KATEGORİLER
Kripto Al Sat


“DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor” Sorunu Çözümü

İnternet çağında web ortamında arama yapmak isteyen kullanıcıların genel olarak karşılaştığı sorunların başında “DNS sunucusu yanıt vermiyor” hatası geliyor. Bu hata sebebiyle yapmak istediğiniz internet aramaları başarısızlıkla sonuçlanırken, fazlasıyla zaman kaybı yaşamanıza sebep oluyor. Her ne kadar bu sorunun internet bağlantınızın kalitesizliğinden kaynaklandığını düşünüyor olsanız da bu hatanın tek sebebi sağlıksız internet bağlantısı olmayabilir. Hâl böyle olunca siz yine de ilgili hatayla karşılaştığınızda ilk olarak modeminizi kontrol etmeli, eğer ki sorun modemden kaynaklı değilse içeriğimizde sizlerle paylaştığımız yöntemleri uygulamalısınız.

DNS Sunucusu Yanıt Vermiyor Sorunu Çözüm Yöntemleri

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasıyla karşılaşmanız durumunda yapacağınız işlemler aşağıdaki gibidir. Her bir işlemi anlatıldığı gibi uyguladığınızda muhakkak problem kısa süre içerisinde çözülmüş olacaktır.

  • Bilgisayarınızı, ardından modeminizi açma – kapama düğmesi yardımıyla sıfırlayın.
  • Bilgisayarda kurulu olan anti-virüs programlarını kapatın.
  • İnternete bağlanırken farklı bir tarayıcı kullanın.

Bu yöntemler genellikle ilgili sorunla karşılaşan kullanıcıların sorunun çözümüne rahatlıkla ulaşabildiği yöntemlerdir. Her ne olursa olsun tek tek hepsini uygulamadan İnternet Servis Sağlayıcı ile bir görüşme gerçekleştirmenize gerek olmayacaktır.

1- Bilgisayarınızı ve Modeminizi Kapatıp – Açın.

DNS sunucusu yanıt vermiyor hatası aldığınızda bu hatayı çözmek için ilk yapmanız gereken işlem modemi ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır. ISS tarafından sağlanan bağlantının kalitesizliği cihazınızı etkilemiş, bu etki sebebiyle farklı internet sitelerine girerken bu hatayı almış olabilirsiniz. Bu noktada aşağıdaki adımları uygulayarak modeminizi yeniden başlatmayı deneyin.

  • Modemden “Ethernet” kablosunu sökün.
  • Modemin arkasında ya da yan tarafında bulunan “ON/OFF” tuşuna basın.
  • 10 saniye bekleyin ve tuşa tekrar basarak modemi açın.
  • “Ethernet” kablosunu tekrar takın.

Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı da açarak internet bağlantısını aktifleştirin. Büyük olasılıkla karşılaştığınız sorun çözülmüş olacaktır.

2- Bilgisayarda Kurulu Olan Anti-Virüs Programlarını Kapatın.

Windows 10 işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda yüklü olarak gelen “Windows Defender” yazılımı başta olmak üzere ek kaynak olarak indirdiğiniz anti-virüs programları internete bağlanmak istediğinizde gireceğiniz siteleri tehlikeli olarak görüp engelleyebilir. Bu durumda söz konusu engelin olup olmadığını kontrol etmek için siz de bu yazılımları devre dışı bırakmalısınız. Virüs yazılımını kapattıktan sonra bilgisayarınızı bir defa yeniden başlatın ve girmek istediğiniz internet sitesine tekrar girmeyi deneyin.

3- İnternete Bağlanırken Farklı Bir Tarayıcı Kullanın.

Bilgisayarınızda internet bağlantısını mümkün kılarken “DNS sunucusu yanıt vermiyor” hatası aldığınızda bu gibi durumlarda hatanın bir diğer sebebi de kullanmış olduğunuz tarayıcı olabilir. Hâl böyle olunca hatayı ortadan kaldırmak için halihazırda kullanmış olduğunuz tarayıcıyı değiştirerek farklı bir tarayıcıyla internete bağlanmayı deneyebilirsiniz.

Bkz: Mobil İnternet Tarayıcıları (Chrome Alternatifi)

Bu içeriğimizde DNS sunucusu yanıt vermiyor hatasının çözüm yöntemleriyle ilgili bilgileri sizlerle paylaştık. Belirttiğimiz tüm işlemleri gerçekleştirdiğinizde halen daha herhangi bir bağlantı mümkün olmuyorsa bu durumda doğrudan internet servis sağlayıcısı ile iletişime geçerek destek alabilirsiniz.

İçerik
Polarr Uygulaması Nedir?

Polarr Uygulaması Nedir? başarılı bir fotoğraf düzenleyici arayanların tercih ettiği uygulamalardan biridir. Google Play Store’da1

4 dk. 30 Okundu
İçerik
iPhone Telefonun Arkasına Tıklayarak Ekran Görüntüsü Alma

iOS 14 ile iPhone ve iPad gibi cihazlara birbirinden ilgi çekici özelliklerin yanı sıra “Arkaya1

2 dk. 17410 Okundu
İçerik
Apple AirTag Özellikleri

Uzun zamandır beklenen Spring Loaded adlı lansmanda Apple tarafından bir aksesuar tanıtıldı. Tanıtımı gerçekleştirilen aksesuar1

3 dk. 86 Okundu
Yorumlar

*
*

  • Hey!

    Bu yazıya henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu hemen sen yap.

Sosyal Medyada bizi takip edin.
takipçi satın al