KATEGORİLER
Kripto Al Sat


“DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Sorunu Çözümü

İnternet çağında web ortamında arama yapmak isteyen kullanıcıların genel olarak karşılaştığı sorunların başında “DNS sunucusu yanıt vermiyor” hatası geliyor. Bu hata sebebiyle yapmak istediğiniz internet aramaları başarısızlıkla sonuçlanırken, fazlasıyla zaman kaybı yaşamanıza sebep oluyor. Her ne kadar bu sorunun internet bağlantınızın kalitesizliğinden kaynaklandığını düşünüyor olsanız da bu hatanın tek sebebi sağlıksız internet bağlantısı olmayabilir. Hâl böyle olunca siz yine de ilgili hatayla karşılaştığınızda ilk olarak modeminizi kontrol etmeli, eğer ki sorun modemden kaynaklı değilse içeriğimizde sizlerle paylaştığımız yöntemleri uygulamalısınız.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Çözüm Yöntemleri

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasıyla karşılaşmanız durumunda yapacağınız işlemler aşağıdaki gibidir. Her bir işlemi anlatıldığı gibi uyguladığınızda muhakkak problem kısa süre içerisinde çözülmüş olacaktır.

  • Bilgisayarınızı, ardından modeminizi açma – kapama düğmesi yardımıyla sıfırlayın.
  • Bilgisayarda kurulu olan anti-virüs programlarını kapatın.
  • İnternete bağlanırken farklı bir tarayıcı kullanın.

Bu yöntemler genellikle ilgili sorunla karşılaşan kullanıcıların sorunun çözümüne rahatlıkla ulaşabildiği yöntemlerdir. Her ne olursa olsun tek tek hepsini uygulamadan İnternet Servis Sağlayıcı ile bir görüşme gerçekleştirmenize gerek olmayacaktır.

1- Bilgisayarınızı ve Modeminizi Kapatıp – Açın.

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası aldığınızda bu hatayı çözmek için ilk yapmanız gereken işlem modemi ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır. ISS tarafından sağlanan bağlantının kalitesizliği cihazınızı etkilemiş, bu etki sebebiyle farklı internet sitelerine girerken bu hatayı almış olabilirsiniz. Bu noktada aşağıdaki adımları uygulayarak modeminizi yeniden başlatmayı deneyin.

  • Modemden “Ethernet” kablosunu sökün.
  • Modemin arkasında ya da yan tarafında bulunan “ON/OFF” tuşuna basın.
  • 10 saniye bekleyin ve tuşa tekrar basarak modemi açın.
  • “Ethernet” kablosunu tekrar takın.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı da açarak internet bağlantısını aktifleştirin. Büyük olasılıkla karşılaştığınız sorun çözülmüş olacaktır.

2- Bilgisayarda Kurulu Olan Anti-Virüs Programlarını Kapatın.

Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda yüklü olarak gelen “Windows Defender” yazılımı başta olmak üzere ek kaynak olarak indirdiğiniz anti-virüs programları internete bağlanmak istediğinizde gireceğiniz siteleri tehlikeli olarak görüp engelleyebilir. Bu durumda söz konusu engelin olup olmadığını kontrol etmek için siz de bu yazılımları devre dışı bırakmalısınız. Virüs yazılımını kapattıktan sonra bilgisayarınızı bir defa yeniden başlatın ve girmek istediğiniz internet sitesine tekrar girmeyi deneyin.

3- İnternete Bağlanırken Farklı Bir Tarayıcı Kullanın.

Bilgisayarınızda internet bağlantısını mümkün kılarken “DNS sunucusu yanıt vermiyor” hatası aldığınızda bu gibi durumlarda hatanın bir diğer sebebi de kullanmış olduğunuz tarayıcı olabilir. Hâl böyle olunca hatayı ortadan kaldırmak için halihazırda kullanmış olduğunuz tarayıcıyı değiştirerek farklı bir tarayıcıyla internete bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Bkz: Mobil İnternet Tarayıcıları (Chrome Alternatifi)

Bu içeriğimizde DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasının çözüm yöntemleriyle ilgili bilgileri sizlerle paylaştık. Belirttiğimiz tüm işlemleri gerçekleştirdiğinizde halen daha herhangi bir bağlantı mümkün olmuyorsa bu durumda doğrudan internet servis sağlayıcısı ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

İçerik
İki Faktörlü Kimlik Doğrulama (2FA) Nedir? Nasıl Açılır?

Teknolojinin sürekli olarak gelişim göstermesiyle birlikte kişisel bilgilerin güvenliği insanlar tarafından daha korunaklı hale getirilmeye1

3 dk. 22 Okundu
İçerik
PS5 Oyun İade Etme Nasıl Yapılır?

Her oyun mağazasında olduğu gibi Playstation Store'da da indirdiğiniz bir oyunu bir süre sonra beğenmediğiniz1

2 dk. 3169 Okundu
Nedir
Facebook Video Otomatik Oynatma Kapatma

İnternet kullanıcılarının sosyal medya ağları arsında en fazla kullandıkları platformlardan birisi olan Facebook, otomatik video1

4 dk. 1976 Okundu


Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.Sosyal Medyada bizi takip edin.