlemi için göndereceğiniz hesabın IBAN veya hesap numarasını, ad soyadını, şubesini ve T.C. Kimlik numarasını bilmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden, mobil uygulamalardan, ATM’lerden ve şubelerden EFT işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

EFT ve Havale İşlemleri Arasındaki Farklar Nelerdir

EFT ve Havale İşlemleri Arasındaki Farklar Nelerdir

Havale Nedir?

Havale, aynı bankalar üzerinden gerçekleştirilecek para transfer işlemleridir. Bazı bankalar belirli havale ücretleri alsa da çoğu bankada havale işlemlerinden ücret alınmamaktadır. Havale işlemlerinizi IBAN veya hesap numarası işe gerçekleştirme imkânınız bulunmaktadır. Telefonunuza indireceğiniz mobil uygulamanızdan ya da internet bankacılığından, şubelerden ve ATM’lerden havale işlemini yapabilirsiniz.

EFT ve Havale İşlemleri Arasındaki Farklar

EFT ve Havale işlemleri arasındaki en temel fark, transfer yapacağınız bankanın hangisi olduğudur. Yani eğer gönderdiğiniz bankadan farklı bir bankaya transfer yapacaksanız bu işlemin adı EFT’dir. Ancak aynı bankalar arasındaki para transferlerine havale işlemi denilmektedir.

EFT işlemleri mesai saatleri içerisinde yapılırken, havale işlemlerini istediğiniz saat ve zaman aralığında gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca EFT için bankalar sizden belirli bir miktarda komisyon alır. Havale işlemlerinde ise genellikle bankaların para alma gibi bir politikaları yoktur. Ancak yine de bazı bankaların hem havale hem EFT işlemlerinde komisyon aldığını söyleyebiliriz.

Havale ve EFT arasındaki temel farklılıklar bunlardır. Siz de yapacağınız işlemi seçerken bu özellikleri göz önüne alarak gerçekleştirmeniz faydanıza olacaktır. Ayrıca komisyon oranlarını da göz önüne alarak bankanızı ve işlemlerinizi seçmeniz sizin yararınıza olacaktır.

İçerik
A101 Marketler Zinciri Kimindir?

Türkiye’nin en büyük marketler zincirinin başında A101 gelmektedir. Peki A101’in sahibi kimdir? A101 Marketler Zinciri…

3 dk. 16849 Okundu
İçerik
Kredi Kartına Fazla Yatırılan Para Nasıl Alınır?

Milyonlarca insanın kullandığı kredi kartları artık çoğu insan için vazgeçilmez araçlardan birisidir. Her ay yapılan…

2 dk. 9024 Okundu
İçerik
Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi, bankalar aracılığı ile insanların nakit ihtiyacını gidermesidir. Belirli miktardaki para geri ödenmek üzere bankalar…

3 dk. 16658 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Ayşe

    Çok yardımcı bilgiler teşekkürler

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al